Batman: İntikam Şövalyesi- İnceleme

 batman intikam şövalyesi ile ilgili görsel sonucu
Batman İntikam Şövalyesi Bildiğiniz Batman Çizgi Romanlarından Biraz Daha Farklı, Çünkü Bu Sefer Batman'imiz Bruce Değil Thomas...
Hepiniz az çok Flashpoint hikayesini biliyorsunuzdur... Yazılan en iyi Flash hikayelerinden biri. Ülkemizde de Arkabahçe Yayıncılık tarafından basıldı. Flashpoint'i bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; Barry Allen geçmişe dönerek annesinin ölümünü engelliyor ve bu yüzden bütün gelecek alt üst oluyor. Aquaman ile Wonder Woman birbirine düşman, Superman hiç gün yüzüne çıkmamış ve bu dünyada Thomas Wayne değil, oğlu Bruce Wayne hayatını kaybediyor. Batman İntikam Şövalyesi ise JBC Yayıncılığın ülkemize kazandırdığı, Flashpoint evreninde geçen bir Thomas Wayne hikayesi, Bruce Wayne değil...

*İncelemeye geçmeden önce belirtmekte fayda var, bu çizgi romanı okumadan önce kesinlikle Flashpoint hikayesini okumanızı öneriyorum. Olayları daha iyi kavramak için faydalı olacaktır.

Baskı Kalitesi

JBC Yayıncılık bir ilke imza atarak Batman İntikam Şövalyesi hikayesini aynı zamanda fasikül olarak bastı. Ardından fasikül olarak almak istemeyenler için cildini de çıkarttı tabii ki. Ben şahsen iki basımı da beğendim. 3 fasikülden oluşan hikayenin cildi sert kapak. Fasiküllerin içinden ise birbirinden güzel Batman çizimleri bulunan kalın kartonlar çıkıyor. Kısaca, hangisini alacağınız tamamen size kalmış. İkisi de birbirinden güzel.

Cildin basım kalitesinden ayrıca bahsetmek istiyorum. İnce bir cilt olduğu için sert kapak olarak çıkması oldukça normal. Sert kapak olmasaydı, kolay hasar alabilirdi. Kapak resmi olarak 2. fasikül kapağı tercih edilmiş, son derece şık duruyor.

batman intikam şövalyesi ile ilgili görsel sonucu

Yazar Çizer Ekibi


brian azzarello ile ilgili görsel sonucu 
Brian Azzarello

Daha önce Wonder Woman New 52, Batman: Avrupa ve Dark Knight III: The  Master Race eserlerini yazmış olan Brian Azzarello çizgi romanımızın  yazarı. Çizerimiz ise daha önce Dark Night: A True Batman Story ve Batman;  Noir eserlerini çizmiş olan Eduardo Risso

Çizgi roman hakkında gerekli   bilgileri verdiğimize göre artık incelememize geçebiliriz...

Çizgi roman Thomas Wayne'in bir psikolog ile görüşmesiyle başlıyor. Daha  kitabın hemen başında Thomas Wayne'in ruh halini anlıyorsunuz. Sürekli  mutsuz, somurtkan ve bıkmış bir hali var. Oğlunu kaybetmesinin ardından toparlanamamış belli ki. Bütün hikaye boyunca bunu hissediyorsunuz. Thomas Wayne'in yaşadıkları ve öfkesinin sebebi güzel yansıtılmış.

Flashpoint evreninde değişmeyen sayılı şeylerden biri, sanırım Penguin karakteri. Karakter hala bildiğiniz gibi, kişiliğinde pek bir değişim olmamış. Thomas'a birazcık göz kulak olmaya çalışıyor, ancak esas hedefi para. Thomas Wayne ile Penguin bu evrende ortaklar. Thomas'ın en yakın arkadaşı ise Jim Gordon. Bu evrende olan değişiklerden bir diğeri de Jim Gordon'un evlenmemiş olması. Bu adaletsiz dünyayı daha da iyi bir yer yapmak için sürekli çabalayan Jim, kendine zaman ayırıp bir yuva sahibi olamamış. Çizgi romanın başlarında hikayeden çok bunlara değiniliyor. Hikayenin tadını çıkartmak için gerekli olan bütün bilgiler bizlere ilk sayfalarda veriliyor. 


batman knight of vengeance ile ilgili görsel sonucu

Konusu

Hikayemiz tam anlamıyla Jim ile Thomas'ın Harvey Dent'i ziyaret etmesiyle başlıyor. İkiz çocukları Joker tarafından kaçırılmış olan Harvey haliyle hem çok öfkeli hem de çok üzgün. Thomas ve Jim'in çocukları bulacağına dair söz vermesiyle beraber hikayemiz başlıyor. 

