Batman #49 İnceleme


Düğüne bir sayı kaldı ve ben artık ne gelse şaşırmayacak bir haldeyim. Tom King çok tuhaf bir yazar. Bir an çok güzel bir hikaye yaratırken son anda her şeyi berbat etmeyi başarabiliyor. Bu sayı baya kısıtlı bir alanda ve konuda geçiyor. Okumadan önce Catwoman odaklı bir Batman sayısı olacağını düşünüyordum. Doğru da düşünmüşüm ama şöyle bir şey var...sayı fena değildi ya. 

 Önceki sayı Batman olmayan Batman'in baygın kalmasıyla bitmişti. Bu sayıda Catwoman yeniden (Bkz. sayı 13 ve 35) onun yardımına koşuyor ve Joker ile birkaç panellik bir dövüş yaşıyor. İkisi de çok kötü yaralanıyor ve yerde kalıyor. Eğer yaralarına baskı yapmazlarsa ikisi de o an birden ölecek. Bunun üzerine yerde muhabbet ediyorlar işte. Tüm hikaye bu kadar. Büyük bir şey değil aslında ama insan buna da razı.

Benim sevdiğim şey hikayeden daha çok Catwoman ve Joker arasında geçen muhabbetlerdi. Diyaloglar çok düz olabilir ama konuşulan şeyler güzeldi. Batman'in düşmanlarına etkisi, Batman'in mutlu olup olmaması gerektiği ve Catwoman'ın Batman'le evlenmesinin düşmanlarına etkisi gibi konular konuşuluyor.  Batman hem Batman olup hem de mutlu olamaz. O yüzden Joker, Catwoman'ın Batman'i götürmesinden korkuyor. Bunlar muazzam konular. Bunlar daha güzel bir şekilde yazılsa kesinlikle ağzım açık okurdum ama bu sayının yazımı yüzünden sadece konuşulan konuları sevebiliyoruz. 

Çizimler önceki sayıdan daha iyi. Janin arkaplanı iyi çizemediğini anlamış o yüzden bazı sayfalarda yukarıdaki gibi arkaplanı beyaz yapmış. Akıllılık etmiş. Renklendirmeler de güzel olmuş.


Sonraki sayı bir düğün sayısı. Bolca çizer olacak. Ne yazık ki sürprizleri sayı çıkmadan birkaç gün önce planlanmış bir şekilde açıklayan DC yüzünden biraz spoiler yedim. Merak etmeyin spoiler vermeyeceğim. Sadece kızgın olduğumu söylemek istiyorum. Sonraki sayı incelemesinde bundan daha çok bahsedeceğim. 

Kısacası, Batman #49 iyi bir çizgi roman sayısı ama kötü bir Batman sayısı. Üzerinde durulan konular iyi ama hikaye kötü. Sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşça kalın.

Notum: 6.7


Yazan:


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.