Sona Yaklaşırken: Hal Jordan and the Green Lanterns #46 İncelemesi - Spoilersız

Ölüm Hükmü

Hakim - Jüri - Darkstar

Serinin bitmesine son 5 sayı kaldı! Geçtiğimiz sayıda en sevdiğimiz eski Baltimore polisi Guy Gardner'in "Darkstar"lığa geçişine şahit olmuştuk. Bu sayının merkezinde de Guy Gardner yer alırken Mahşer'in diğer 3 Green Lantern'ının yan hikayelerini de takip ediyoruz. Vendetti bitime az kala hikayenin uçlarını toparlamaya ve birleştirmeye devam ediyor...


Rebirth'le başlayan ve başından beri takip ettiğim bu seride süregelen en iyi hikayelerden biri de bence Guy Gardner'ın karakter gelişimiydi. Çoğu zaman Green Lantern'ların çekici görevini gören Gardner'ın farklı yönlerini gördük; çocukluk anılarına, alkolik babasına göndermeler yapıldı ve şiddete neden bu kadar yatkın olduğu hakkında da fikir sahibi olduk. Özetle belki de en az sevilen insan Green Lantern'lardan Guy Gardner bu seri sayesinde en sevdiğim karakterlerden oldu. Özellikle de Arkillo ile olan dinamikleri ve "Buddy-Cop-Comedy" diyebileceğimiz 80'lerin Amerikan komedi duo'larına taş çıkartacak bir kimya gördük (Arkillo-Guy Gardner Mini Serisini istiyorum DC!).Uçları toparlamaktan bahsetmiştim... Guy Gardner'in babasıyla yüzleşmesi ve geçmişi için hesap vermesini de Vendetti bu sayıda işleyerek toparlıyor. Sorunlarıyla yumruklaşarak yüzleşen Gardner için daha çok psikolojik bir zorluk olan babasıyla yüzleşmesinin iyi işlendiğini düşünüyorum.
Bu sayının kahramanı Guy Gardner, ancak diğer Green Lantern'ların da sona yaklaşırken neler yaptığına tanık oluyoruz. Hal, Hector Hammond'ı savaşa hazırlarken beklenmedik bir testle karşılaşıyor, John, Zod cephesinde Darstar'lara karşı bir silah bulmak isterken, Kyle Orion'ın yardımını düşündüğü kadar kolay alamayacağını fark ediyor.


Sona yaklaşırken Vendetti hikayenin temposunu düşürmeden ilerletmeyi başarmış. 46. sayı bir "setup-chapter" (hazırlık sayısı) olarak oldukça başarılı. Henry'nin çizimleri Sandoval veya Kirkham kadar üst düzeyde olmasa da beklediğim akıcılığı sağlıyor. Son hikayenin önemli parçalarından olan bu sayıyı okumanızı tavsiye ederim.Normalde Variant Kapaklardan incelemenin başında bahsederim, ancak Tyler Kirkham'ın bu variant kapağı onursal ödülü hakediyor. Muhteşem bir kalitede, adeta poster, ekran görüntüsü yapabileceğiniz bir çalışma olmuş.

8.7/10
Can Tüz

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.