Birazcık Alfred Övelim- Batman Annual #3 İncelemeBatman serisine artık katlanamadığımı ve seriyi incelemeyi bırakacağımı söylemiştim. Bunu diyeli daha bir ay falan oldu ve seriye geri döndüm. Hala seriyi bırakmış durumdayım ama bu sayı bir istisna. İlk olarak bu bir Annual yani ana hikayede geçmiyor. İkincisi acayip iyi yorumlar ve övgüler aldı. Sadece basından değil ama okuyuculardan da. Son olarak ise sayıyı Tom King yazmıyor. Bir başka Tom yazıyor. Tom Taylor!

Hikayeden bahsetmemiz gerekirse daha çok Batman ve Alfred ilişkisini ele aldığını söyleyebilirim. Sayı direk Martha ve Thomas Wayne'in ölümü ile başlıyor ama bu sefer Alfred'in gözünden. Günümüzde ise "Drone" adlı yeni bir düşman yükselmektedir. Batman grip olsa da bu düşmanı derhal şehre zarar vermeden durdurmalıdır. Alfred ise Bruce grip olduğu için onu evde kalmaya zorlamaktadır.


İlk olarak sayı çok tatlı olmuş. Batman ile Alfred'in ilişkisi çok güzel ele alınmış. Olayları Alfred'in bakış açısından okumak sayıya bir başka tat katmış. Karakterin bolca parlama anı var. Nasıl aslında Batman'in Alfred'siz eksik birisi olduğunu gösteriyor. Mesela bir sayfada Batman'in pelerinini dikmesini ve Batarangleri keskinleştirdiğini görüyoruz. Batman nasıl şehrin kahramanı ise Alfred de onun kahramanı. Böyle şeyleri ana Batman serisinde çok okuyamadığımız için buralarda görmek hoş oluyor.

Sanırım sayıyla ilgili tek sıkkın olduğum şey düşman. Drone karakteri gerçekten ilgi çekici birisi ama potansiyelinin iyi kullanıldığını düşünmüyorum. Evet sayının ana odağı düşman değildi ama biraz daha düşmanı görmeyi isterdim. Hele onla olan aksiyon sahnelerini düşündüğümde. Sayının aksiyonu az olsa da çok iyidi. Batman'in Dronelar ile baş ettiği heyecanlı bir sahne olmasının yanında Alfred'in de bulunduğu baya iyi bir kavga sahnesi bulunuyor sayıda.


Bu sayının bir diğer beğendiğim tarafı çizimleri oldu. Otto Schmidt çok sevdiğim bir çizer. Kendisini Green Arrow'da da çok sevmiştim. Çizer aksiyonu daha estetik ve akıcı hale getirmenin yanında hikaye gibi kalp ısıtıcı anları çok güzel yansıtmış. Kapak çizimi ise tam tersine sayıyla hiçbir alakası yok ve biraz yanıltıcı.

Batman Annual #3 kalp ısıtan özel bir sayı ile bu yıl en çok beğendiğim DC sayıları arasına girdi. Son zamanlarda okuduğum en iyi Batman sayısı bile olabilir. Sayının ana karakteri Batman bile değil. Neyse Batman serisini böyle güzel sayılar görmedikçe incelemeye devam etmeyeceğimi yeniden söyleyeyim.

Notum: 9.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.