'Sen Kimsin?': Cyclops

İlgili resim

Bugün sizlerle ilk X-Men üyesi, Xavier’ın gözdesi Cyclops hakkında konuşacağız.

Karakterin Orijini


Scott Summers, ABD Hava Kuvvetleri’nde pilot olan Binbaşı Christopher Summers ve eşi Katherine Summers’ın iki oğlundan en büyüğüdür. Scott 12 yaşındayken babasının pilotluğunu yaptığı bir aile tatiline çıkarlar. Ve özel uçakları Shi’ar adlı bir uzaylı ırkı tarafından saldırıya uğrar. Annesi, uçaktaki tek paraşütü Scott ve kardeşi, Alex’i alev alan uçaktan kurtarmak için kullanır. Summers kardeşler uçaktan kurtulsa bile paraşütleri alev almıştır. Scott mutant güçleri ilk defa o gün keşfeder ve kardeşi ile kendi hayatını kurtarır. Alex ve Scott hayatta kalsalar da, Scott iniş sırasında başını sert bir şekilde çarpar ve travma geçirir. Travma sonucunda Scott’ın beyninin optik patlamalarına, kısaca gücünü kontrol eden kısmına zarar verir. Alex ve Scott, Summers ailesine karşı takıntısı olan kötü genetik bilimci Mr. Sinister ile yolları kesişir. Sinister, Micheal Milbury’nin kılığında Nebraska’nın Omaha kentinde bulunan yetimhanede, Scott’un güçlerini öğrenmeye çalışır ve iki kardeşi birbirinden ayırarak Scott’ı duygusal olarak savunmasız bırakır. Sinister, küçük Scott üzerinde türlü türlü deneyler yapar. Yıllar geçer Scott büyür ve mutasyon sonucu şiddetli baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi şikayetleri başlar. Scott, Washington DC’de bir göz uzmanının deneme yanılma yoluyla yakut-kuvarz adlı değerli taşın Scott’ın optik patlamalarına ve çektiği göz sorunlarını hafifleten tek madde olduğu anlaşılır ve Scott’a bu değerli taştan özel bir gözlük yapılır. 
İlgili resim

15 yaşındayken Scott gücü kamu oyuna duyurulduktan sonra yetimhaneden kaçtı. Mutant gücünü tam olarak kontrol edemeyen Scott, yanlışlıkla gözünden çıkan optik bir ışınla inşaat vincini yıktı. Vinç onlarca insanın üstüne düşmeden Scott yeniden gözünden çıkan ışın ile vinci yok etti. Fakat kıl payı ölmekten kurtulan kalabalık, Scott’ın onları öldürmeye çalıştığını zanneder ve Scott’a saldırmaya başlar. Scott bir nakliye trenine binerek kalabalıktan kaçmayı başarır. Daha sonra Scott, Charles Xavier tarafından bulunur ve mutant gücünü nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğrenir. “Cyclops” kod adını alarak ilk X-Men üyesi olur. Cyclops gücünü tamamen kontrol altına alamamıştır. Fakat gücünü güvenli bir şekilde kullanmayı öğrenmiştir. Bir süre sonra Cyclops yeni mutant ekip arkadaşlarıyla tanışır. 

İlgili resim


Scott ile Professor X, yıllar geçtikçe güçlü bir baba-oğul ilişkisi kurdular ve Xavier’ın gözde öğrencilerinden birisi oldu. Cyclops, X-Men ekibine katılan Jean Grey’den ilk görüşünden beri hoşlanmaktadır. Ancak ekipten bir diğer takım arkadaşı olan Warren Worthington bir diğer adıyla Angel ile bu konuda yarışamayacağını düşünür, çünkü Angel da Jean’e aşıktır. Bilmediği şey ise Jean’in de en başından beri kendisinden hoşlandığı ancak utangaçlığı yüzünden duygularını ifade edemediğidir. Çift en sonunda ilk defa Bobby Drake’in 18. Yaş gününde birbirlerine karşı olan hislerini açıklarlar ve aşklarını birbirlerine ilan ederler. İlerleyen yıllarda bu beraberlikleri evlilik ile sonuçlanır. Fakat Cyclops’un hayatı hiç kolay olmamıştır. Başta Jean Grey’in Phoenix ile yaşadıkları ve ölümü olmak üzere, (Jean’in klonu) Madelyne Prior ile evliliği ve Madelyne’in Goblin Queen’e dönüşmesi, birkaç kez X-Men’den ayrılması, oğlu Nathan’ın geleceğe götürülerek kendisinden ayrılması ve benzeri pek çok olay, Scott’ı normal bir insanın yaşadığından çok daha fazla duygusal strese maruz bırakmıştı. Aynı zamanda, yıllar boyunca X-Men takımının liderliğini ve “Xavier’ın en güvendiği X-Adamı” olma sorumluluğunu da omuzlarında taşıdığından, psikolojik olarak da ciddi bir baskı altındaydı.
cyclops marvel ile ilgili görsel sonucu

Karakterin Güçleri


Gücünün kaynağı güneş enerjisidir. Vücudu güneş enerjisini depolar ve bu enerji de gözlerinden optik ışınlar çıkarmasını sağlar. Sahip olduğu optik ışınların tahrip gücü çok fazladır. Scott bu gücünü tamamen kontrol edemediği için yakut-kuvarzdan yapılmış özel lens veya gözlük takar.

Karakteri Kimler Yarattı ve İlk Çıkış


Cyclops, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmış ve ilk defa 1963 yılının Eylül ayında Uncanny X-Men serisinin ilk sayısında görülmüştür.


Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları


Bullseye, Doctor Domm, Kaga, Kingpin, Magneto, Mr. Sinister, Thanos, Apocalypse başta olmak üzere karakterin düşmanlarıyken; Beast, Cable, Colossus, Emma Frost, Human Torch, Jean Grey, Professor X, Scarlet Witch, Thor, Vision, X-23, Iron Man, Pixie ve kardeşi Alex yakın dostları arasında yer almaktadır.

Sizlere Cyclops hakkında bahsedeceklerimiz bu kadar. Önümüzdeki hafta başka bir karakter ile görüşmek üzere, kendinize iyi bakın...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.