Batman #52 ve #53 İnceleme


Önceki sayının incelemesinde Tom King'in ne kadar tuhaf bir yazar olduğundan ve potansiyeli olan hikayeleri çok berbat şekillerde kullanabileceğinden bahsetmiştim. Bu sayı bunu kanıtlar nitelikte. İlk sayı ne kadar ilgimi çektiyse bu sayılar biraz daha yavaş ama etkili.

Hikayenin ilk sayısının ilginç sonunun ardından Bruce, Freeze'in serbest bırakılması için diğer jüri üyelerini (hala sıkıntılı buluyorum) ikna etmeye çalışmaktadır ama ilerledikçe bu ikna etmeye çalışma Batman/Bruce Wayne'in duygularını ve düşüncelerini bir terapist olmadan ifade etmeye çalıştığını anlıyoruz. Bu hikaye aslında Bruce'un kendisini Catwoman ile olayından sonra kendisini toparlamaya çalışmasını anlatıyor.


Bu iki sayıda aslında baya ilgi çekici konular var. 52. sayıda Bruce neden her zaman Batman'e güvenildiğini sorguluyor. Neden hep ona inandıklarını. 53.sayıda ise baya büyük bir Bruce'un din ile ilgili görüşlerini belirttiği olay var ve bunu okurken baya şaşırıyorum. Normalde Batman serisinde böyle konulara bu kadar girmeyiz. Tabi bu olayların hepsi malum Catwoman olayına giriyorlar ve bence o nefret ettirici hikayeyi güzel şekilde bitirdiler. Umarım Catwoman olaylarını bir daha görmeyiz. Ne de olsa Bruce artık kim ve ne olduğunu hatırlama yolculuğuna çıkıyor.

Tom...King'in...bu...yazım...tarzını...sevdiğim...söylenemez ama sanırım bu aynı kelimleri tekrarlamaktan iyidir. "Darkseid is" gibi. Tabiki duygu ekliyor ama duygular üç noktalar ile verilmez. Duygular güçlü cümleler ile verilir ve bu sayıların diyaloglarının yeteri kadar iyi olduğunu söyleyemem.


Şu çizimlere bakın be. Çok güzel paneller ve sahneler var bu hikayede. Çizim hem minimalist hem de detaylı. Hele hikayenin son sayfası cidden güzel. Renklendirme de çok güzel. Siyah ve kırmızı renkler çok iyi kullanılmış. Umarım Lee Weeks'i seride daha fazla görürüz.

Bu hikayede Bruce Wayne'in zihninin derinlerine indik. Bazılarınız için sıkıcı gelecek ama muhtemelen serinin en iyi hikayesini okumuş olabilirim. Sonraki hikayede Nightwing ve Batman uzun süreden sonra eski zamanlardaki gibi bir maceraya çıkacak. İkiliyi birlikte göreceğim için mutluyum. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Notum: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.