The First Purge Spoilersız İnceleme


The First Purge (İlk Arınma Gecesi) Purge serisinin dördüncü filmi olması yanında, ayrıca bir prequel. Yani hepsinden önce geçiyor. Serinin ilk filmini pek beğenmeyen ama ikinci ve üçüncü filmi ortalama üstü bulan birisi olarak bu filmi seriye güzel bir eklenti olarak buldum. Tabi ki sevmediğim yanları var ama sevdiğim yanları da bulunmakta.

Arınma gecesi Amerika'da gerçekleşen ve tüm suçların 12 saat boyunca serbest olduğu bir gecedir. Bu filmde ilk arınma gecesini izliyoruz. Aslında ilk denemez çünkü olay tüm ülkede geçmiyor. Bu sadece bir deney olduğu için Staten Island'da geçiyor ve filmde bir grup karakterin bu gecede nasıl kurtulmaya çalıştığını izliyoruz. Hikaye olarak önceki filmlere göre tam bir fark yok aslında.Karakterlerde ise pek ilgi çekici biri yok. Purge'ü desteklemeyen Nya, kardeşi ve arkadaşları ana karakterler. Ayrıca bir de Dmitri var veya filmde denildiği gibi D. D aralarından en ilgi çekici kişi olabilir. Filmin baş aksiyon karakteri kendisi. Ne yazıkki hepsi bir tiplemeden fazlasına ulaşamıyor. Ayrıca fark ettiyseniz filmdeki herkesin arasında bir bağ var. Bu benim sevdiğim bir şey çünkü önceki filmlerde karakterler çoğunlukla tesadüfi bir şekilde karşılaşırdı. Tesadüfleri sevmeyen birisi olarak bu eklentiyi beğendim.Tabi ilk arınma gecesini seçmelerinin nedenlerinden bir tanesi bazı politik göndermeler yapmak. Filmde bazı Trump'a karşı göndermeler bulunmakta. Bazılarını izlerken fark edebilirsiniz. 

Filmin ilk yarısı daha çok gerilimli geçse de ikinci yarıda baya bir aksiyon var. Aksiyon taraflarını çekim teknikleri ve göze batan kan efekti yüzünden pek sevdiğimi söyleyemem. Gerilimli bölümler benim daha ilgimi çekmişti ama orada da tüm potansiyellerini kullanamadılar. O şehrin içindeki delileri daha çok görebilirdik. Hatta filmin çoğu noktasında bu deliler hakkında psikolojik olarak konuşuluyor ama konu ilerletilmiyor.

Çekim teknikleri fena değil. Galiba en çok sorun yaşadığım yer sonlara doğru bir aksiyon sahnesi. Işıklandırma baya göz yormuştu orada. Müziklerde ise bolca müzik kullanılmış. Daha çok rap müzik kullanılsa da filme ait olan müziklerde aklımda kalan bir şey yok.Purge 4.filmi ile ortaya ortalama diyebileceğimiz bir iş çıkarttı. Gördüğünüz gibi sevdiğim tarafları varken sevmediğim de bolca taraf vardı. Sonbaharda ayrıca bir dizisi geliyor ve bu film onla ilgili heyecanımı yükseltmedi değil. Belki bu konsepti farklı ve daha güzel şekillerde kullanabilirler. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Notum: 5.6

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.