Extermination #4 İnceleme


Extermination serisinde sona yaklaştık. Birkaç sorunu olsa da yine de ortalama üstü gördüğüm bir seri oldu. İlerleyiş, düşman ve tahmin edilebilir senaryo anları yüzünden biraz beklentinin altında kalsa da son iki sayı bunları tersine çevirebilir mi? Hadi bakalım.

Sayıda genç Jean Grey ve X-Force'un artık genç Cable ile karşıya karşıya gelmesi yanında artık Cable'ın planları açıklanıyor ki çoğunu tahmin etmişim. Bunun yanında Ahab artık planlarını gerçekleştiriyor ve genç Cyclops'u öldürmek için Atlantis'e giriyor. Sayı güzel dengelenmiş ve hikaye olması gerektiği gibi ilerlemiş. Sondan bir önceki sayı olduğunu hissettiriyor. Her yerde bir risk var.


Sayının güzel bir dengesi olduğundan bahsetmiştim. Açıklama sahneleri ile aksiyon arasında güzel bir denge oluşturulmuş. Olan riskten dolayı aksiyon sahnelerinde güzelce heyecanlanabiliyorsunuz. Gerçekten heyecanlandığım anlar bulunuyor.

Ana sorun bahsettiğim gibi bazı olayların tahmin edilebilirliğinde. Bunları önceki sayılarda da yaşadık ve sinirimi bozmuyor değil. Ed Brisson risk almıyor ve farklılık yaratmaktansa okuyucuların tahmin ettiğini yazıyor. İşte bu yüzden korkuyorum. Sayı çok güzel bir şekilde bitti. İlk baktığımda gözlerim açıldı ve hemen sonraki sayıyı okumak istedim. Sondan bir önceki sayının bitirmesi gerektiği gibi bitirdi. Sorun şu ki eğer tahmin ettiğim ve bariz gözüken şeyse çok sinirlenirim çünkü sonda koyulan büyük bir risk. Tahmin ettiğim çıkarsa baya sinirleneceğim.


Sayının planlamalarını ne kadar Pepe Larraz yapsa da çizim bu sefer Ario Anindito'ya ait. İşini aslında beğendim. Larraz'dan daha ince çizgileri bulunuyor ve baya güzel anlar içeriyor. Hele bazı anları okumak çok zevkliydi. Yine de Pepe Larraz kalitesine ulaştığını düşünmüyorum.

Extermination #4 sondan bir önceki sayının nasıl olması gerektiğinin güzel bir kanıtı. Yeterli açıklama, güzel aksiyon ve ağzımızı açık bırakan bir son. Sonraki sayıyı baya merak ediyorum. Umarım beklentimi karşılar ve güzel bir X-Men hikayesi olarak zihnime kazınır.

Notum: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.