Oyun Gündemi (19-25 Kasım)


Merhaba oyun severler. Oyun dünyasından gelen haberlerin bu hafta yavaşladığını söylemek mümkün. Ancak her hafta olduğu gibi en büyük gelişmelerle karşınızdayız. Keyifli okumalar dilerim.

Pokemon Let's Go Nintendo Switch'in En Hızlı Satan Oyunu Oldu

Pokemon Go'nun büyük başarısının ve yarattığı hayran kitlesinin ardından Nintendo ve Pokemon Company'nin orijinal Red ve Blue oyunlarının yeniden yapımı niteliğindeki oyunu Pokemon Let's Go kendine fazlaca alıcı bulmuşa benziyor. Şirketler oyunun ilk haftasında 3 milyon kopyadan fazla sattığını açıkladı. Bu hem The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild hem de Super Mario Odyssey'den fazla.


Monster Hunter Filminin Avcılarının İlk Görüntüsü Yayınlandı

Monster Hunter World oyunun uyarlaması olan filmdeki canavar avcılarına ait ilk görüntü Sony'nin Twitter hesabından yayınlandı. Önceki görüntülerde filmdeki askerler ve modern silahlar gösterilince serinin hayranları filme endişe ve şüpheyle yaklaşmaya başlamıştı. Bunu gidermek adına yayınlanan görüntüde oyundan da tanınabilecek silahlar görülmekte. Filmin çıkış tarihi henüz bilinmese de şu anda çekim aşamasında.


Square Enix Kingdom Hearts 3'ün Geliştirme Aşamasını Tamamladı

Square Enix, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Kingdom Hearts 3'ün geliştirme aşamasının tamamlandığını duyurdu. Serinin hayranları uzun zamandır üçüncü oyunun bitirilip piyasaya çıkmasını bekliyordu. Square Enix birçok "spinoff" ve "remaster" yayınlasa da Kingdom Hearts 2'nin neredeyse 14 yıl önce çıktığını düşünürsek bayağı uzun bir bekleme süresi. Kısacık 13 yılın ardından size bu haberi vermek sevindirici.


Rekabet Kurumu Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.'ye Ceza Kesti

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında açılan soruşturma karara bağlandı ve Rekabet Kurumu, Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.'ye 2.346.618,62 TL para cezası kesti. Sony'nin 4054 sayılı kanunun 4. maddesini ihlalden yani pazardaki rekabeti kötü yönde etkilemesinden dolayı ceza aldığı belirtildi. Bu cezanın zamanlaması oldukça ilginç. Zira geçtiğimiz günlerde yüksek oyun fiyatları yüzünden Ticaret Bakanlığı, Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.'ye başka bir soruşturma açmıştı.


The Walking Dead: The Final Season'ın Yapımına Tekrar Başlandı

Telltale'in kapanmasıyla Skybound Games'in eline geçen oyunun yapımına tekrar başlandığı duyuruldu. Tamamlanması iple çekilen oyun, Telltale'in kapanmasıyla belirsiz bir hal almıştı. Skybound Games'in oyunun geliştirme ekibinde çalışan çoğu elemanı bünyesine katarak geliştirmelere başlamasıysa olumlu bir adım. Ancak tahminlerim yakın zamanda kalan son iki bölümü göremeyeceğimizi söylüyor.


Activision Altyazı Eksikliği Yüzünden Eleştirilen Spyro Üçlemesini Savundu

Geçtiğimi haftalarda piyasaya sürülen Spyro Reignited Trilogy, orijinal Playstation günlerine geri dönmek isteyenler için güzel bir alternatif sundu. Ancak oyuncular oyunun ara sahnelerinde geçen diyaloglarda altyazıların hala olmaması konusunda bayağı bir eleştiri yapmışlardı. Activision oyuna altyazı eklemeyi başta düşündüklerini ve vazgeçtiklerini belirtti. Buna neden olarak da oyunların altyazı bulundurmasına dair herhangi bir yasal zorunluluğun olmamasını gerekçe gösterdi. Benzer sorunlar Crash Bandicoot N.Sane Trilogy için de yaşanmıştı.


Ekim Ayı Satışlarında Call Of Duty: Black Ops 4 Red Dead Redemption 2'yi Geçti

Red Dead Redemption 2 çıktığı andan itibaren tüm satış rakamlarında olağanüstü bir başarı yakaladı. Ancak yayınlanan satış listesine göre COD: Black Ops 4 Ekim ayında satış liderliğini kaptırmadı. Listede satış miktarları veya farkları açıklanmazken şunu da hatırlatmak gerekli. COD: Black Ops 4, Red Dead Redemption 2'den tam iki hafta önce çıktı. Satış için çok daha az zamanı olan Red Dead Redemption 2 için ikincilik de oldukça iyi bir başarı sayılabilir. Bu iki oyunu ise Assassin's Creed serisinin son oyunu Odyssey takip ediyor.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.