'Sen Kimsin?': Darth Revan

Darth Revan ile ilgili görsel sonucu

Star Wars karakterlerinden devam. Bu hafta ki konuğumuz ise hem aydınlık tarafta hemde karanlık tarafta bulunmuş olan Darth Revan...

Karakterin Orijini

Yavin Savaşından önce 3994 yılında doğduğuna inanılan Raven, Jedi Order tarafından küçük yaşlarda bulunmuş ve Jedi Ustası Kreia’nın çırağı olmuştur. Çocukluğundan itibaren doymak bilmeyen bir bilgi açlığına sahipti. Bu özelliği onu Jedi’ın en umut verici öğrencilerinden biri haline getirdi. Bir Padawan olarak birçok Jedi ustası tarafından eğitildi. Mandalorian Savaşları sırasında Jedi Konseyi, barışçıl yöntemlerin işe yarayacağı düşüncesiyle savaşa girmeme kararı almıştı. Raven ise Jedi Konseyi’nin savaşa karşı olan bu tutumuna olumlu bakmıyordu. Arkadaşı Alek (daha sonra Darth Malak) ile tarikat içinde fikir ayrılıklarına sebep olmuşlardı ve kendileri ile aynı fikre sahip Jedi’ları toplamaya başlamışlardır. Jedi Konseyinin itirazlarına rağmen Revan ve yoldaşları “Revanchist” adlı harekâtı başlatarak Cumhuriyet Ordusu’nun yanında savaşa katılmışlardır. 3960 (B.B.Y) yılında Revan Mandalorian lideri Mandalore the Ultimate’i Malachor V Savaşı’nda öldürmüş ve maskesini bilinmeyen bir yere saklayarak Mandalorian’ların bir daha asla toparlanamamasını sağlamıştır. Mandalore’nin ölmesiyle birlikte savaş sona ermiş, Revan ve yoldaşları sayesinde Galaksi kurtulmuştur.
Darth Revan ile ilgili görsel sonucu

Savaştan sonra Raven ve Alek Mandalorian Savaşı arkasında ki Sithleri bulmak için Malachor V gezegenin derinliklerinde keşfedilmemiş Trayus Akademisini keşfettiler. Aslında Malachor V gezegeni eski Sith kalıntılarıyla doluydu ve buradaki karanlık taraf enerjisi Raven’ı neredeyse yok edecek derecede güçlüydü. Raven bu güce karşı koyamadı ve kendisini karanlık tarafın ellerine bıraktı.

Raven ve Malek artık karanlık tarafa geçmişti ve Sith İmparatorluğunun zihin kontrolünden kurtularak galaksinin bilinmeyen yerlerine Star Forge adlı çok eski bir yapıyı aramaya gittiler. Artık karanlık tarafta olan Raven ve Malek, Cumhuriyet Ordusunu ve Jedi’ları da Güç’ün karanlık tarafıyla karartarak devasa bir ordu ile Cumhuriyet’e ve Jedi’lara karşı savaş açarlar. Star Forge sayesinde kendilerine sınırsız sayıda savaş gemisi ve silah üretirler ve ikili bir zamanlar korumaya yemin ettikleri Cumhuriyet ile savaşa girerler. Savaş üstüne savaş kazanarak büyük bir galibiyet elde ederler. Raven ve Malak yeni kurulan Sith İmparatorluğunun tarihte ilk defa “Darth” sıfatını kullanan Sith Lordlarıydılar.


Darth Revan ile ilgili görsel sonucuBastila Shan adında bir kadın Jedi Savaş 
Meditasyonu adı verilen çok nadir rastlanılan bir güce sahiptir. Bu gücü ile Jedi ve Cumhuriyet’in ittifakındaki askerlerin savaşma yetisini arttırarak savaşa biraz olsun denge getirdi. Fakat Jedi ve Cumhuriyet orduları Bastila’nın bu gücüne rağmen kaynağı bitmek tükenmek bilmeyen Sith ordusuna daha fazla dayanamayacaklarını biliyorlardı. Savaşı sonlandırmak için son bir umutla Raven ve Malak’a tuzak kurarlar. Bastila’nın önderliğinde bir grup Jedi’yı Revan’ın gemisine yolladılar. Jedi’lar başarılı olmuşlardır ve Revan’ı geminin güverte kısmına sıkıştırmışlardır. Ama zamanın en büyük Sith Lordu olarak bilinen Darth Raven için ne Batila Shan ne de Jedi’lar birer rakip sayılabilirdi. Bu sırada Malak ise efendisi Darth Revan’a ihanet edip hem Raven’ı hem de Bastila ve ekibini yok etmek için Raven’ın gemisine ateş açar. Fakat Malak ne efendisini nede Jedi ekibini yok etmeyi başaramamıştır.

