Doomsday Clock #5 İnceleme


DC'nin en önemli ve en yavaş çıkan çizgi roman serisinin yeni bir incelemesine hoş geldiniz. Bugün Doomsday Clock'un 5.sayısıyla beraberiz. Bu sayı hikayelerimiz minik adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 4.sayı daha çok arkaplan hikayesi anlattığı için pek beğenmemiştim. Bu sayı ise daha biraz daha zevkli ve merak uyandırıcı. O zaman çok uzatmadan incelemeye geçelim.

Dördüncü sayıda anlatılan Rorschach hikayesinin ardından üçüncü sayıdaki olaylara kaldığımız yerden devam ediyoruz. Batman, Roschach'ın günlüğünün gizemini çözmeye devam ederken Marinotte ve Mime Joker'i arıyor. Sayıdaki son büyük hikayemiz ise dedebeyimiz Johnny Thunder'ı konu alıyor. Kısacası sayıda 3 büyük konumuz var ve bunlar sayı içinde yavaş olsa da ilerliyor ama pek büyük bir şey olmuyor. 


Tamam güzel karakter etkileşimleri ve sayfayı çevirme isteği oluşturan olaylar oluyor ama bunlar hikayeyi derinden etkilemiyor ve daha çok bir şeye hazırlık içinmiş gibi hissettiriyor. Üç hikayede heyecanlandıracak, yüksek bir yerde bitiyor.Sayıda giderek büyüyen bazı yan hikayeler var. Mesela daha siyasi ilerleyen ve giderek tedirginlik yaratan süper güçlü insanların çoğalması. Bu büyük bir savaşa doğru yavaş yavaş ilerliyor. Aslında şu an seride en merak ettiğim konu bu. Bir teoriye göre artık ülkelerin süper güçlü insanlardan oluşan ordular hazırlanmaya başlamasının baya ilgimi çektiğini söylemeliyim. Bazı serilerde konuşulan bir konuydu bu olay ama ilk kez bu kadar tehlikeli bir noktaya geldi. Superman de yavaşça bu hikayeye girmeye başlıyor.

Sayı biraz fazla diyalog ağırlıklı. Birkaç sayfada her panele diyalog yerleştirmeye çalışmışlar ve sayıda çoğunlukla 9 panel kullanıldığı için biraz sıkışık gözüküyor. Bazı şeyleri göstermektense anlatmayı tercih ediyor ama sayı sonuna doğru bu durumu azaltmayı başarıyor.Gary Frank çizimleriyle yine döktürmüş. Sayıda yeni karakterler ve bazılarının yeni dizaynlarını görüyoruz. Renklendirmeler de çok güzel. Karanlık atmosferi derinden hissedebiliyorsunuz bazı yerlerde. 

Sonuç olarak sayının ilk perdesi kapandı. Artık olaylar birbiri ile birleşmeye başlıyor ve büyük şeylere hazırlanılıyor. Sonraki sayıyı benim gibi çok mu merak ediyorsunuz? Çok yazık ! Seri artık iki ayda bir çıkacak. Biraz beklememiz gerekecek. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Notum: 8.3Yazar:Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.