Son-Amazing Spider-Man #801


Dan Slott'a veda etme sayımız geldi çattı. 10 yıldır Spider-Man yazan Slott, serisini bu sayı ile sonlandırıyor. Sonlandırıyor ama baya farklı bir şekilde sonlandırıyor. Bu sayının ana karakteri Spider-Man değil. Evet, doğru duydunuz. Seriyi tuhaf bir sonlandırma yolu. 

Aslında hikayeden pek detay vermek istemiyorum. Tek bilmeniz gereken bu hiçbir hikayeye bağlı değil veya bağlanmıyor. Mikro bir hikaye. 800. sayıdan sonra olanları görmemek biraz hayal kırıklığı oldu ama bu da iyi. Slott'un istediği sayıyı yazdığını düşünüyorum. Sayı kendi içinde çok eğlenceli ve sempatikti. Basit ama bir o kadar da güzel bir hikaye barındırıyor. Ayrıca bu sayıdan acayip aksiyon ve Spider-Man bekliyorsanız, beklemeyin. Spider-Man'i sayının sadece yarısında hatta yarısından biraz daha azında görüyoruz. Onlarda minik ve eğlenceli anlar. Aksiyon sayının büyük bir odağı değil. Sayıda iki aksiyon var ve onlar daha çok Spider-Man'in muhteşemliğine odaklı. Spider-Man bu sayıda insanların ihtişamla baktığı bir kahraman. 

Dan Slott bu sayı önceki gibi devamlı aksiyonla gözümüzü yormak yerine bir mesaj vermeyi tercih etmiş. Nasıl minik bir olayın birisinin hayatını bütünüyle etkilediğini sayı sadece bir kişi üzerinden anlatıyor. Birisi en kötü gününde kurtarıldığında nasıl tüm hayatının değiştiğini gösteriyor. Bu zaten kahramanlığın ana noktasıdır. İnsanların hayatlarını değiştirmek. Slott bu sayıda kahramanlığın özüne iniyor.


Bu sayı Marcos Martin tarafından çizilmese kesinlikle böyle hissetmezdim. Noramalde bu tarz çizimleri tercih eden biri değilim ama böyle sayılara çok yakışıyor bence. Martin'i ilk Marmara Çizgi tarafından da çevrilen Spider-Man "Ölüm Kalım Meseleleri" cildinde görmüştüm ve orada anlamıştım. Martin, duygusal anları ve mesajları çok iyi verebilen bir çizer. Hatta bu şu ana kadarki en iyi işi olabilir (Sanki çiziminin olduğu çok sayı okudum da). Renklendirmenin de tabii ki çizime baya katkısı var. 

Dan Slott'un son Spider-Man sayısı basit, atlanabilir ve küçük bir hikayeye sahip olsa da güzel bir mesaja ve çizime sahip. Ayrıca çok iç ısıtıcı. Bundan sonra karakteri Nick Spencer devam ettirecek. Kendisinin daha komedi bazlı ve aksiyonlu bir seri yazacağını düşünüyorum. İyi yönde bir beklentim var anlayacağınız kadarıyla. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Notum: 8.7


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.