Amazing Spider-Man #1 İnceleme


Spider-Man de Fresh Start serileri arasına girmiş oldu. Dan Slott yazarlıktan ayrılacağı ve Nick Spencer'ın Spider-Man'in yazarlığına geçeceği zaman önce biraz korkmuştum. Nedeni ise Spencer'ın Dan Slott'tan daha fazla karakterlerin hayatında değişiklik yapmayı sevmesiydi. Adam koskoca Captain America'ya zamanında "Hail Hydra" dedirtti. Spider-Man'de de değişiklik yaptırmış mı? Evet. Kötü mü olmuş? Hayır.

Burada aslında hikayeyi kısa bir şekilde özetlemem gerekiyordu ama sayıda bir hikaye yok. Birçok hikaye var. Peter'ın iş, aile, aşk, arkadaş hayatı hikayesinin yanında Spider-Man'in Kingpin ile olan bir olayı var ve havadan uzaylıların düştüğü bir hikayesi var. Bitti mi? Hayır. Üstüne Mysterio'lu bir yan hikaye var. Üç sayfada bir hikaye değiştiriyor bu sayı. Bunun kötü olduğunu söylemiyorum hikayelerin hepsi bir önem taşıyor/taşıyacak ama çok fazla be.


Şimdi bu hikayeleri iki kısma ayırıyorum. Peter ve Spider-Man. Peter kısımlarında sanki Dan Slott yeterince Peter'ın hayatını dibe düşürüp sonra azıcık çıkartmamış gibi, Spencer bu sefer daha da dibe sokmuş. Ey, yazarlar size sesleniyorum! Peter'ın hayatıyla ne alıp veremediğiniz var da yok etmek istiyorsunuz. 

Spider-Man kısımları ise sayının en az ilgimi çeken kısımları oldu. Kingpin ile olanlar fena değil ama uzaydan düşen Facehuggerlar cidden Spider-Man'in aklından geçenleri koymak için boş bir yan hikayeydi. Neyse sevdiğimiz neşeli ve şaka kuran Spidey en azından geri döndü. Şu an Peter'ın hikayesini Spider-Man'den daha çok merak ediyorum.
Birde yine ileriye yönelik bir Mysterio hikayesi bulunmakta. Aslında gerçekten merak ettirici bir kısımdı. Ayrıca yeni bir karakter de tanıtıyor ve ben bu karakteri cidden merak ediyorum. Uzun zamandan sonra galiba ilk yeni Spider-Man düşmanımız bu olacak yanlış hatırlamıyorsam.


Ayrıca Spencer bu seri için neredeyse tüm Spider-Man sayılarını okuduğunu söyledi (adam ciddi). O yüzden serinin çok tekrara bineceğini düşünmüyorum ayrıca Superior Spider-Man gibi eski serideki olan minik yan hikayelerin hala Peter'a büyük anlamda etki etmesini görmek güzel.


Çizer kısmında Invincible'dan tanıdığım ve sevdiğim Ryan Ottley bulunmakta. Çizimini sayıda yerinde ve güzel buldum. Tek sıkıntım Mary Jane'in Invincible'daki Atom Eve'e aşırı benzemesi. Humberto Ramos'un çizdiği yerler güzel bir anlamda iğrendirici. Zaten kendisi en sevdiğim Spider-Man çizerlerindendir. Ayrıca Ramos serinin ikinci hikayesi için geri dönecek. Yani Ottley ve Ramos değişimli çalışacak seride.

Spider-Man'in yeni serisi fena bir başlangıç yapmadı değil. Bu sayıdansa diğer sayıları daha çok sevecekmişim gibi geliyor. Bu tamamen bir hazırlıktı. Peter'ın yeni hayatına bir başlangıçtı. Sonraki yazılarda ve sayılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.