Akli olarak yok edilmiş ve bedeni neredeyse ölü olarak Jedi’lar tarafından bulunan Raven’ın yavaş yavaş anıları geri dönmeye başlar. Karanlık taraf ile ilgili anılarını silmeden önce Forge Star’ın yerini tespit edip yok etmeyi düşünürler. Revan’ın hafızası geri geldiğinde Eski Sith İmparatorluğu ile savaşmak üzere Bastila’nın komutası altında ki Endar Spire adlı gemide görev alır. Bu sırada Darth Malak ise efendisinin öldüğünü zanneder ve tüm enerjisini Bastila Shan’ı bulup yok etmek için harcar. Darth Malak Endar Spire’a saldırır. Saldırı sırasında Raven’da gemide bulunmaktadır. Gemi Taris gezegeninin üzerindeyken Darth Malak ve Sith ordularının saldırısına uğrar. Raven ve Cumhuriyet subayı Carth Onasi gemi yok olmadan kurtulmayı başarır. Taris’e indiklerinde ise Bastila Shan’ı aramaya başlarlar. Bastila’nın Taris’de ki yerel bir çetenin elinde olduğunu öğrenen Raven ve Carth onu kurtarmak için pod yarışmasına katılırlar. Bu sırada Darth Malak ise Raven ve Bastila şehirden kaçmadan önce Taris’e saldırır ve tüm şehri yok eder. Ama bizimkiler Güç’ün de yardımlarıyla kurtulmayı başarırlar.
Darth Revan ile ilgili görsel sonucu

Bastila ve Raven arasında bir bağ oluşur ve Raven kaybettiği hafızasını geri kazanmaya başlar. Arada sırada gördüğü bazı sahnelerde Star Forge’a giden haritanın yollarını hatırlamaya başlar. Bu sırada Jedi Konseyi’nin karşısına çıkan Raven, Padawan olarak Jedi tarikatına geri döner.

Bir gün Bastila Shan, Darth Malak’ın eline düşer ve yapılan işkencelere dayanamayarak karanlık tarafa geçer. Bastila’yı kurtarmak için Rataka adlı gezegene giden Raven burada gerçek kimliğini öğrenir ve eski gücüne kavuşur. Bastila’yı bulur ve ona olan aşkı sayesinde onu tekrar aydınlık tarafa çeker. Darth Malak’ı yendiği için Cumhuriyet Şan Madalyası alır ve Jedi’lar tarafından “Prodigal Knight” ilan edilir.

Tüm bu olaylara rağmen Bastila ve Raven evlenirler. Ama Raven’ın arada sırada geri gelen hafızası onu hamile karısını terk etmeye zorlar ve Revan galaksinin bilinmeyen bölgelerine gider. Raven galaksinin bilinmeyen bölgesinde ki Sith İmparatorluğuna geri döner ve burada Sithler tarafından bulunarak 3 yıl boyunca esir tutulur. Raven’ın eski teğmenlerinden biri olan Meetra Surik onu kurtarmaya gelir ve ikili Sith İmparatorluğunu yok etmek için Dromund Kaas’ta bulunan Scurge adlı bir Sith Lordundan da yardım alırlar. Fakat başarılı olamazlar. Raven, Sithler tarafından 300 yıl boyunca esir tutulur. Bu 300 yılın ardından Cumhuriyet Ordusu Raven’ı kurtarmaya gelir. Fakat bu 300 yıllık esir hayatında pek çok kez işkence görmüş ve bu işkencelerin sonunda da zihni “Aydınlık Taraf ve Karan Taraf” olarak ikiye bölünmüştür. Raven’ın zihninin karanlık tarafı “Order of Raven” adlı bir örgüt kurar ve Sith İmparatorluğunu yok etmeyi amaçlar. Bu örgütü yok etmek için Cumhuriyet ve Sith İmparatorluğu adeta güçlerini birleştirirler ve bu koalisyona Raven’ın zihninin aydınlık tarafı “Light Raven” da yaradım eder. Savaş sırasında Raven’ın Karanlık ve Aydınlık tarafı birleşerek Raven’ın bedenen ölmesini sağlar.

        
Darth Revan ile ilgili görsel sonucu                                                  Karakteri Kimler Yarattı ve Çıkış Tarihi

Raven Drew Karpyshyn tarafından yaratıldı ve Star Wars Ultimate Visual Guide #1 ile ilk kez görülmüştür.


Karakterin Güçleri

Çocukluğunda itibaren pek çok Jedi Ustası tarafından eğitilmiştir. Son derece güçlü, çevik, hızlı olmasının yanında son derece kurnaz ve yetenekli bir asker/komutandır. Ayrıca doğuştan gelen karizmatik özelliği ile müttefik edinmekte oldukça başarılıdır. Raven birçok dili konuşabilir. Yetenekli bir pilottur ve Raven hem bir Jedi olarak hemde bir Sith Lordu olarak Güç’ü çok iyi kullanır.


Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları

Darth Malgus, Darth Marr, Cassus Felt, Vrook Lamar, Zhar Lestin, Mandalore the Ultimate düşmanları arasında yer alırken Bastila Shan, Carth Onasi, Ferroh, Mission Vao ve Darth Malak hem düşmanları hem de dostları arasında yer almaktadır.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Yazı serimizde görmek istediğiniz karakterleri bizlere bildirebilirsiniz, hoşçakalın...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.