'Sen Kimsin?' Black Lightning

İlgili resim

16 Ocak’ta CW kanalında Arrow, Supergirl ve Flash gibi dizisi çıkan kahramanımız DC açısından önemli bir yere sahiptir. Kendisi ilk uzun soluklu seriye sahip Afrikalı-Amerikalı süper kahramandır.

Karakterin Orijini

Gerçek ismi Jefferson Micheal Pierce olan kahramanımız Metropolis’in çöküşe uğramış Suicede Slum bölgesinde büyümüştür. Günün birinde Jeff’in babası yaşadıkları mahallede olay çıkartan bir grup çete üyesi tarafından öldürülür. Bunun üzerine hem annesine bakmak hem de evi geçindirmek için Jefferson çalışmaya başlar. Babasının ölümünden birkaç ay sonra yaşadıkları dairelerinin altına bir terzi dükkânı açan İtalyan terzi Peter Gambi bu zor dönemde Jeff ve annesine maddi manevi yardım eder. Zamanla Peter Jeff için bir baba figürüne dönüşür.
black lightning comic ile ilgili görsel sonucu

Jeff eğitim hayatı boyunca içindeki koşma isteğini dizginleyemez. Çünkü Jeff koştuğunda yaşadığı bütün acılardan o anlığına bile olsa arındığını hisseder. Artık büyüyen Jeff içindeki koşma isteği ile Peter’ın da yardımlarıyla 18 yaşında olimpiyatlara katılır ve 22 yaşında altın madalya kazanır. Medyanın da ilgisini çekmeyi başaran Jeff’e üniversiteye gitmesi için burs ve ciro teklifleri almıştır. Dört yılın ardından üniversitesini bitirmiş ve diplomasını almayı başarmıştır. Üniversiteden sonra olimpiyatlara geri dönmüştür. Bu sefer ise Dekatlon dalında altın madalya kazanmıştır. Tam her şey yolunda derken Jeff annesinin ölüm haberiyle yıkılır. Kendini toparlamayı başaramaz ve annesinin ölümüyle olimpiyat kariyeri sona erir. Cenaze işleri için büyüdüğü yere yani Suicide Slum’a geri döner.

Jeff annesinin ölümünden bir süre sonra Lynn Stewart ile evlenir ve kısa süre içinde de çocukları olur. Doğan bebeğe Anissa ismini koyarlar. Anissa 11 yaşındayken metahuman (metahuman: Vücudunda bulunan kan ve sıvının yoğunluğunu değiştirebilme) güçleri olduğunu keşfetti. Kızının güçlerini öğrenen Jeff kızı için çok korumacı birine dönüşür. Yıllar sonra Jeff ve Lynn boşanırlar ve Anissa, annesi ile beraber yaşamaya başlar. Jeff ise Metropolis’ten ayrılır. Aradan fazla zaman geçmemesine rağmen Jeff, Metropolis’e geri döner. Döndüğünde kızı Anissa ve eski eşi Lynn’den haber alamaz. Bunun üzerine Jeff büyüdüğü Suicide Slum bölgesine ve bir zamanlar kendi gittiği Garfield Lisesini ziyaret eder. Ama Suicide Slum’a geri döndüğünde hiçbir şey değişmemiştir. İnsanlar hala intihar ediyor, okulda ise mafya derecesinde çeteler var ve çocuklar için okul çok tehlikeli bir yer haline geliyor. Jeff bu duruma artık tahammül edemez ve eğitimini aldığı mesleği yapmak için Garfield Lisesine fizik öğretmeni olarak geri döner. Okula döndüğünde çeteler ve uyuşturucu bağımlılarını hukuki yollarla okuldan uzaklaştırır. Fakat okuldan uzaklaştırdığı bir uyuşturucu bağımlısı “100” adlı büyük bir çete grubuna üyedir. Ve bu çete Jeff’in daha büyük tehditler oluşturmaması için Jeff’in en iyi öğrencilerinden birini öldürürler ve cesedini okulun spor salonunda ki basketbol potasına asarlar. Haber her yere yayılır. Peter Gambi ise Jeff’e bir kostüm hazırlar ve ardından şu sözleri söyler “Yıldırım adalet gibidir, bazılarını umutlandırırken bazılarını ise korkutur.” Jeff Peter’ın da yardımlarıyla yıldırımı kuvvet alanına bölecek bir kemer yapar ve Black Lightning doğar.

Bir süre sonra Lynn, Jeff’in Black Lightning olduğunu öğrenir. Bundan da önemlisi Lynn, Jeff ile ayrıldıktan sonra hamile olduğunu öğrenmiş ve Jennifer adında metahuman gücüne sahip bir kız daha doğurmuştur. Jeff iki kızının da metahuman gücüne sahip olduğunu öğrendiğinde kendinin de meta geni taşıdığını fark eder. Kullandığı kemer ve yıldırım iç içe olmasından dolayı sahip olduğu meta genleri de yıldırıma adaptasyon sağlar.

*Ayrıca Black Lightning’in Batman ve Nightwing ile beraber çalıştığı bir sayısı bile var.
black lightning comic ile ilgili görsel sonucu

Karakteri Kimler Yarattı ve Çıkış Tarihi

Yazar Tony Isabella ve çizer Trevor Von Eeden tarafından yaratılmıştır. İlk çıkışı ise Nisan 1977’de Black Lightning #1 ile karşımıza çıkmıştır.

Karakterin Güçleri

Jeff, Elektrikinesis gücü sayesinde siyah yıldırımlar üretebilir ve bu yıldırımları manipüle edebilir. Elektro-Patlaması gücü ile de Jeff’in ürettiği bu elektriği elleri ile patlamalar şeklinde vücudundan atabilme gücüne sahiptir.

Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları

Killer Frost, Crowbar, Poison Ivy, Harley Quinn, Sinestro, Superboy Prime, Cheshire, Joker, Killer Croc düşmanları arasında yer alırken Batman, Halo, Hawkgirl, Black Canary, Superman, Peter Gambi, Raven, Wonder Woman dostları arasında yer almaktadır.

Sizlere henüz yeni dizisi çıkmış olan Black Lightning'ten bahsetmek istedik. Bütün önemli bilgileri aktardığımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki hafta başka bir karakter ile görüşmek dileğiyle, hoşçakalın...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.