'Sen Kimsin?': Tim Drake


İlgili resim

Pek çok kişi için Robin karakterinin özelliklerini en iyi yansıtan kişi olarak Tim Drake kabul edilir, bazılarına göre en iyi Robin’dir. Sizler için en iyi Robin kim bilemem ama Batman’e en çok benzeyen ve aralarında mükemmel bir kimya yakalayan benim için yegâne karakter Tim Drake’tir. Lafı daha fazla uzatmadan bu hafta ki konuğumuz Robin olarak yola çıkan ve Red Robin olarak yoluna devam eden, Tim Drake.

Karakterin Orijini

Tim Drake, Jake ve Janet Drake çiftinin oğludur. Tim daha yeni yeni yürümeye başladığı bir yaşta ailesiyle birlikte o trajik olayın yaşandığı Haley Sirkine gider ve gösteriden önce babasına, akrobat ekibiyle fotoğraf çekinmek istediğini söyler. O gece genç akrobatın ailesi suikasta uğramadan önce, Dick Grayson ve Tim Drake’in tanışması bu fotoğraf karesiyle olur.

Tim, Grayson çiftinin ölümünden sonra Batman ve Nightwing ikilisini takip etmeye başlamıştır. Dick’in ailesinin ölümünden yıllar sonra televizyonda Batman ve Nightwing’i gören Tim, Nightwing’in attığı taklayı yıllar önce Dick Grayson’ın sirkte ki gösterisinde attığı takla ile aynı olduğunu fark eder ve o taklayı atan çocuğun eskiden Robin, şimdi ise Nightwing olduğunu anlar. O trajik olay yaşandıktan sonra Bruce Wayne’in Dick ile konuştuğuna şahit olan Tim, Bruce Wayne’in Batman Dick Grayson’ın ise Nightwing olduğunu o küçük yaşında anlar.
tim drake ile ilgili görsel sonucu

Jason Todd’un ölümünden sonra Batman’de olan değişiklikleri fark eden Tim, Batman ile iletişime geçerek onun bir Robin’e ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalışır. Öte yandan Bruce yeni bir ortak istemediğini belirtir. Tim, Dick ve Alfred’in yardımlarıyla Bruce’u ikna etmeyi başarır. Bruce bir şartla Tim’in yardımcısı olmasını kabul eder. O da; Tüm fiziksel ve zihinsel testlerden başarıyla geçmesidir. Bu şekilde Jason Todd’a olanlar tekrarlanmayacaktır.

Tim daha yeni Robin olmuşken annesini kaybeder. Bu olaydan bir süre sonra Knightfall adlı hikayede Bane, Batman’in belini kırar. Uzun süre Gotham’ı tek başına korumak zorunda kalır. Identity Crisis hikâyesinde babası Captain Boomerang tarafından öldürülür. Üstüne sevgilisi Stephanie Brown’ın ölümü ve daha sonrasında en yakın arkadaşı Kon-El’in ölümüyle adeta yıkılır. Biz tam bu kadar acı yetmez mi derken ölümden dönen Jason Todd, bizim Tim’e uzun bir süre hayatı zehir eder. Batman R.I.P ve Final Crisis sırasında Bruce Wayne’in ölmesiyle son darbeyi yiyen Tim, Bruce’un ölmediğine dair kanıtlar aramaya başlar. Bütün bunların ardından Robin ismini ve kostümünü bırakır. Bundan sonra kendisi artık Red Robin’dir.
tim drake ile ilgili görsel sonucu

Tim tüm Robinler arasında Bruce’a karakter bakımından en çok benzeyen kişidir. Ama kendisi ne Bruce kadar ciddi ne de Dick kadar eğlenceli birisi. Tim Robin olarak usta bir dedektiftir. Ra’s al Ghul tarafından ”küçük dedektif” olarak çağrılması bunu kanıtlar nitelikte. Robin olarak Young Justice ve Teen Titans’ın bir üyesi olan Tim, görev süresi boyunca diğer genç kahramanlarla çok sıkı dostluklar kurdu. Özellikle Superboy ile çok yakındılar.

Karakterin Güçleri
Kendisi Batman, Nightwing, Batgirl ve Lady Shiva tarafından eğitilmiştir. Kung Fu, Aikido, Jeet Kune Do, Escrima ve Krav Maga dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan geniş dövüş sanatları eğitimi almıştır. Fiziksel yeteneklerinin dışında kendisi çok zekidir.

Karakteri Kimler Yarattı ve İlk Çıkış

Marv Wolfman ve Pat Broderick tarafından yaratılmıştır. Batman #436 sayısı ile ilk defa karşımıza çıktı.

red robin tim drake ile ilgili görsel sonucu

Karakterin Düşmanları ve Yakın Dostları

Deadline, Anarky, Harley Quinn, Joker, Bane, Darkseid, Sungirl, Hush, Poison Ivy, Riddler, Talia al Ghul, Two-Face, Wingman, Black Mask, karakterin düşmanları arasında yer alırken Kon-El, Bart Allen, Alfred Pennyworth, Supergirl, Damage, Batman, Dick Grayson, Black Canary, James Gordon, Batwoman, Roy Harper, Bombshell, Damian Wayne, Barbara Gordon, Starfire, Wally West, Angel dostları arasında yer alır.

3 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.