En İyi Spider-Man Hikâyeleri (Earth-616)


Ana evren Peter'ının en iyi hikayelerini bugün sizler için derledim.


23. Maximum Carnage

 
Carnage, Örümcek Adam'ın  çılgın düşmanlarından oluşan bir ordu toplar: Carrion, Demogoblin, Shriek ve  Doppelganger. Spider-Man'de onları durdurmak için kendi takımını kurmalıdır. Bu yolculukta ona: Black Cat, Cloak ve Dagger, Firestar, Captain America, Deathlok ve Venom eşlik eder. Spider-Man'in seçtiği müteffikleri,Carnage'in işini kalıcı olarak bitirmek istemektedir. Spider-Man, saf kötülük dünyasını kurtarmak için kişisel kurallarını ihlal edip etmemeye karar vermelidir!

22. Marvel Knights Spider-Man


 
Spider-Man'in düşmanlarından biri gizli kimliğini öğrendi ve bu bilgiyi Peter'ın ailesine saldırarak kullanıyor. Peter' ın sevgili Yengesi May kaçırılıyor ve sıradaki belki eşi Mary Jane olabilir! Bir kişisel savaşa zorlanmış olan Spider-Man, Yengesini kurtarmak için ölümcül düşmanlarının bir düzineden fazlasıyla savaşmalıdır. Hızla ilerleyen bir saatte Spider-Man en büyük zaferini mi kazanacak yoksa en büyük yenilgisini mi alacak?


21. Stand Tall

 9/11 olayını konu alan bir sayıdır. Olaydan etkilenen sivillere yardım eder. Avengers'ın bir kısımda sayıda görünmüştür. Spidey daha sonra molozun dışında sessizce oturan genç bir çocuk görür. Onun ortaya çıkan terörü görmemesi gerektiğini söyler ama çocuk babasının bir şeyler almak için oraya gittiğini ve geri gelene kadar dışarıda beklemesini söylediğini söyler. Hayatta kaldığı umuduyla babasını bekler...

20. Gauntlet

 
Altı ciltten oluşan bu olayda Kraven'ın kızı, Spider-Man'in eski kötü adamlarını bir araya getirerek, hayatını bildiğimiz şekliyle değiştirecek bir komplo hazırlıyor.


19. Flowers For Rhino 

Rhino, onu süper bir dahi haline getiren bir beyin operasyonu geçirir ve zekası sayesinde New York'ta suçu kontrolü altına alır ve Peter'ın kimliğini çözer. En iyi Rhino hikayesidir ve Flowers for Algernon kitabını çizgi romanlara iyi şekilde yansıtmıştır.

18. Death Of Jean Dewolff 


En cesur Spider-Man hikayelerinden biridir. Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #107-110 sayılarında olan bu olayda Jean Dewolff vurulur ve Spider-Man onun katilini aramaya başlar.

17. Back In Black

Civil War olaylarından sonra Peter'ın siyaha dönmesi için bir nedeni vardır. Bir kurşun onun hayatını etkikeyecek. Peter Parker'ın en karanlık hâli ile tanışın.

16. To Have And To Hold 

En iyi Mary Jane ve Peter hikayelerinden biridir. MJ, şan ve şöhretini evlenmek için geride bırakacak mıydı? Bu arada Peter,karısını ve Yengesini hayatı pahasına koruyabilecek miydi?

15. Superior Spider-Man 

Peter Parker'ın bedenini ele geçiren Otto Octavius'un maceralarını anlatan bir seri. Spider-Man hiç bu kadar katı olmadı. Bu hikayeyi Spider-Man açısından biraz sevsemde Peter tarafından pek zevk almadım ama hakkını yemeyelim güzel seri.

14. Best Of Enemies 

Spectacular Spider-Man # 200 aslında Harry'nin,Peter'ın hayatını bir patlamadan kurtardığı zaman duygusal bir yumruk atıyor. Daha sonra Harry zayıf düşüyor.Ambulansta, Spider-Man bu seferlik arkadaşıyla kalıyor ve Harry'e neden yardım ettiğini soruyor. Harry sadece şöyle diyor: “Çünkü sen benim en iyi arkadaşımsın.” Bir yerden tanıdık geldi değil mi :))?

13. The Wedding 

Peter ve Mary Jane'in evlendiği günü konu alıyor. Birlikte üstesinden geldikleri çoğu şeyden sonra hâlâ üstlerinden atamadıkları bir kaygıları vardır. Mary Jane,parti kızı hayatını bırakıp sorumluluğu üstlenebilecek miydi? Peter korkularını yenip sevdiği kadınla bir ömür geçirecek cesareti bulacak mıydı?

