Sonsuzluk Taşları Hakkında HER ŞEY

İlgili resim

Sonsuzluk Taşları – Infinity Stones

Bugün sizlere Infinity War filminde Thanos’un ele geçirmek istediği altı Sonsuzluk Taşı'nı anlatacağız. Ama gelin önce Sonsuzluk Taşları neymiş, film evreninde bu taşların yeri ne, ve bunun gibi soruları cevaplamak için yazımıza başlayalım.

Yaratılışın kendisinden önce altı teklik vardı. Bunlara “Sonsuzluk Taşları” deniliyordu. Bu taşların her biri varlıkları boyunca farklı uzaylı medeniyetler tarafından geliştirilen ve değiştirilen eşsiz yetenekler barındırıyor. Bu altı taşın hepsine sahip olan kişi ise sonsuz bir güce sahip oluyor.
İlgili resim

Uzay Taşı- Tesseract 

Taşın Gücü

Bu taşı kullanan kişi evrenin herhangi bir yerine portal açabilir ve kullanan kişiye uzayı istediği gibi düzenlemesini sağlayan bir güç sunar.

Film Evreninde

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde Tesseract Norveç, Tonsberg’teki bir kilisede yüzyıllarca Dünya’da gizli kalmış. Ancak taş İkinci Dünya Savaşı sırasında Johann Shimidt (Red Skull) tarafından ele geçirilmiştir. Hydra’nın en iyi bilim adamı Arnim Zola, Tesseract’ın enerjisini düşmanlarına ve bütün dünyaya karşı kullanmak üzere silahlarını bu enerjiyle güçlendirdi. Kaptan Amerika, Red Skull’ın bu planından haberdar olur ve filmin sonunda Red Skull Tesseract yüzünden ölür. (Bu kısımda Infinity War Teorileri yazımızı okuyabilirsiniz. Red Skull ve Sonsuzluk Taşları yüzünden ölen karakterler hakkında birkaç tahminimiz var.) Tesseract, Howard Stark tarafından gemisi düşen Steve Rogers’ı ararken bulunur. İlk Avengers filminde ise; S.H.I.E.L.D. kurulduktan yıllar sonra Nick Fury, Dr. Erik Selving’den Tesseract’ın sahip olduğu enerjiyi potansiyel olarak kullanmak için Tesseract’ı incelemesini ister. Loki Chitauri olarak bilinen uzaylı ırkıyla anlaşma yapar ve Helicarrier’dan Tesseract’ı çalar. Tesseract’ın daha fazla enerji yoğunlaştırabileceği bir makine inşa etmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu zamanı da Tesseract’ın gücünü kullanarak Chitauri ırkının yaşadığı gezegenden New York şehrine açılan bir portal yaratarak kazanır. Sonunda şehir büyük hasar alır. Ama Yenilmezler kazanır. Mağlup olan Loki ise üvey kardeşi Thor ve Tesseract ile Asgard’a geri döner. Thor: Karanlıklar Dünyası’nda ise filmin sonun da Loki babası, Odin’in tahtına geçer. Fanlar tarafından büyük ihtimalle Tesseract’ı ele geçirdiği tahmin edilmişti ve yayınlanan Infinity War fragmanıyla bu doğrulandı. Şimdilik Tesseract Loki’nin elinde, ama bu fazla uzun sürmeyecek...

İlgili resimGüç Taşı – OrbTaşın Gücü


Güç Taşı adı üzerine inanılmaz bir güç kaynağıdır. Kullanan kişinin fiziksel yeteneklerini arttırır ve tam gücünde kullanıldığında enerjiyi yok edebilir, manipüle edebilir.


Film Evreninde


Thanos Galaksinin Koruyucuları filminde bu taşı bulmak için Ronan ile anlaşma yapmıştır. Ronan, Morag’ın ölü gezegeninden taşı almak için yola çıkar. Ama Star-Lord, Ronan’dan önce taşa ulaşır. Hem Ronan’ın adamları hem de Nova Birliği tarafından aranan Star-Lord kaçmaya çalışırken bir gün aynı ekibin parçası olacağı Gamora, Rocket Raccoon, Groot ve Drax ile tanışır. Ama ekip Nova Birliğinden kaçamaz ve beşi de hapse girer. Taşın ne olduğunu bilmeyen ama çok değerli olduğunun farkında olan ekip, Orb’u Collector’a satmak için güçlerini birleştirir ve hapishaneden kaçarlar. Collector’un yanına gittiklerinde Collector onlara Infinity Stones’un hikayesini anlatır. Bu sırada Collector’un yardımcısı Carina taşa dokunarak büyük bir patlamaya sebep olur ve Collector’un müzesi yıkılır, ekip kaçar. Ama Ronan ve Nova Birliği hala onların peşindedir. Ronan taşı ele geçirir ve Xandar gezegenini yok etmek için yola çıkar. Bunu bilen ekip Nova Birliğini uyarır ve Xandar gezegenine giderek Ronan’a karşı savaşırlar. Eminim hiçbirimiz taşı Ronan’dan almak için yapılan dansı unutmamışızdır. Dans edilir, Orb kurtarılır ve Ronan yenilir. Geri alınan Orb, Nova Birliğine verilir ve hala taş Nova Birliğindedir.


