'Sen Kimsin': Cable

cable marvel hd ile ilgili görsel sonucu

Hepimiz Deadpool filmini izlemişizdir. Bu sene ise devam filmi niteliğinde karşımıza çıkacak olan Deadpool 2'de karşılaşacağımız yeni karakterlerden birisi Cable. Gelin şimdi hep beraber bu karakteri inceleyelim.

Karakterin Orijini

Gerçek ismi Nathan Christopher Charles Summers olan karakterimiz Scott Summers (Cyclops) ve Jean Grey’in klonunun oğludur. Şimdi hepinizin aklındaki soru şu: “Madem Cable, Scott ve Jean’in klonunun oğlu. Peki neden anne ve babasından yaşça büyük?” O zaman hikayemizi en başa saralım.

Her şey Genetikçi Mr. Sinister’ın Apocalypse’i yenmek için bir mutant yaratma girişimiyle başlar. Apocalypse’i tek başına yenemeyeceğini bilen Sinister dünya üzerinde bulabildiği tüm mutantlar üzerinde araştırma yaparak Apocalypse’i yenebilecek ideal genleri bulmaya çalışır. Araştırmalarının sonucunda Jean Grey ve Scott Summers’ın (Cyclops) genlerinin birleşimiyle güçlü bir mutant yaratabileceğini keşfeder. Fakat tek sorun o sırada Jean Grey’in öldüğüne inanılıyordur. Bu yüzden Mr. Sinister Jean’in, Madelyne Pryor adlı bir klonunu yaratıyor. Mr. Sinister, Madelyne ve Scott’ın tanışması için bir fırsat yaratıyor ve Scott Madelyne’i gördüğü anda aşık oluyor. Tanışmalarından sonraki süreçte çift evlenir ve evliliklerinden bir süre sonrada bebekleri olur. Doğan bebeğe Nathan Christopher Charles ismini koyarlar.
İlgili resim

Scott’ın ilk aşkı olan Jean Grey’in hayatta olduğu öğrenildiğinde her şey değişir. Scott, Jean’in hayatta olduğunu öğrendiğinde psikolojik olarak kötüleşir. Jean ve X-Factor adlı yeni bir takım oluşturmak ve X-Men’in kurucu üyeleriyle buluşmak için Scott, küçük Nathan ve Madelyne’den ayrılır. Bunu fırsat bilen Mr. Sinister Nathan’ı kaçırmak için Marauder’leri gönderir ve Nathan’ı kaçırır. Bu sırada kendisinin Mr. Sinister tarafından yaratılmış bir klon olduğunu öğrenen Madelyne, delirir ve Goblin Queen’e dönüşerek Mr. Sinister’ın elinden Nathan’ı kaçırır. Nathan X-Men ve X-Factor’un birlikte çalışmasıyla kurtulur. Madelyne Pryor ise Jean Grey tarafından öldürülür. Aile bir araya geldi derken kurtarılmasından kısa bir süre sonra Nathan bu seferde Apocalypse tarafından kaçırılır. 

X-Factor Nathan’ın peşine düşer. Tüm çabalara rağmen Apocalypse, Nathan’a tekno-organik bir virüs bulaştırır. Virüs Nathana’ın hücrelerini teker teker ele geçirirken gelecekten gelen ve kendine Askani diyen bir kadın Cyclops’a, Nathan’ı geleceğe götürmeyi ve o zamanın teknolojisini kullanarak onu kurtarmayı öneriyor. Çaresiz kalan Cyclops oğlunun yaşaması için Askani’nin teklifini kabul ediyor ve onu geleceğe gönderiyor. Cable’ı geleceğe götüren Askani aslında farklı bir zamanda doğan Rachel Summers yani Nathan’ın kız kardeşidir. Normalde tekno-organik virüs Nathan’ın vücudunu bir makineye veya beyinsiz bir Cyborg’e dönüştürmeliydi. Fakat Nathan Askani’nin yardımlarıyla sahip olduğu telepati ve telekinezi güçleriyle onu öldürmesi gereken virüsü sol kolunda tutarak kontrol ediyor. Bu yüzden Cable’ın sol kolu metalden. 

