Prenses Leia Cilt 1 İnceleme | Spoilersız

prenses leia vol 1 ile ilgili görsel sonucu
You are my only hope...
Çizgi Düşler sağ olsun uzun bir aradan sonra en sonunda Star Wars çizgi romanlarını Türkçe bir şekilde elde edebiliyoruz. Daha önce Darth Vader Cilt 1'den bahsetmiştik, bu yazıda ise Prenses Leia Cilt 1'e değineceğiz. Bize bu kitabı inceleme imkanı verdiği için Çizgi Düşlere Her zaman olduğu gibi öncelikle baskı kalitesinden bahsedelim.

Baskı Kalitesi

Prenses Leia cildi oldukça şık ve kaliteli bir baskıya sahip. Hem ön kapak hem arka kapak hem de yan yüz son derece şık ve uyumlu bir tasarıma sahip. Aynı zamanda iç baskısında da bir soruna rastlamadık. Çeviri ve balonlama açısından da hiçbir problemi yok kitabın. Kısacası güzel bir iş ortaya konulmuş. Kitabın ana kapağı ise aşağıda yer alıyor. 

Star Wars Prenses Leia

Yazar-Çizer Ekip

Kitabın yazarı daha önce Daredevil'ın 2013 serisini, Superman: Birthright hikayesini ve Flash: Return of Barry Allen eserinin yazarı olan Mark Waid. Pek çok popüler karakteri daha önce ele almış olan bir isim. Kitabın çizeri ise Teen Titans: Earth One, Utopia ve Harley Quinn: Night and Day kitaplarını çizen Terry Dodson. Açıkçası ikisi usta isimin de kaliteli işleri bulunmakta. Ancak Prenses Leia cilt 1 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim...

Öncelikle hikayemiz Luke ile Han Solo'ya elde edilen zaferde oynadıkları önemli rol için madalya verilmesiyle başlıyor. Bu çok popüler iki karakteri sevenleri kitaba çekmek için mantıklı bir hamle, hikayeyi bu şekilde başlatmak. Ancak maalesef daha hikaye başlar başlamaz, çizimler çok göze batıyor. Hikayemiz İmparatorluk'un hezimete uğramasının hemen sonrasında geçiyor. Kendi toparlamaya çalışan İmparatorluk, hedefini sayıları bir hayli az kalan Alderaanian'lılar olarak belirliyor. Kitapta en hoşuma giden şey, bütün hikaye boyunca ailesini kaybetmiş olan, hatta halkının büyük çoğunluğunu kaybetmiş olan Leia'nın bütünleştiriciliğinin ve bir prenses olarak görevlerinin çok iyi yansıtılmış olması. Bunun dışında maalesef kitaptan pek zevk alamadım.

Özellikle çizimler hiç beklemediğim kadar zayıf. Terry Dodson bu sefer iyi bir iş çıkaramamış. Tüm kitap boyunca yüz detayları neredeyse hiç yok, okurken acele acele çizilmişler gibi hissettiğim yerler oldu. Hikaye olarak ise genel itibariyle biraz basit bir hikaye, Darth Vader'ın ilk cildine nazaran oldukça zayıf. Özellikle sürekli han'fendi denmesi bir süre sonra okurken insanın sinirini bozabiliyor. Açıkçası flashback sahneleriyle desteklenen Leia'nın karakter altyapısı ve kişilik özellikleri dışında maalesef kitabın çok fazla olumlu yönü yok. Yanlış hatırlamıyorsam zaten serinin sadece ilk cildi bulunmakta.

Prenses Leia serisinin ilk cildi, 'Prenses Leia olsun yeter, her şeyi okurum.' okurum diyenlere önerebileceğim bir kitap. Onun dışında Leia karakterine pek yakın olmayan, ama Star Wars çizgi romanı okumak isteyenlere önerebileceğim bir kitap değil maalesef. Çizgi Düşler sayesinde Türkçe cilt incelemelerimiz devam edecek! Sırada Green Arrow ve Hellblazer Rebirth var! Ayrıca incelememizi istediğiniz kitapları sizler de yorumlara yazabilirsiniz...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.