Çizgi roman boyunca karakter gelişimlerinin ve karakterlerin ruh halinin okuyucuya oldukça başarılı bir şekilde yansıtıldığını düşünüyorum. Thomas, oğlunun ölümünün ardından Gotham'daki suç oranını düşürmeye kendini o kadar fazla adamış ki, artık suçluları Arkham Tımarhanesi'ne tıkmak yerine öldürüyor. Poison Ivy, Scarecrow ve Hush'ı önceden öldürdüğünü öğreniyoruz. Kitabın ortalarına doğru da insanları kurtarmak için Killer Croc'u öldürüyor. Son derece soğukkanlı ve duygusuz bir şekilde...


Joker'e gelirsek, kendisi kişilik olarak çok farklı değil. Ancak flashpoint evrenin Joker'i Martha Wayne. Sanırım beni kitapta en çok etkileyen karakter Joker idi. Thomas ile diyaloglarından tutun, geçmişte yaşadıklarına kadar her şeyiyle etkileyiciydi. Oğlunu kaybettikten sonra kendini toparlayamayan ve git gide akıl sağlığını kaybeden Martha, Joker'e dönüşüyor. Bir gün kocası Thomas 'Toparla artık kendini, kaç gündür yüzünün güldüğünü görmedim' dedikten sonra Martha yüzüne o klasik yara izlerini açıyor. 


İlgili resim
Kitapta bütün her şeyi değiştirecek esas olay ise, Harvey Dent'in ikizlerinden birini Jim Gordon'un kendi elleriyle öldürmüş olması. Joker'e ateş açtığını sanarak aslında küçük bir kızı vuran Jim'i de hemen ardından Joker öldürüyor. Özetlemek gerekirse Joker'in hain planı yüzünden Harvey'in kızı ve Jim Gordon hayatını kaybediyor. Ben şahsen okurken böyle bir olayın gerçekleşeceğini tahmin edememiştim. Oldukça şaşırtıcı ve zekice bir hamleydi.

Yukarıda da bahsettiğim gibi hikaye boyunca yer yer geçmişe dönük flashbackler bulunuyor. Hikayeyi daha da duygusallaştırmak için flashbackler uygun bir şekilde kullanılmış. Özellikle küçük kız Thomas'ın kucağında ölürken, Bruce'un nasıl öldüğünün gösterildiği bir flashback konulması son derece duygusaldı.

Karakter İlişkileri

Hikaye boyunca Thomas ile Joker'in yani Martha'nın ilişkisi inanılmazdı. İkisininde birbirinden bir yandan nefret edip bir yandan hala geçmişte olduğu gibi aşık olmalarını okumak zevkliydi. Jim ile Selina'nın birbiriyle dertleşmesi de kitaptaki bir diğer önemli karakter ilişkisiydi. Hayatları boyunca yaşadıkları zorluklar ikiliyi birbirine bağlıyordu.
İlgili resim

Çizimler

Çizimler her ne kadar kötü olmasa da, bu hikaye için çok daha iyi çizimler yapılabilirdi. Yer yer çizerin zayıf kaldığını söylememde bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Eduardo Risso'nun diğer işlerine bakarak çok daha iyi bir iş çıkarabileceğini söyleyebilirim. Ancak Joker karakterinin çizimleri çok hoşuma gitti. Killer Croc'un ise çizimleri aksine fazla basit kaçmış.

Sonuç olarak Batman İntikam Şövalyesi, 64 sayfadan oluşan, son derece kaliteli bir baskıya sahip, flashpoint evreninde geçen güzel ve duygusal bir Batman hikayesi. Alıp okumanızı öneririm. Kısa ama akıcı ve ilgi çekici bir hikaye.

Puanlama

Çizimler: 7

Karakterler: 8

Konu: 8

Senaryo: 7

Renklendirme: 7

Kapak Tasarımı: 7

Olay Örgüsü: 8

Basım: 8

Kaligrafi: 8


Genel Notum: 8

Batman İntikam Şövalyesi ile ilgili sizlere bahsedeceklerimin sonuna geldik. JBC Yayıncılığın son yayınlarının incelemelerine devam edeceğiz. Bir sonraki inceleyeceğimz kitap, Batman: Avrupa. Çizgi romanlarla ilgili görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz. Kendinize iyi bakın!

1 yorum:

  1. Flashpoint harika bi çizgi roman'dı yani ben çok beğenmiştim bu da ona yakın birşey galiba.Bak yeni haberim oldu bundan 🤔👍

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.