Kafamda Deli Sorular: Scarlet Witch'in İlk Giysisi Niye Yeşildi?


Özlediniz mi?
Kafamda Deli Sorular serisine hoş geldiniz. Bu yazı serisinde bizim ve sizin aklınızda takılmış olabilecek çizgi roman evrenindeki soruları veya mitleri cevaplandıracağız. 

Soru:

Scarlet Witch'in ilk gözüktüğü sayıların kapaklarındaki giysisi neden yeşil renkteydi?

Cevap:
Şu an soruyu okuyup ekrana boş boş bakıyor olabilirsiniz. Yeşil ne alaka değil mi? Karakterin adı ne de olsa "Scarlet"Witch. Kızıl yani. Kostümü kırmızı renkte olması lazım. Oysaki ilk belirdiği sayıların kapaklarında pek öyle değildi. İlk gözüktüğü sayı olan X-Men #4'ün kapağında bile yeşil renkteydi.Oysaki sayının içinde giysisi kırmızıydı. Aynı şeyi Quicksilver için de diyebiliriz. Kapakta mavi renkte olan Quicksilver'ın giysisi sayıda yeşil.Peki bunun nedeni neydi? Eski zamanlarda çizgi roman yapmak biraz daha hız gerektirirdi. Bir sayı şu an çıkmasından aylar öncesinde haftalar içinde yapılmaya başlarken eskiden bir çizgi roman bir haftasonu içinde çizilirdi ve tamamlanırdı. Marvel'ın ilk zamanlarında birkaç tane seriyi renklendiren kişileri vardı. Bunlardan biri Stan Goldberg idi. Kendisi Patsy Walker, Hellcat, serisinde de renklendirmeci olarak bulunuyordu. Kendisi kostüm boyarken özgür bir ele sahipti. Yani kendisi iyi bir kapak yapabilmek için istediği her şeyi yapabilirdi.

Çizgi roman kapaklarında sabitlenmesi gereken bir denge vardır. Scarlet Witch'i Magneto'nun yanına koyunca ise bu denge bozuluyordu. Scarlet Witch de Magneto da kırmızı giyiniyor ne de olsa. Yan yana bulunmaları problemdi. İşte o yüzden Goldberg kapaklarda Scarlet Witch'in kostümünü kırmızıdan yeşile, Quicksilver'ın kostümünü ise yeşilden maviye çevirdi.

X-Men'in 7.sayısında da Stan Lee bu olayı dile getirmişti."Bazen kapaklardaki kostümlerin rengini dizaynı dengelemek için biraz değiştirmemiz gerekiyor..."

Goldberg daha sonra ana renklendirmeci olarak değiştirilse de Marvel kapaklarında karakterlerin kostümlerinin renginin değişmesi bazı kapaklarda arada devam etti. Sizin aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtmeyi unutmayın. 


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.