İlgili resimGerçeklik Taşı – AetherTaşın Gücü


Gücünü kullanmak isteyen kişiyle Gerçeklik Taşı birleşir ve taş, kişiye gerçekliği değiştirme gücü verir. Bu güçle birlikte kişi evreni meydana getiren tüm fizik kurallarına karşı koyabilir. Diğer 5 taşın aksine, Gerçeklik Taşı katı değil sıvı-gaz karışımı bir oluşumdur.


Film Evreninde


Gerçeklik Taşı ise Thor: Karanlıklar Dünyası filmiyle karşımıza çıkmıştır. Svartalfhem adlı gezegen Asgardlılar tarafından Karanlık Dünya olarak bilinir. Bu gezegende Karanlık Elfler yaşar. “Convergence” adında her beş bin senede gerçekleşen Dokuz Diyar’ın birbirine en yakın olduğu bir gün vardır. Karanlık elflerin lideri Malekith tam bu günde Aether’in gücünü açığa çıkartarak Dokuz Diyar’ın tamamını karanlığa mahkum etmek ister. Odin’in babası, Thor’un büyükbabası olan Bor, Malekith ile savaşmak için ordusunun başına geçer ve Aether’i Karanlık Elflerden ele geçirmeyi başarır. Savaşı kaybeden Malekith yaralı bedenini iyileştirmek için asırlar sürecek bir uyku evresine girer. Tüm evreni değiştirebilecek güce sahip olan sonsuzluk taşının saklı olduğu sıvıyı Bor kimsenin onu bulamayacağı uzayın bilinmeyen bir bölgesine gönderir.


Beş bin sene sonrasında Thor’un dünyalı sevgilisi Jane Foster, Aether’in saklı tutulduğu bölgeye açılan bir geçit keşfeder ve merakına yenik düşerek Aether ile temas kurar. Sıvı halindeki Aether, Jane’in bedenine yerleşir ve sonsuzluk taşı onunla birleşir. Thor, Odin’in emriyle dünyaya döner ve Jane’i Asgard’a getirir. Malekith, Aether’in aktif hale geldiğini hissederek beş bin senenin ardından uykusundan uyanır. Asgard’a saldıran Malekith, Thor’un annesi Frigga’nın kendini feda etmesi ile Aether’i ele geçiremeden ordusuyla ayrılmak zorunda kalır. Asgard’tan ayrılması yasak olan Thor’a, Aether’in etkisinden dolayı ölmek üzere olan Jane’i kurtarmak için Asgard’daki hücresinden çıkarttığı üvey kardeşi Loki yardım eder. Loki, Thor’u karanlık elflerin diyarı olan Svartalfhem’e gizli yollardan ulaştırır. Malekith ile tekrardan karşılaştıklarında Karanlık Elf, Jane’in bedeninden Aether’i çekip alır ve onu kendi bedeniyle birleştirir. Thor, yeni bir Convergence anında Aether’in gücüne başvurmadan önce Malekith’i yenmeyi başarır. Şimdi ise Gerçeklik Taşı Collector’ın koleksiyonunda yer almakta.

