Geç Kalmış Bir "The Last Jedi" Eleştirisi

star wars last jedi ile ilgili görsel sonucu

2017'nin başları, The Force Awakens çıkalı bir yıl olmuş, tüm fanlar yeni filmin isminin duyurulmasını bekliyor. Ben daha yeni Clone Wars'u bitirmiş, Timothy Zahn'ın Luke'lı Star Wars kitaplarını okumuşum. Bir anda haberin çıkmasıyla gündeme bomba gibi düştü, filmin adı "The Last Jedi" olacaktı. Herkes farklı farklı teoriler üretiyor; yok şu şöyle olacak, yok aslında o "Jedi" tekil değil çoğul ve dahası... Eninde sonunda film çıktı, izledik, gördük. Kitleler aşağı yukarı prequeller ile aynı şekilde bölünmüş, filme bayılanlar ve filmden nefret edenler var. Daha başlamadan önce kendi fikrimi söyleyeyim, ben iki taraftan da değilim. Filmi izlerken hiçbir türlü zevk alamadım ancak nefret de etmedim. Bunun tek sebebi de Luke'un Force'la birleşmesinden hemen önceki sahnenin “A New Hope” filmindeki o meşhur "Binary Sunset" sahnesine yaptığı gönderme. İki sahnede de Luke iki Güneşe düşünceli şekilde bakar ve arkada John Williams'ın Force Theme'i çalar. Bu, Luke'ın hikayesinin başlangıcını ve bitişini sembolize ediyor. O sahne içime biraz optimizm serpti diyebilirim. Bu uzadıya uzar, filme geçelim.

Her şeyine rağmen The Last Jedi, çok yetersiz bir film.

Senaryo çok kötü yazılmış. Üzerine özen gösterilmediği, kalite eksikliği ve senaryonun verdiği açıklardan çok belli oluyor zaten. Beraber bir üzerinden geçelim.

Özetlemek gerekirse, First Order ve Resistance'ın savaşı kaldığı yerden hiç hız kaybetmemiş bir şekilde devam etmektedir. Resistance'ın tahliyesi sırasında First Order'ın Direnişçilere sert bir darbe vurmasıyla filmde en ön planda olan pilotumuz Poe, General Leia'nın tüm emirlerine karşı gelip First Order'ın Mandator IV-class Siege Dreadnought'ını (o koca gemi) patlatır ama ne yazık ki bu tüm bombacılarını feda etmelerine mal olur. General'in emrine karşı gelmesinden dolayı da rütbesi düşürülür. O esnada uyanan Finn Rey'in Luke'un yanına gittiğini, hemen ardından da peşlerinde olan Snoke's Flagship'in kendilerini ışık hızında da takip edebildiğini öğrenir. Bunların hepsinin gazıyla Rey'e haber vermek için kaçmaya kalkışınca Finn, yeni karakterimiz Rose tarafından durdurulur çünkü kendisi de Poe'nun mükemmel(!) planını uygularken ablasının ölmesine tanıklık etmiştir. Finn ile tartışmalarının ardından Poe'nun yanına gidip kendilerini ve kalan Direnişçileri kurtaracak bir plan yaparlar ama plan başarısızlıkla sonuçlanır.

the last jedi poe rose finn ile ilgili görsel sonucu

Diğer tarafta ise kendisini aralarına katmak ve Resistance'ı tüm galaksiye yaymak amacıyla Rey, Luke'un yanına gitmiştir. Hikayenin bu kısmı tam önceki filmin bittiği yerden, Luke'un Rey'in verdiği Lightsaber'ı fırlatması gibi facia olarak nitelendirebileceğimiz bir sahneyle sonuçlanır. Evet, önceki filmlerde herkes ümidini yitirmişken tüm "Bak ölürsün" uyarılarına rağmen gidip babası Darth Vader'la işi konuşarak çözen Luke, çok basit ve oldukça saçma bir sebepten dolayı kendisini bir adaya kapamış ve dünyadan soyutlamıştır. Rey'in tüm ısrarlarına rağmen Luke onun tekliflerini kabul etmez. Buna karşılık olarak da Rey, Chewbacca'yı kullanarak Luke'ın yaşadığı, içinde eski Jedi kitaplarının bulunduğu bakaramsı yapıya girmenin yolunu bulur. O sırada kısa bir sohbetin ardından Luke, o çarpıcı cümleyi söyler: "It's time for the Jedi, to end." Sonrasında Luke Millennium Falcon'a sızar ve R2-D2'nın ilk filmdeki hologramı yeniden oynatmasından etkilenerek Rey'e 3 ders vermeye karar verir. Ardından Ben Solo'nun Kylo Ren'e dönüşmesine Luke'un niye bu kadar depresif  tepki verdiğini öğreniriz. Bunların üzerine Rey, Kylo'yu tekrar iyi tarafa çekebileceğine inanarak Snoke'un gemisine gider ve orada beraber Snoke'u öldürürler. Tam o sırada Rey, ailesi hakkındaki gerçekleri öğrenir ve Kylo'nun o anki düzen üzerine planını duyar. Kylo'nun planına agresif bir yanıt veren Rey, Direnişçilere yardıma gider. Kylo Ren de yeni Supreme Leader olur. Zaten buradan sonrası da Kylo Ren ve Force'u kullanan Luke'un Boss-Fight'ı ve Luke'un size anlattığım şekilde gerçekleşen (bence duygusal) ölümü. Film genel hatlarıyla böyle.
the last jedi rey luke ile ilgili görsel sonucu

