Amazing Spider-Man 800 İnceleme!


8 0 0! Vay be. Spider-Man, Marvel'ın ilk 800. sayısına ulaşan karakteri oldu ve tüm sayı sadece 1 koca hikayeyi anlatıyor. Spider-Man vs Red Goblin. Bu sayıyı özel kılmak için ise artık Spider-Man ile ikonlaşmış çizerleri getirmişler. Peki sonuç ne oldu? 800'ü önemli kılmış ve altından rahatça çıkabilmiş mi? Yoksa normal bir Spider-Man sayısı olarak mı kalmış? Spoiler vermeden bahsedelim bunlardan.

İlk olarak sayıda ana hikaye açısından pek önemli bir şey yok. Önceki sayılarda hikayeyi yeterince ilerlettiler. Bu sayıda yaptıkları ise kapatmak. O yüzden sayıda bolca güzel ve coşkulu aksiyon var. Cidden aksiyona doyamayacaksınız. Red Goblin ve yoldaşı (Hala sinirimi bozuyor. Onla ilgili ağzımı açmak istemiyorum) sırayla Spider-Man'in tüm sevdiklerini öldürmeye çalışırken Peter ve bazı özel konuklar onu durdurmaya çalışıyor. Sonunda ise sadece Peter ve Norman arasında baya iyi bir kapışma görüyoruz. Tüm sayı bundan ibaret. Aksiyon, aile ve aksiyon. 
Evet, aile. Aile bu sayıyı en iyi tanımlayabilecek kelimelerden. Spider-Man'in bir ailesi var. Tüm sevdikleri, arkadaşlıkları onun için bir aile yeri taşıyor ve bu aile her an Spider-Man için fedakarlık yapmaya hazır. Red Goblin ise bu aileyi tehdit ediyor. Sadece Peter'ın ailesine değil ama kendi ailesine de sorun çıkartıyor. Osborn ailesinde sayı içinde baya olay oluyor. İşte bu yüzden sayıda Spider-Man uzun zamandan sonra ciddi. Minik şakalarından neredeyse hiç patlatmıyor. 

Şu anlık pek bir eksi söylememiş olduğumu düşünüyor olabilirsiniz ama bu aksiyon fazlalığı cidden yorucu. Hele Humberto Ramos gibi bayıldığım bir çizerin bölümünde bu kadar aksiyon olunca bir dakikalığına arkama yaslandım ve soluklandım. Sadece aksiyon yorucu değil, olan olaylar da yorucu. İki sayfada bir yeni bir olay oluyor. Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum ama baya bir karakter, olay ve duygusal an var sayıda.
Sayıya emeğini vermiş her çizere çok teşekkür ederim. Hepsinin çizimi kendisine özel ve farklı. Hepsi kendi bölümlerine yakışan bir şekilde çizmiş. Tüm bu sevdiğim çizerleri bir sayıda görmek çok güzel oldu. Son olarak bu sayı Dan Slott'un çağını neredeyse kapatıyor. Sonraki sayı onun son sayısı olacak ama sayının sonlarına doğru yazar sonraki gelecek kişiye yazabileceği bolca hikaye bırakıyor. Normal durumlarda yazar tüm olaylarını kapatır ve sonraki gelen kişiye temiz bir sayfa açar ama Dan Slott yarıda kalmış ve devam ettirilebilecek bir sayfa bıraktı.

Dan Slott'u herkesin sevmediğini biliyorum. Kendisinin inişli ve çıkışlı bir yolu oldu ama bu sayı bana cidden o Superior Spider-Man zamanlarındaki muhteşem halini hatırlattı. Umarım Iron Man serisinde de böyle bir iş çıkarır. 800 bu kadardı okurlar. Belki fazla olan aksiyonu kısıp daha sayıyı okurken yormak yerine devam etme isteğini arttıracak bir şeyler yapabilirdi. Onun dışında ben baya beğendim. Peki siz beğendiniz mi? 800'e yakışan bir sayı mıydı? Fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.


Notum: 9.0Yazan:Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.