İlk Sayı Dedektifi: The Magic Order


İlk sayı dedektifine hoş geldiniz. Bu yazı serisinde yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine, çizimine bakmakla kalmayıp devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri;

THE MAGIC ORDER!

Hikaye:
Serinin yazarı Civil War, Kick-Ass ve daha birçok popüler serinin başında olan Mark Millar. Hikaye büyünün, canavarların ve şeytanların bulunduğu bir evrende geçiyor ve gezegenimiz her an bunlardan biri tarafından saldırıya uğrayabilir. O yüzden serinin adını aldığı bir büyü düzeni kurulur. Beş aile dünyamızı bu tehditlerden generasyonlar boyunca koruyacağına yemin eder. Şimdi ise birisi bu aile üyelerini sırayla öldürmektedir. Aileler yine bir araya gelmelidir ve bu tehditi durdurmalıdır. Hikaye güzel değil mi? İlk sayı bir yandan bu ölümlerle ilgili gizemi işlerken bir yandan da bizi büyü dünyası ile tanıştırıyor. Bu büyü olaylarını daha çok karakterlerin yaptıklarından ve söylediklerinden çıkartıyorsunuz. İşlerin orada nasıl işlediğini ve insanları nasıl etkilediğini görüyoruz. Hikaye su gibi akıyor. Hikayede pek aksiyon bulunmuyor ama o aksiyon boşluğunu bazı anlarda oluşan heyecan ve merak kapatıyor. 

Çizim:
Serinin çizeri muhtemelen The Unworthy Thor ve birçok Batman variantından tanıyabileceğiniz Oliver Coipel. Kendisi çizgiye ve atmosfere çok önem veriyor. Bu sayıda da onu görüyoruz. Çizimlerden en çok anlayan kişi değilim ama çizerin tarzını beğeniyorum. Renklendiren Dave Stewart da bu gizemli ve karanlık atmosferi yaratmada önemli yer taşıyor.


Devam Edilir Mi?:
Eğer bu sayıyı seversiniz bence devam etmeniz muhtemel. Sayı baya soru işareti bırakan bir yerde bitiyor. Benim de devam etmem için en büyük neden o. Sayıda aklıma takılan sorular. Ayrıca karakterlerin ve hikayenin buradan nerelere gideceğini çok merak ediyorum. 

Kime Tavsiye Ederim?
Eğer büyücülük ve suç temalarını seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Büyü konusunu sevmeyen ama suç ve gizemi beğenen birisi olarak oldukça hoş buldum. Ayrıca Mark Millar'ın yazım ve Oliver Coipel'in çizim tarzını beğeniyorsanız bir bakın derim. 

Mark Millar'ın Netflix ortaklığı ile yaptığı ilk çizgi roman The Magic Order böyleydi işte. Daha yeni ve daha çok birinci sayı ile geri döneceğiz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.