Kafamda Deli Sorular: Black Panther Ne Zaman Vibranium Kostüme Geçiş Yaptı?


Kafamda Deli Sorular serisine hoş geldiniz. Bu yazı serisinde bizim ve sizin aklınızda takılmış olabilecek çizgi roman evrenindeki soruları veya mitleri cevaplandıracağız. 

Soru:
Black Panther ne zaman kumaştan vibranium kostüme geçiş yaptı?

Cevap:
Marvel, Black Panther ile büyük bir kitle kazandı ve muhteşem bir gişe elde etti. O gişeyi ve puanı hak edip etmediği çok ayrı bir konu ama bir başarı elde ettiği doğru. Karakterin en çok bilinen özelliklerinden biri tabii vibranium kumaşından yapılma kostümü. Kostüm kurşungeçirmez ve sağlam...aynı vibranium gibi.

Aslında eski günlerde Black Panther'ın kostümü normal kumaştan yapılmaydı ve bu çizgi romanlarında yeterince öne çıkıyordu. İlk kendi solo serilerinden birinde neredeyse her kapakta kostümü yırtık ve zararlıydı.

Serinin kapaklarından bir örnek
Peki ana sorumuza dönersek ne zaman kostüm vibranium oldu?

Cevap 1998'de Marvel Knights için çıkan Black Panther serisinin ilk sayısı. Christopher Priest bu seri ile Vibranium kostümü yanında karakterin mitosuna da eklentiler yaptı. Artık kostümle yüksekten ayak üstüne düşünce kostüm etkiyi emerdi. Ayrıca Dora Milaje da bu seride ilk belirdi. Wakanda'nın vibranium kaynağı bu kadar gösterilmesine rağmen 1990'ların sonuna kadar düzgünce kullanılmaması şaşırtıcı.Bir minik sorunun daha sonuna geldik. Bu sefer Black Panther'ın kostüm dolabı hakkında konuştuk. Sizin aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtmeyi unutmayın (Lütfen yazın fikirlerim tükeniyor). Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

1 yorum:

  1. Ben hep Vibranium ile takıldığını sanıyordum vay be iyi bilgi.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.