Batman: Avrupa- İnceleme

 batman europa ile ilgili görsel sonucu
Ölümle mi yüzleşiyor... Yoksa ölümün yüzü onunki mi, emin değilim...
Daha önce 'Batman: İntikam Şövalyesi'ni sizler için incelemiştik. Bugün ise konuğumuz, diğer
Batman eserlerinde de olduğu gibi, JBC yayıncılığın bastığı Batman: Avrupa. İncelememiz spoilerlı olacak. Eğer henüz bu çizgi romanı okumadıysanız yazıdan çıkmanızı ve kitabı okumanızı öneriyorum. Öncelikle baskı kalitesinden başlayalım.

Baskı Kalitesi

Batman: Avrupa'nın kaliteli bir baskısı var. 144 sayfadan oluşan kitabımız sert kapak olarak piyasaya sürüldü. JBC Yayıncılık diğer yayınlarında da olduğu gibi baskı kalitesine önem vermiş ve kaliteli bir iş ortaya çıkarmış. Aynı zamanda çizgi roman tam 3 ayrı varyant kapağıyla satışa çıktı. Hepsi birbirinden güzel, ancak benim favorim aşağıdaki oldu. Kapakların hepsi hem hikayeye, hem de cilde tam oturuyor. Kısacası çizgi romanın baskı kalitesi gayet yerinde.

Görüntünün olası içeriği: yazı
Favori Kapağım

batman avrupa ile ilgili görsel sonucu

Görüntünün olası içeriği: yazı


Yazar-Çizer Kadrosu

Bir önceki incelememiz olan 'Batman: İntikam Şövalyesi'nde de kendisinden bahsetmiştik. Bu isim aynı zamanda 'Batman: Avrupa'nın da yazarlarından biri olan Brian Azzarello. Kendisi 100 Bullets eseriyle Eisner ödülünü almış, tecrübeli ve başarılı bir yazar. Batman: Avrupa kitabında emeği geçen ve hepinizin iyi bir şekilde tanıdığı bir diğer başarılı isim ise Jim Lee. Hikayenin bir kısmını çizen Jim Lee, her zaman olduğu gibi, yine başarılı bir işe imza atmış. Daha önce Catwoman karakterinin bir kaç hikayesini yazan Matteo Casali yazar kadrosundaki bir diğer isim. Gerald Parel, Giuseppe Camuncoli ve Diego Latorre de yazar çizer ekibinde yer alıyor.

Konusu

Batman: Avrupa, aslında Joker ile Batman'in birbirlerine hiç olmadığı kadar çok ihtiyaç duyduğu bir hikaye. Bunun sebebi ise, iki karakterin de ölümcül bir virüs ile savaşması. Bu virüsün kaynağını öğrenmek ve ondan kurtulmak için birbirlerine ihtiyaçları var. Bu çizgi romanı diğer Batman hikayelerinden farklı kılan durumlardan biri bu. Batman: Avrupa okuyuculara Joker ile Batman ilişkisini daha önce görmediğiniz bir şekilde sunuyor. Çizgi Roman tam 4 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin adları farklı farklı Avrupa şehirleri. Çizgi romanın adı da tam olarak buradan geliyor zaten. Bunun sebebi Batman ve Joker'in, virüsten kurtulmak ve bu işin arkasındaki adamı bulmak için Avrupa ülkelerini bir bir gezmesinden kaynaklanıyor. Biz de incelememizi bu dört bölümü ayırarak yapacağız...İlgili resim

1. Bölüm: Berlin

Hikayemiz Gotham'da başlıyor. Batman ile Killer Croc her zamanki gibi ölesiye dövüşüyorlar. Ancak çizgi romanın bu sahneyle başlamasının bir sebebi var. Batman önceki dövüşlerine göre Croc'a karşı güçsüz kalıyor. Zar zor Croc'u alt ettikten sonra, Batcave'e döndüğünde bunun sebebini, yani neden güçsüzleştiğini öğreniyor: Collosus virüsü. Kısacası hikayeye hızlı bir şekilde giriş yapıyor çizgi roman. Ardından çat kapı Berlin'e gidiyor yarasamız. Bu bölümde karakter, aralarda Berlin hakkında bilgilendirmeler yapıyor. Batman: Avrupa kitabının hoşuma giden bir diğer özelliği ise bu. Batman'in gittiği her şehri kısa kısa bilgilerle tanıtması. Bir yandan şehirlerle ilgili bilgilenirken, bir yandan da olayları heyecanla takip ediyorsunuz bu hikayeyi okurken...

Berlin bölümünün çizeri Jim Lee. Her zamanki gibi güzel bir iş çıkarmış ortaya usta çizer. Olayların başladığı, Batman ile Joker'in beraber çalışacağının sinyalinin verildiği ve bütün bu olayların arkasında tek bir gizemli kişinin olduğunu anladığımız bir bölüm oluyor Berlin. Hikayeye iyi ve sağlam bir giriş yapmış bulunuyoruz bu sayede. Bir yandan olayların arkasındaki kişiyi merak ederken bir yandan Joker ile Batman ikilisinin görülmedik kimyasını eğlenerek okudum ben şahsen.

