Aquaman İnceleme- Spoilersız!

AQUAMAN


  DCEU'nun 6. filmi olan Aquaman'i izledik. Adını daha çok korku filmleriyle duyduğumuz ancak aynı zamanda Hızlı ve Öfkeli 7 'nin yönetmenliğini yapan James Wan, bu sefer Aquaman filminin yönetmen koltuğunda. Başrolünde ise Game of  Thrones dizisinden tanıdığımız Jason Momoa oynuyor. Kadın başrolümüz de Amber Heard.Jason Momoa aşırı havalı... Karaktere kendi yorumunu da katmış ve güzel olmuş. Hem zor hem de çok nadir görürürüz bu tarz kendi yorumunu cesurca katanların başarılı olmasını ama kimse daha fazla havalı olmasına bir şey demez herhalde. Birkaç gereksiz ve kötü şakası dışında Arthur güzel olmuş baya! Kötü şakalarında da daha çok Tony Stark veya Spider-Man tarzında filmlere gönderme yapıyor.


Film konu olarak bildiğimiz ve alışkın olduğumuz ailedeki biriyle olan taht kavgasını anlatıyor. Black Panther filmine benziyor ama Black Panther'ın benzediği bir sürü film de var, sonuçta bu konuyu ilk olarak onlar öne sürmedi. Sonuçta benzer bir konu, ama Aquaman kötü işlememiş bence özel bir konuya sahip olmamasına rağmen. Birkaç klişe şeyi göz ardı edebilecekseniz o kadar da yüzünüze vurmuyor. Ocean Master ise oldukça başarılı. Canlandıran Patrick Wilson'ın oyunculuğu olsun filmde ki yeri olsun. Filme eleştirmek için gitmezseniz izlerken eğlenebileceğiniz güzel bir film olabilir.


Mera karakterini Amber Herad canlandırıyor, hem de oldukça havalı bir şekilde. Kadın zaten çok güzel... Aksiyon sahnelerinde arkada kalmayıp güzel hareketler de yapıyor kendisi. Aksiyonun dışında kalmamayı başarmış ve filme güzel bir şekilde yedirilmiş karakter. Justice League filmindeki Mera'dan farklı bir Mera izliyormuşuz gibi geldi bana. İzledikten sonra siz de düşüncelerinizi yazarsınız bu konu hakkında.


Black Manta'ya değinelim. Çok güzel olmuş kendisi. Filme bağlamaları olsun, hikayesi olsun, bir sonraki filme hazırlığı olsun tam oturmuş. Bir sonraki filmde klasik bir film gibi düşmanın hikayesini işlemeden direk konuya girebilirler yani. Black Manta normal bir kötü değil, gayet sempati duyabileceğimiz ve hak verebileceğimiz bir kötü. Ancak filmde biraz sempati duymak yerine direkt kötü adam rolüne sokuluyor kendisi. Yine de bütün bir filmi kendi etrafında döndürebilecek bir karakter olmuş.


Diğer pek çok DCEU filminde gözümüze batan olaylar bu filmde düzeltilmiş gibi. CGI göz yormuyor veya her yeri bilgisayardan yaptık diye bağırmıyor. Filmi izlemeden önce gerçekten korkmuştumbu durumdan. Belki şu an anlattığım kadar iyi değildir çünkü bir önceki filmlere göre beklentimin çok aşağı olması buna etki etmiş olabilir. Atlantis'in görüntüsü, suyun altındaki veya suyun üstündeki sahneler göze çok güzel geliyor. Diğer bir dikkat ettiğimiz şey ise aksiyon sahneleri. Filmin başında çok güzel bir aksiyon sahnesi izliyoruz ve acaba tüm film boyunca devam edecek mi derken ediyor. Güzel bir aksiyon kurgusu James Wan'ın çekimleriyle birleşince ortaya zevkle izlenilecek sahneler çıkmış.

Şimdi gelelim kötü diyebileceğimiz yerlere. Arthur'un yaptığı dışında gereksiz ''komik olması için yapılmış'' sahneler vardı. Ben filmde hiç komedi olmasın veya espri olmasın demiyorum, ancak aşırı saçma anlar vardı. Filmin birkaç kararını düzeltseler çok güzel bir film yapılabilirdi veya birkaç kararı yanlış verselerdi de çok kötü bir film olabilirdi. O kadar ortada kalıyorsunuz ki; bu kötüydü derken, ama bu da çok iyiydi diye düşünüyorsunuz filmden sonra. Demek istediğim filmde alınmış birçoğu doğru birçoğu yanlış karar var. Haliyle izleyiciyi de kimi noktada sevindirirken, kimi noktada üzen bir yapım olmuş.


Filmle ilgili zamansal bir sıkıntı bulunmakta. Aquaman'in orijin hikayesi anlatılıyor evet, ancak şöyle bir sorun var. Filmde defalarca Atlantis'e hiç gitmedim lafı geçiyor. Üstüne Mera ile ilk tanışmaları anlatılıyor. Tamam, hiç sorun yok ama bir sahnede Mera, Arthur'a sen Steppenwolf'u yendin diyor. Bir dakika ama sizin Justice League filminde Atlantis'de de sahneniz var?! Beraber savaştığınızı konuştuğunuz hani. O yüzden aklımıza ''Film hangi zamanda geçiyor?'' sorusu takılıyor. Justice League'den sonra geçtiğini biliyoruz fakat, Justice League'den önce bulunan sahneler var.

DCEU hakkında şu sıralar bir sürü dedikodu duyuyoruz, iptal edilmesiyle ilgili. Aquaman filmine de son şans gibi bakılıyordu çoğu kişi tarafından. Filmi izledikten sonra diyebilirim ki, Aquaman bence geçer not alır. Eğer gişede de başarılı olursa diğer DCEU filmlerinin önünü açar ve ileride daha çok DCEU filmi izleyebiliriz. Bence izlemesi zevkli ve eğlenceli bir film olmuş. Beklentileri çok yüksek tutmadan gidip, dostlarınızla beraber keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yapım. Ancak yine de filmden memnun kalmayan pek çok kişi olacaktır. Umarım siz de izlediğinizde zevk alırsınız...

NOTUM: 7.7

1 yorum:

  1. Güzel inceleme olmuş elinize sağlık cuma günü bakalım nasılmış

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.