Kullanılan 3 ana hikaye var:

 • Finn ve Rose'un başka bir gezegendeki kod kırıcıyı bulma mücadelesi
 • Rey-Luke ilişkisi
 • First Order-Resistance savaşının güncel durumu

Bu hikayelerin hepsini birbirleriyle ilişkilendirip değerlendirirsek şöyle bir cevaplanmayan sorular tablosu ile karşılaşıyoruz:

 • Luke, n'aptı lan orada öyle?
 • Snoke kim?
 • Rey'in ebeveynleri cidden anlatıldığı gibi mi?
 • Rey'in o aynalı sahnesi ne anlam ifade ediyordu?
 • Knights of Ren nerede?


Bu liste 30 soruya kadar çıkar. Bu kadar çok olmaması lazım, cevaplanmayan soruların. Şimdi ise cevaplanamayan “Saçma sorular” var:

 • Force'u o kadar iyi kullanan ve en küçük dalgalanmayı bile sezebilen Snoke, nasıl bu kadar basit ölebildi?
 • Birinci Filmle çok ağır kayıplar veren First Order, ne yaptı da bu kadar kısa sürede bu denli güce ulaştı?
 • Luke'un haritasını kim yaptı?
 • LEİA NASIL UÇUYOR?

Bu liste de 30 soruya kadar çıkar. İşte arkadaşlar bahsettiğim tam da bu. Hakarettir artık bu izleyiciye. Senaryo çok özensiz yazılmış. Film tamamen boş gazdan ibaret. Hep sanki çok önemli bir şey olacakmış gibi bir hava var ama film BOMBOŞ geçiyor. Ne zaman öyle bir şey görecek olsak, karakterler buna yatkın bir kelime sarf etseler o ortamın yerini bir anda gerilim dolu bir ortam alıyor ve sonrasında çok saniyelik olaylarmış gibi davranılıyor. Yahu bir olur iki olur, ama her sahnede olmaz. Bunu da sayıyorum bakın:

 • Hani madem yaptınız saçma sapan bir Luke Skywalker, niye tam öldürecekken son anda "Yok oğlum olmaz, yeğenin o senin yeğenin. Hem ayıp olur koskoca Luke'sun sen." Diyor?
 • Rey veya Kylo taraf değiştirecekti, hatta bir ara tamamen rolleri değişiyorlardı. Ondan da bir şey çıkmadı.
 • Finn orada tüm Resistance'ı kurtaracak ve o garip megasilahı yok edecek, yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaparken ne oluyor? Rose'un aşkı tutuyor.

the last jedi photos ile ilgili görsel sonucu

Bunun getirdiği sonuçlardan biri de her karakterin her olaya aynı tepkiyi vermesi oluyor. Hemen biri birine muhalefet olacak. Dediğim gibi karakterlerın yaşadıkları durumlara verdikleri tepkiler aynı. Zaten incelediğinizde karakter gelişimi denilen şeyden neredeyse eser yok.
Film bu kendi içindeki çelişkileri yüzünden iyice kötü oluyor. Hiçbir karakter kendi görevini de yerine getiremiyor. Rey'in Luke'a gitmesinin başlıca sebebi Luke'un şanı sayesinde Direniş tüm galaksiye yayılacaktı; bunu yapan karakter Luke değil, çok ucuz bir senaryoyla aynı işlevi Finn ve Rose görüyor. Güya bu ikili, kod kırıcı adamı da bulacaktı, onu da yapamıyorlar. Asıl adamın yerine her şeyin içine eden bir serseri geliyor. Rey-Kylo ilişkisi desen iki taraf da birbirini ikna edecek, bi' b*k çıkmıyor. Karakterlerin hikayeleri de eski filmlerdeki gibi işlenmiş. Ana villian diğer çocuk öğrencileri öldürür, kötüler sistemi ele geçirir. Bunun üzerine iyiler bir süreliğine inzivaya çekilir. (Hoş, Luke'un pek adadan ayrılma gibi bir niyeti yok gibiydi ama hadi...)

kylo ren darth vader ile ilgili görsel sonucu

Bunların hepsini uzatır, burada hiç lafını bile etmediğim şeylere değinir; daha çok eleştirebilirm ama zaman kaybı olur, değmez yani. Size filmin hiçbir şeyi açıkla(ya)madığını göstermiş olmayı hedefliyorum.


Star Wars The Last Jedi, mükemmel olmayı hedeflerken sınıfta kalmış bir Disney filmidir.


*Yazının düzenlenmesinde yardımcı olan Emre Türkoğlu'na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.