İlgili resim


2.Bölüm: Prag

Aldıkları bilgi dolayısıyla virüsten kurtulmak için -yani ortak çıkarları için- Joker ile Batman'in bir ekip olmalarını okumak etkileyici. Berlin'den sonraki durakları Prag. Açıkçası kitabın 2. Bölüm'ünün başlarında bu bölümün içi boş, saf aksiyondan oluşacağını sanmıştım. Ancak beklediğimden daha farklı bir bölüm oldu. Evet, aksiyonun yüksek olduğu bir bölümdü, ancak ilk defa Joker ile Batman'i aynı düşmana karşı savaşırken gördük. İkisi de masum insanları tehdit eden insansı robotlara karşı savaştılar. Ancak düşmanları ve aksiyon sahneleri maalesef buram buram klişe kokuyor. İlk bölüme göre bu bölümün başları biraz daha basit kalmış. Açıkçası Joker bu çizgi romanda diğer çizgi romanlara göre çok daha delirmiş bir durumda. Bunun sebebi virüs. Bu ölümcül virüs, sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da etkiliyor karakterlerimizi.

Prag bölümünün çizeri Giuseppe Comuncoli. Açıkçası ilk bölüme göre bu bölümün çizimleri hikayeye çok daha fazla oturmuş. Comuncoli'nin daha önce çizdiği eserlere de göz atmayı planlıyorum, başarılı bir iş ortaya çıkarmış. İlk bölümde bahsettiğim kısa kısa şehir hakkında bilgiler verme olayı bu bölümde de devam ediyor.

İlgili resim


3. Bölüm: Paris

4 bölümden oluşan çizgi romanımızın yavaş yavaş sonuna gelirken 3. durağımız Paris. Hikaye boyunca karakterlerimizin en sevdiği ve övdükleri şehir Paris. Hatta Batman "Eğer Gotham'da olmasaydım... Paris'te olurdum." bile diyor. Her neyse... Bu bölümde karakterlerimiz, virüsün etkisinin gitgide artmasıyla beraber daha da deliriyorlar. Önceki bölümlere nazaran çok daha öfkeli ve dengesiz bir Batman var. Batman'i bile delirten bir virüsün, Joker gibi zaten deli olan bir adamın üzerindeki etkilerini siz düşünün.

Bu bölümün çizeri Diego Lattorre. Üstte de bahsettiğim gibi olaylar daha da çılgınlaşıyor bu bölümde. Lattorre de hikayeye uyum sağlayarak çok daha çılgın ve delice çizimler yapmış. Bulanık ve bazı yerlerde anlaşılmayan çizimler bulunuyor bu bölümde. Açıkçası her ne kadar bu durum okuyucuların gözünü yorsa da, çizimler hikayeye olan uyum ve atmosferi yansıtması açısından başarılı...

batman europa ile ilgili görsel sonucu


4. Bölüm: Roma

Final bölümüne geldik. Bölüm hakkında konuşmaya başlamadan önce söylemeliyim ki, 4 bölüm böyle bir hikaye için oldukça az. En az 5-6 fasiküle, sayıya dağıtılması gereken bir hikaye, 4 sayıda anlatılmaya çalışılmış. Haliyle acele edilen ve hızlı bir şekilde geçilen çok fazla konu, olay var. Hikayemizin son bölümünde Batman Roma'nın tarihi hakkında güzel bilgilendirmeler yapıyor. Bir önceki bölümde gördüğümüz delice çizimler sonlanmış durumda. Daha açık ve net çizimler bulunuyor bu bölümde.  Final bölümü olduğundan yavaş yavaş olayların arkasındaki adamı öğrenmenin heyecanıyla okuyordum kitabı. Ancak final beni tatmin etmedi. Olayların arkasındaki kişinin Bane olduğunu öğrendiğim zaman haliyle çok şaşırdım. Ancak beni tatmin etmeyen kısım bu değil. Benim için finalin kötü olmasının sebebi aceleye gelmiş bir şekilde hızlıca bitirilmesi. Bane'e karşı Joker ve Batman'in birlik olup dövüşmesini görmek her şeye rağmen etkileyiciydi. Ancak dediğim gibi keşke başka sayılara yayarak, daha sakin ve güzel bir final olsaydı.

batman europa ile ilgili görsel sonucu

Özetlemek gerekirse; Batman: Avrupa, hikayeye uyumlu ve son derece başarılı çizimleri bulunan, Batman ile Joker karakterlerini bir araya getiren, diğer Batman hikayelerine göre bir takım olumlu farkları bulunan, ancak ne yazık ki sadece 4 sayıdan oluşmasının sonucunda aceleye gelmiş ve hızlıca bitirilen bir çizgi roman. Potansiyeli yüksek ve güzel detayları bulunan bir çizgi roman olmasına rağmen maalesef finali başarısız. Bütün bunlara rağmen Batman severlerin okuması gereken bir çizgi roman. Joker ile Batman'i daha önce görmediğiniz bir şekilde, bütün Avrupa'yı gezerken görmek oldukça zevkliydi.

Jbc Yayıncılık'ın bastığı eserleri incelemeye devam edeceğiz. Sıradaki kitabımız Batman- Harley Quinn. Görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz...

1 yorum:

  1. BAtman çizgi romanların da ki en sağlam ve köklü villain joker biliyorum ama ben artık joker görmekten sıkıldım Çr evreni ve sinematik evreni de dahil..Mesela gotham dizisiyle penguen/Riddler karakterlerinin içini doldurup önümüze koydukları gibi diğer villainlerde de aynı şeyi yapıp bizlere sunabilirler (Hem çr'de hemde sinematik evrende)..Incelemen yine harika olmuş 😊

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.