12. The Conversation  

May bu sayıda Peter'ın Spider-Man olduğunu öğreniyor! Peter'ın karşısına çıkıp ona Spider-Man olduğunu bildiğini söylüyor. Ayrıca Amcasının ölümünün onun suçu olmadığını söylüyor. May eskiden beri Peter'ın bir şeyler sakladığını biliyormuş.

11. The Hobgoblin Saga 

May Yenge ve yeni nişanlısı yatılı huzur evi için kağıtları imzalarlar. Peter bu sırada hâlâ Amcasının ölümünün onun suçu olduğunu tekrar etmektedir. Daha sonra üç kişi bunu kutlamaya giderler ama o sırada Peter,polis arabasının bir arabayı kovaladığnı görür. Peter hızlıca Spider-Man olur ve işin peşine düşer. Arabayı daha sonra çarparlar ve arabada olan George Hill adında biri kaçar ve daha sonra Green Goblin'in ekipmanlarının olduğu bir tünel keşfettiğini görürüz.

10. Spider-Man Blue 

Jeph Loeb'in iyi serilerinden ve  Spider-Man'in en iyi serilerinden. Her şeyin iyi giderken nasıl tepetaklak olduğunu ve Peter ile Gwen'in nasıl tanıştığı anlatılıyor.

9. The Kid Who Collects Spider-Man 

Spider-Man fanı olan küçük bir çocuk ve Peter arasında geçen bir sayı. Sayıda Peter başına gelenleri anlatıyor ve kimliğini açıklıyor. Sayının sonunda çocuğun kanser hastası olduğunu öğreniyoruz...

8. Nothing Can Stop The Juggernaut 

Roger Stern, kötülüğe karşı iyi olan geleneksel bir anlatıya el uzatır. Black Tom Cassidy, X-Men'i durdurmak ve psişik güçlerini kullanmak için Madam Web'i yakalamak ister. Bu yüzden Juggernaut'u gönderir. Spidey, Juggernaut'u durdurmaya çalışır, ancak başarısız olur.
Stern,Spider-Man'a gerçek bir açık verir ve onu diğer birçok kahramandan daha fazla insan yapar ama hepimiz biliyoruz ki Peter Parker asla pes etmez ve sonunda günü kurtarır.

7. Birth Of Venom 

Venom'un biraz karmaşık bir Origin hikayesi var ve hepsi bu ciltte toplanmış. Spidey'nin Symbiote ila ayrılması ve daha sonra Eddie Brock'u bulup azılı bir düşmanına dönüşmesinin hikayesini merak ediyorsanız tam sizlik bir hikaye.

6. The Sinister Six 

Spider-Man'in büyük düşmanlarının ilk buluşması. Okuması zevkli bir klasik sayıdır The Amazing Spider-Man Annual #1.

5. How Green Was My Goblin/ Spidey Saves The Day 

Evet ilk beşe girdik ve bu iki sayı benim için efsanedir. Çizgi roman dünyasında saklanan en büyük sırlardan biri Green Goblin'in kimliğini bu sayıda öğreniyoruz! Ayrıca Peter'ın kimliğini bilen ilk kötü adam olduğunuda!

4. No More 

Fazla söze gerek yok. Peter artık bıkıp Spider-Man olmayı bırakıyor. Evet Peter pes ediyor ama daha sonra bize kahramanlığın ne demek olduğunu hatırlatıyor.Asla pes etmemek. Spider-Man'inin en ikonik sayılarından biridir.

3. Kraven's Last Hunt 

Karanlık ve vahşi,Marvel'ın Killing Joke'u belki de. Kraven'ın Spider-Man'i diri diri gömüp yerine geçmesi ile başlıyoruz. Ayrıca aynı zamanda Vermin ile de dövüşüyor. Sonra ise yaşaması için bir sebebi kalmıyor.

2. If This Be My Destiny 

İkonik ve yenilikçi. Peter üniversiteye başlıyor ayrıca Gwen ve Harry ile ilk defa tanışıyoruz. Spider-Man'in en ikonik anlarından birini kapsıyor ayrıca bu arc.

1. The Night Gwen Stacy Died 

Çizgi romanları gümüş çağdan çıkarıp Bronz çağı başlatan sayı. Gwen Stacy'nin ölümü... Goblin ve Spidey arasında olan savaşta mı ölmüştü yoksa Spider-Man oraya gelmeden önce mi ? Bu soru yıllardır Dan Slott'un Clone Conspiracy olayına kadar bilinmiyordu.

Bonus. The Amazing Fantasy #15


Dünaya'nın en ikonik karakterinin,Spider-Man'in ilk görünüşü ve her şeyin başladığı sayı. Genç Peter Parker'ın Amcasını kaybettiği ve büyük gücün büyük sorumluluk getirdiğini öğrendiği sayı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.