İlgili resim

Rachel Nathan’ın ölmesi ihtimalini göze alarak tekno-organik virüs enjekte edilmemiş bir klonunu yaratıyor. Bu sırada Rachel çocuklarını yetiştirebilmek için Scott ve Jean’i geçmişten geleceğe getirerek Nathan’ı belli bir yaşa kadar büyütmelerini sağlıyor. Yaratılan klon, Stryfe bir süre sonra Apocalypse tarafından kaçırılıyor ve beyni yıkanarak X-Men takımına karşı savaşmasını sağlıyor. Sık sık zaman yolcuğu yaparak Apocalypse’i farklı zamanlarda yok etmeyi kendine görev bilen Cable yıllarca sürekli bir savaşın içinde olmaktan huysuz ve sert bir askere dönüşüyor. Bir süre sonra evlenen ve Tyler adında bir oğlu olan Cable. Tam mutlu bir aileye sahipken bu sefer de karısının öldürülmesi ve Stryfe adındaki klonunun oğlunu kaçırmasına dayanamayıp günümüze döner. Tüm bu zaman yolculukları yüzünden yaşlanan Cable, babası Cyclops’tan yaşça büyük olarak günümüze gelir. Burada X-Force ekibinin liderliğini üstlenir. İlerleyen zamanlarda Apocalypse’i öldürmeyi başaran Cable, görevini tamamlamayı başarır.

Cable ve Deadpool İlişkisi
İlgili resim

Ve artık dünyayı daha iyi bir yere getirmek için Cable, Hawaii açıklarında ütopik bir ada yaratır ve barış içinde yaşamak isteyen insanların buraya yerleşmesine izin veren Cable bu sırada Deadpool ile birlikte çalışır. Okuyucu, Deadpool ve Cable birlikteliğini çok sevmiştir. Bunun üzerine ikili, Cable & Deadpool adında kendi serilerine kavuşmuştur. Bu ikili okuyucular tarafından o kadar sevilmiştir ki Marvel’ın The 10 Greatest Buddy Teams listesinde 7. sırada yer almaktadır.

Yeni bir mutant bebek dünyaya gelir. Birçok takım bu bebeğe sahip olmak ister. Fakat Cable aynı kendisine yapıldığı gibi bebeği geleceğe götürür ve onu orada güvenli bir şekilde yetiştirmeye çalışır. Ancak kendi geleceğinde milyonları öldüreceğini iddia eden, Bishop adında biri bebeği öldürmeye çalışır ve ikiliyi zaman içinde takip altına alır. İkili, Bishop’tan kurtulmayı ve zamanlarına geri dönmeyi başarırlar. Fakat döndükleri sırada onlarca saldırıdan birinde Cable, Hope’u korumak için kendini feda eder. İlerleyen dönemlerde aslında Cable’ın ölmediği zaman yolculuğu yaparak geleceğe gittiği öğreniliyor. Avengers ekibinin Hope’a zarar verdiği bir geleceği gören Cable tüm Avengers ekibini yok edecek bir plan hazırlıyor. Fakat X-Men ve Hope’un da kendisini durdurmasıyla başarılı olamıyor.
İlgili resimKarakterin Güçleri
Telepatik ve telekinetik güçleri olan bir mutanttır. Cable’ın vücuduna enjekte edilen tekno-organik virüs sayesinde sol kolu metaldir. Metal olan kolu son derece güçlü ve dayanıklıdır. Gene tekno-organik virüs yüzünden Cable sibernetik göze sahiptir. Bu gözü sayesinde etrafı kızılötesi görebilir. Cable yıllarca savaşların içinde yer aldığı için silah kullanmada ve dövüşmede bana mısın demiyor. Orijinde de anlattığımız gibi Cable’ın güçlerinden birisi de zamanda yolculuktur. Tüm bu fiziksel yetenekler haricinde Cable evrenin en zeki kişilerinde birisidir.

Karakteri Kimler Yarattı ve Çıkış Tarihi
Cable, aynı zamanda Deadpool’un yaratıcısı olan Rob Liefeld tarafından yaratılmıştır. Cable, 1986 The Uncanny X-Men #201 sayısında bir bebek olarak karşımıza çıktı. İlk olarak ortaya çıkışı ise 1990 The New Mutants #87 sayısıyla oldu.

Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları

 Apacalypse, Magneto, Stryfe, Mr. Sinister, Arnim Zola, Senyaka, Ultron, Red Skull, Vulture en bilindik düşmanları arasında yer alırken. Farklı bir zamanda doğan kız kardeşi Rachel Summers (Askani), Colossus, Hope, Human Torch, Iceman, Husk, Invisible Woman, Captain Amercia, Professor X, Wolverine, Storm, X-23, Vision, Speedball, Thor ve hem dostları hem de düşmanları kısmında yer almayı başaran Deadpool dostları arasında yer almakta.
Sizlere Deadpool 2 öncesi Cable karakterini tanıtmak istedik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir başka karakterle görüşmek üzere, kendinize iyi bakın... 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.