İlgili resimZihin Taşı – ScepterTaşın Gücü


Bu taşı kullanan kişi karşısındaki kişinin iradesi kontrol altına alınabilir


Film Evreninde


Bu taşı aslında ilk Avengers filminde görünmüştük. Fakat taş, Loki’nin asası içerisinde olduğu için tam olarak fark edememiştik. Şimdi ise taş ikinci Avengers filmi ile Vision’ın alnında yer alıyor. İlk Avengers filminde asa Loki’nin kontrolündeyken Avengers ekibi asayı Loki’den geri aldı ve S.H.I.E.L.D.’a teslim etti. S.H.I.E.L.D.’ın içine sızdırılmış Hydra üyelerinin darbesi sonucunda S.H.I.E.L.D. parçalanınca bu sonsuzluk taşı da bilim insanı Wolfgang Von Strucker’ın eline geçer. Sokovia’da bir araştırma üssüne götürülen taş üzerinde Hydra bilim insanları tarafından Sokovialı kişilerin üzerinde deneyler yaparlar. Deneklerin birçoğu ölürken Maximoff ikizleri, Wanda ve Pietro süper güçler kazanır. Pietro çok hızlı hareket ederken kız kardeşi Wanda çevresindeki canlı cansız fark etmeksizin manipüle edebilecek güçte beceriler edinir. Avengers sayesinde asa bulunur ve Avengers Kulesine götürülür. Tony Stark, Thor asayı güvenliği sebebiyle Asgard’a götürmeden önce asanın gizemlerini çözmek ister ve çalışmalara başlar. Tony, Bruce Banner’ı da ikna eder. İkisi birlikte asanın içerisinde saklı bir yazılım keşfederler ve Tony’nin sahip olduğu Iron Man zırhının yapay zeka programı J.A.R.V.I.S.’e bağlarlar. İnsanlığı uzaydan gelecek tehlikelere karşı koruması amaçlanan Ultron, asıl tehlikenin insanlığın kendisi olduğunu düşünür ve Tony’nin zırhlarından birine internet sayesinde kendini aktarır. Artık Ultron’un kendine ait bir bedeni vardır ve insanlığın yok edilmesi gerektiğini düşünen Ultron kendine yenilmez bir beden yapmak için sadece Wakanda’da bulunan ve kırılmaz bir metal olan Vibranium’dan bol miktarda ele geçirir. Ultron asayı kırar ve yarattığı kusursuz ve yenilmez bedeni ile birleştirerek Vision’ı yaratır. Ancak Ultron yeni bedenine kavuşamadan Thor yarattığı Vision’ı canlandırır ve Vision ne Ultron’a ne de tamamen J.A.R.V.I.S.’e benzer. Sonuda Vision, Avengers’a yardım ederek Ultron’u yener.


İlgili resimZaman Taşı – Eye of AgamottoTaşın Gücü


Zaman Taşına sahip olan kişi zamanı durdurulabilir, geri veya ileri alabilir, yani zamanı kontrol edilebilir.


Film Evreni


Zaman Taşı'nı ilk defa Doctor Strange filmiyle görmüştük. Hatırlıyorsanız başarılı ama kendini beğenmiş beyin cerrahımız bir trafik kazası geçirir ve bu kaza sonucunda ellerini neredeyse kullanamaz hale gelir. Tüm parasını ellerini eski haline getirmek için harcayan Strange’in ellerinde hiçbir değişim olmaz. Sonunda parasız kalan Strange, Kamar- Taj adı verilen Tibet’te bir yere gider ve orada mistik sanatları öğrenir. Strange, Agamotto’nun Gözünü Kamar-Taj’da keşfeder ve onu kullanmayı öğrenir. Onunla beraber Kamar-Taj’da kalan büyücü arkadaşları doğanın dengesini bozacağına inandıkları için bu güce başvurmaması gerektiğini söylerler. Ama Agamotto’nun sığınaklarından birinin yer aldığı Hong Kong’ta Strange, bizim evrenimize geçmek isteyen Karanlık Boyut’un hükümdarı Dormammu’yu alt etmek için Agamtto’nun Gözünü kullanır. Dormammu, kendi boyutuna geri döndükten sonra Strange Agamtto’nun Gözünü Kamar-Taj’a geri bırakır ve içerisinde bir sonsuzluk taşının saklı tutulduğunu öğrenir.
İlgili resim


Ruh TaşıTaşın Gücü


Bu taşa sahip olan kişi, sahibine ruhları hapsedebilme ya da ruhları Ruhlar Dünyasına atabilme gücü tanıyor.


Film Evreni


Film evreninde henüz karşımıza çıkmayan Ruh Taşı, Infinity War fragmanıyla Wakanda’da olabileceğine dair birkaç teori var.

Sizlere taşlar ile anlatacaklarımızın sonuna geldik. Büyük bir özet oldu, kesinlikle Infinity War öncesi çok işinize yarayacaktır. Film evreninden bolca bahsettik. Infinity War filmine daha fazla hazırlanmak istiyorsanız. Infinity War günlükleri yazı serimize bakmanızı tavsiye ederim. Esen kalın!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.