MI 6: Fallout Spoilersız İnceleme - O Bıyıklara Değdi Mi?

İlgili resim

Sizler için dün sabah Mission Impossible: Fallout'u, yani serinin 6. filmini basın gösteriminde izledik. 27 Temmuz Cuma günü vizyona girecek olan filmi spoilersız bir şekilde inceleyeceğiz. İncelemeye geçmeden şunu belirtmek istiyorum ki filme gitmeden önce mutlaka en azından serinin 5. filmini izleyin. Her ne kadar sadece 5. filmi izlemeden de olayları anlasanız da, iki filmin kötü adamı aynı ve aslında bir anlamda aynı konuyu devam ettiriyorlar. Siz en iyisi önce onu izleyin...

Filmin kısaca konusundan bahsetmek gerekirse, esasında bu filmin 5. filmin devam filmi olduğunu söyleyebiliriz. 5. filmde karşımıza çıkan Syndicate, yani 'Sendika' bu filmde de bir kez daha karşımıza çıkıyor. 5. filmin sonunda yakalanan adamımız bir kez daha karşımıza çıkıyor ve zaten film Ethan Hunt'ın onu öldürmemesi yüzünden yaşadığı stresi bize göstererek başlıyor. Kötü adamımızı kabuslarında gören Ethan, sevdiklerinin başına kötü bir şey gelmesinden korkuyor.

İlgili resim

Film güzel ve hızlı bir şekilde başlıyor her zaman olduğu gibi. Serinin diğer filmleriyle aynı çizgide ilerliyor. Konuya giriş yaptıktan sonra tekrar tam gaz aksiyola ilerliyor. Önceki filmlerden farklı olarak bu sefer ekipte Henry Cavill yer alırken, Jeremy Renner filmde yer almıyor. Oyunculuklar yine aynı seviyede. Henry Cavill iyi bir iş çıkarmış. Tom Cruise'a ise söylenebilecek bir şey yok, adam yaşlanmıyor abi...

Açıkçası ben biraz Mission Impossible serisi üzerine konuşmak istiyorum. Serinin diğer filmleri de, bu film de altı dolu, vermek istediği bir mesaj bulunan veya karakter derinleri olan filmler değil. Eğlenmek için izlenen, basit bir konusu ve kurgusu bulanan biraz içi boş filmler. Haliyle bu serinin filmlerini de bunları baz alarak, bu kategoride incelememiz, değerlendirmemiz gerekiyor. Bu yüzden bu filmleri izlerken derinlik aramayarak aksiyonun verdiği hazzın tadını çıkartmamız lazım, çünkü filmin amacı bu. Bu yüzden serinin 6. filmi Fallout, kendi türü için başarılı bir yapım olmuş. 

Bu mu daha iyi 5. film mi daha iyi?

Ben şahsen 5. filmden pek memnun kalmamış bir insanım. Konunun zayıf işlendiğini ve senaryonun yetersiz kaldığını düşünüyorum. Ancak bu filmi açıkçası oldukça beğendim, aksiyonun dozu ve kalitesi yerinde, oyunculuklar zaten hep olduğu gibi, konusu ise aslında 5. filmdeki düşmanla aynı düşmana sahip olmasına rağmen çok daha başarılı bir şekilde işlenmiş. Aynı zamanda filmde 5. filme nazaran daha fazla izleyicileri şaşırtacak unsurlar bulunuyor.

İlgili resim


Cavill'in Bıyıkları Kesmemeye Değdi Mi?

Bu sorunun iki cevabı var, sorunun soruş şekline göre değişir. Eğer soru bıyık şart mıydı, bıyıksız olmaz mıydı anlamındaysa evet bıyık bence karaktere çok güzel bir hava vermiş ve kesinlikle çok güzel oturuyor. Ama eğer soru takma bıyık kullansalardı olmaz mıydı anlamındaysa, kesinlikle olurdu. Takma bıyık taksalar çoğu kişi izlerken anlamazdı bile. Özetle bıyık güzel olmuş ama takma bıyık da olabilirdi. İlla gerçek bıyık diye tutturmaya gerek yokmuş. Ama onun dışında Henry Cavill adına da iyi bir film olduğunu düşünüyorum. Güzel bir performans sergilemiş ve aynı zamanda karakterinin filmde rolü büyük.

mission impossible 6 fallout movie ile ilgili görsel sonucu


E Bu Adam 56 Yaşına Geldi Serinin Son Filmi Mi?

Ya arkadaşlar, Tom Cruise 56 yaşında bir aktör, ama izlerken hiç sen de yaşlandı be artık dedirtmiyor. Aksiyon filmlerinde yaş ilerledikçe oyuncular zorlanmaya başlar ancak bunu Tom hiç hissettirmiyor. Kaç yaşında olursa olsun yine her zaman ki performansını koyuyor ortaya. İşin garibi, 56 yaşındaki bu adam filmde dublör kullanmadı. Hatta bacağını bile kırdı sette, ne diyelim helal olsun. Ayrıca bana kalırsa konu kesinlikle devam filminin geleceği bir noktada bitti. Zaten filmin finali kesinlikle serinin son filmi olacakmış gibi bir havada değildi.

Özetle, Mission Impossible sinemada izlenmesi gereken, çok başarılı aksiyon sahneleri bulunan, derinliği olmayan ama zaten buna alışık olduğumuz, kendi türünde başarılı ve iyi bir film. Ancak öyle müthiş oyunculuk, alt metni bulunan bir film izlemek istiyorsanız zaten sizin bu filmle işiniz olmamalı. Bir sonraki basın gösteriminin ardından da tekrar sizlere görüşlerimizi yazacağız. Film yarın vizyona giriyor, iyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.