'Sen Kimsin?': Wonder Woman

wonder woman hd comic ile ilgili görsel sonucu

Bu haftaki ki konuğumuz,süper kahraman tarihindeki en güçlü kadın kahraman karakterlerden biri olan Wonder Woman.

Karakterin Orijini

Wonder Woman’ın şuan iki tane kabul edilen orijin hikayesi vardır. Bunlardan biri 1941 yılında çıkan ilk çıkış hikayesi ve New 52'de anlatılan orijin hikayesi. Biz bu iki orijin hikayesinden de ayrı ayrı bahsedeceğiz .

Diana, Amazonlar’ın yaşadığı Cennet Adasında (Themyscira) doğan ilk çocuktur ve Kraliçe Hippolyta’nın kızıdır. Amazonlar, geçmişte erkekler tarafından şiddete maruz kalmış, işkence edilmiş ve öldürülmüş kadınların ruhlarından oluşan bir topluluktur. Ve bu topluluk Yunan Tanrıları tarafından korunan ve görünmez kılınan Cennet Adasında yaşarlar. Kraliçe Hippolyta, ölmeden önce hamileydi ve anne olamadan öldü, o yüzden çocuk hasreti çekiyordu ve bir bebek istiyordu. Bir gün Hippolyta kilden bir bebek yaptı ve Artemis’den ona hayat vermesini istedi. 

Artemis onun sesini duyar ve kilden bebeğe can verir. Doğan bebeğe, Demeter’den çok büyük bir güç ve kendini iyileştirebilme gücü, Athena’dan bilgelik, Hestia’dan ateşe dayanıklılık, Artemis’ten hayvanlarla konuşabilme ve avcılık, Herms’ten hızlı uçabilme, hızlı düşünme, refleks gücü ve son olarak Afrodit’ten ise muazzam bir güzellik ve sevgi dolu bir kalp armağan edilmiştir. Doğan bebeğe ise Diana ismi konulmuştur. Diana savaşçı kadınların arasında büyüdüğü için, doğal olarak güçlü bir savaşçı olur. Bir gün Birleşmiş Milletler muhbiri Steve Trevor’ın uçağı Cennet Adasına yakın bir yerine düşer ve Diana tarafından kurtarılır. Diana, Steve Trevor’a aşık olur. Adada kimin Steve’i eve götüreceğini seçmek için bir turnuva düzenlenir. Kraliçe Hippolyta, Diana’nın bu turnuvaya katılmasına izin vermez. Fakat kahramanımız kılık değiştirerek turnuvaya katılır ve turnuvanın şampiyonu olur. Diana, Steve’i eve götürdüğünde dünyada çok fazla suç işlendiğini fark eder ve dünyada kalmaya karar verir. Dünyada Wonder Woman ismini alır.

 wonder woman hd comic ile ilgili görsel sonucu

Wonder Woman’ın The New 52’da ki hikayesinde ise Diana, Kraliçe Hippolyta ve Zeus’un birlikteliğinden doğmuştur. Yani Wonder Woman yarı tanrıçadır. Filmde de bu kısım kullanılmıştır. New 52’nin ilk ayında yayınlanan “Zero Month” dergilerinde Wonder Woman’ın geçmişi anlatılırken, odaklanılan şey Ares (üvey abisi) tarafından eğitildiği ve daha sonra Ares’e karşı isyan ettiğidir. Bunların yanı sıra Diana Justice League’in kurucularından ve takımda Superman’den sonra en güçlü isimlerden birisidir. Savaş Tanrısı Ares’i öldürdüğünde yeni Savaş Tanrısı olmuştur.

Karakterin Güçleri

İnsanüstü güçlerinin yanında Diana yarı tanrıçadır. Zehirlere, hastalıklara ve ağır darbelere karşı dayanıklıdır ve Demeter’nin ona bahşettiği hızlı iyileşme gücü sayesinde neredeyse yenilmezdir. Hatta Superman’e karşı koyabilecek bir güce sahiptir (bunu Justice League’de görmüştük zaten.). Tüm bunların yanında Wonder Woman silahlarıylada dikkat çeken bir karakterdir. Kılıcı, insanlara doğruyu söyleten Doğruluk Kementi, Kurşunları sektirme ve gücü yansıtabilen Zeus’un parçalanmış kalkanından yapılmış güç bileklikleri ve bumerang olarak kullanabildiği bir taca sahiptir.

İlgili resim

Karakteri Kimler Yarattı ve İlk Çıkış

Wonder Woman, yalan makinasının icadına çok büyük katkıda bulunan psikolog William Moulton Marston tarafından yaratılmıştır. Karakteri yaratırken eşi ve yanlarında çalışan yardımcısından ilham alarak yaratmıştır. Wonder Woman 1941 yılında All Star Comics #8 ile karşımıza çıkmıştır ve 1942 yılında da kendi serisine kavuşmuştur.

Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları

Savaş Tanrısı Ares, Coeval, Harley Quinn, Joker, Cheetah, Darkseid, Lapetus, Doomsday, Lex Luthor, Poison Ivy, Krona ve Eirene düşmanları arasında yer alırken. Aquaman, Flash, Batman gibi Justice League üyelerinin yanında Black Canary, Dolphin, Mary Marvel, Mera, Batwoman gibi isimler dostları arsında yer alır.

Bir 'Sen Kimsin?' yazımızın daha sonuna geldik. Sizlere Wonder Woman karakteri hakkında önemli ve bir o kadar ilginç bilgileri sunmaya çalıştık. Önümüzdeki hafta bam başka bir karakterle daha görüşmek üzere, hoşçakalın...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.