Batman #51 İnceleme


Ya Tom King sen nasıl bir yazarsın? Bazen ortaya güzel bir hikaye atıyorsun ve hikayenin ortasında birden çöpe dönüşüyorsun, bazen fena olmayan bir hikaye yazmayı başarabiliyorsun ve bazen sadece berbat olan hikayeler yazıyorsun. Tekrardan soruyorum, King. Sen nasıl bir yazarsın? Bunu soruyorum çünkü bu sayı iyi ve o yüzden tuhaf hissediyorum.

İlk olarak hikayenin berbat 50.sayıyla alakası yok. O yüzden mutluyum. Ne kadar Bruce psikolojik olarak o sayının sonundaki halindeyse olayların alakası yok. Bu sayıda Bruce Wayne'i bir Mr.Freeze davasında jüri görevi almış (oraya birazdan geleceğim) şekilde görüyoruz. Bu dava Mr.Freeze'in işlediği cinayetlerle ilgili ama aynı zamanda değil. Bu cinayeti Batman zoruyla açıkladığı ve Batman'in kanunsuz davranışlarıyla ilgili aslında. Bence serinin geri kalanını düşünürsek en farklı ve ilgi çeken hikaye.Normalde bu sayıda gördüğümüz Bruce'un normal Bruce gibi davranmadığını söylerdim ama sayıda görüyoruz ki Bruce cidden parçalanmış önceki olaylardan. Aynı önceki sayının sonunda gözüken düşmanın istediği gibi. Yani bazı anlarda biraz fazla abartılı davranmış olabilir ama kendini etraftan arındırmasını çok iyi anlıyorum. 

Ayrıca bu sayıda Batman olarak Dick Graysan aka ilk Robin aka Nightwing'i görüyoruz. Yani tam olarak Nightwing gibi davranmasa da beğendim. Biraz fazla vahşi ama onun yanındaki dedektifliğini, dövüşünü vs. iyi göstermişler. Belki biraz daha eğlenceli yapsalar derdim ama sayının tonuyla uyuşmadığını söyleyebilirim.


Sayıdaki en iyi sahne olabilir
Şimdiye kadarki tüm eksilerim görmezden gelinebilecek veya anlayabileceğim şeylerdi ama şimdiki anlatacağım eksi gerçekten sayıdan beni uzaklaştırıyor. Mahkemelerde jüri seçilirken kişinin tarafsız olması gerekir ve ona göre seçilir, biliyorsunuz. Peki jürilerin arasında avukatın bile dediği gibi "Batman ile birçok karşılaşması olan", Batman Inc. ve Jusice League'in para kaynağı Bruce Wayne nasıl oluyor? Artı jürilerde annesi Batman tarafından kurtarmış birisi var. Bunlar nasıl seçilebiliyor ya? Bunlar nasıl düzgün ve tarafsız kararlar verebilir. Hadi diyeceksiniz ki Gotham'daki herkesin Batman ile tarihi var ama başka bir şehirden de jüri getirtebilirler. Gotham'ın mahkeme sistemi berbat olsa gerek.Lee Weeks'in çizimlerini baya beğendim. Duygusal anları baya iyi yaşatıyor hatta yukarılarda olan Gordon'lı sayfa baya iyi tasarlanmış. Muhtemelen başka bir çizer olsa bu kadar vurulmazdım. Düşünün, Weeks öyle bir çizer ki King'in diyalogları biraz daha iyi hissettiriliyor.

King'in serisinin en büyük fanı olmadığımı önceki incelemelerimden anlamışsınızdır ama eğer bana dram, suç ve güzel çizimin olduğu bir Batman hikayesi sunarsanız o zaman satılırım. Sıfır beklentiyle giriştiğim bu hikayeyi umarım Tom King mahvetmez ve zihnimde güzel bir Batman hikayesi kalır. Tom King, sen nasıl bir yazarsın?

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.