Monarch Dosyaları #3- Godzilla: King of the Monsters 2.Fragman İncelemesi


5 aylık uzun ve heyecanlı bir bekleme ardından Godzilla: King of the Monsters'a yeni bir fragmanla bakış atabildik. Burada fragman ile ilgili düşüncelerimi kısaca verdikten sonra fragmanda gözüme çarpan kısımları analiz edeceğim. Önceki fragmanın analizi ile ilgili dediklerimi tekrar etmemeye çalışacağım.

Fragmana bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=KDnKuFtdc7A

İlk olarak fragman muazzam olmuş. İlk fragman nasıl karakterlere ve olaya odaklanıyorsa bu o kadar canavarlara odaklanıyor. Heyecan verici müzik ve göz alıcı sahneler ile film için yeniden heyecanlanmamızı sağlayan fragmanı analiz etmeye geçelim yavaştan.

Bu arada bu fragmanla ilgi söyleyeceğim teorilerin gerçek olabilme ihtimali yüzünden bir spoiler uyarısı vermek isterim.


ALEVLER ALTINDA BİR ŞEHİR

Fragmanın başında Millie Bobby Brown'ın oynadığı Madison karakterinin birilerine ulaşmaya çalışmasını izlerken minik bir sahnede bu muhtemelen Titanlar için tasarlanmış savaş uçaklarının gözünden bir an görüyoruz. Burası ilk fragmandan da hatırlayabileceğiniz alevler altındaki Washington. Enteresan olan ileride bir gölge görüyoruz. Bu muhtemelen Ghidorah ama ilk fragmanda burada Rodan'ı da görüyorduk. Bu da birazdan bahsedeceğim ilk teoriye geliyor.

RODAN

Bu sahnede önceki fragmanda da birçok kez gördüğümüz Rodan'ın uyanışını görüyoruz. Volkanın içinde uyku halinde bulunan Titan uyanınca Mexico'da yıkıma sebep olacak. Karakter ile ilgili detayları bu yazıda belirttim o yüzden bir önceki sahnede düşündüğüm teorimi burada paylaşacağım. Rodan muhtemelen bu filmdeki hizmetkar olacak. Kral rütbesine sahip olacak kişiyi takip edecek. Bir önceki sahnede Ghidorah'nın açtığı yıkımın peşinden Rodan'ın geldiğini çıkarabiliyoruz. Kendisi film boyunca "Kral"ı takip edecek.

YENİ TITANLAR?

Bu sahnede yerin altından Titan ayakları çıktığını görüyoruz. Peki ya kimin? Fragmanda daha sonradan kalkmaya başlayan bir dağ da görüyoruz. Bu iki sahne aynı yerdeyse ve tahminlerime göre Çin'de ise bu ayaklar Mothra'ya ait ama bir şansla bu yeni göreceğimiz ve zaten söylentilerde bulunan örümcek Titan'ı olabilir. Başka canavarlar da Rodan gibi Ghidorah'nın uyanması ile harakete geçebilirler ama dediğim gibi Mothra burada larvasından çıkıyor olabilir. Diğer bir teorim ise bahsettiğim iki sahnede tamamen farklı ve yeni iki Titan uyanması.

BİZİ KORUYACAKLAR

Arkaplanda ne kadar fazla Titan'ın bulunduğu ve bazılarının bizi korumak için getirildiğini anlatırken bu sahne ile karşılaşıyoruz. Burada Mothra'nın larva formunu görebiliyoruz. Mothra bu filmde göreceğimiz diğer Titanlar aksine iki mutasyonlu. Larva formu bulunması yanında bir de kozadan çıkmış hali bulunuyor ki fragmanda daha sonra görebiliyoruz.

TEHDİT EDECEKLER

Bundan sonra ise bazı Titanların bizi tehdit etmek için geldiği söyleniyor ve bu sahnede King Ghidorah'ya ilk düzgün bakışımızı atıyoruz. Godzilla'nın en büyük düşmanlarından biri olan Ghidorah, iki koca kuyruğa ve üç başa sahip. Üç başını da başka bir kişi canlandıracak. Yani buradan hepsinin kendi hareket tarzı olduğunu çıkarabiliriz.


EVCİL HAYVAN

Bu sahnede ilk filmde Ken Watanabe tarafından oynanan Dr. Serizawa'yı yeniden görüyoruz. Kendsi nasıl ilk filmde "Let them fight!" cümlesi ile gönlümüzü aldıysa bu filmde de sözleri ile bizi heyecanlandırıyor. "Godzilla'yı evcil hayvanımız mı yapacağız?" denmesine "Hayır, biz onun hayvanı olacağız." demesi ile gözümüzü ekrana sabitledi. Artık insanların nasıl Titanlara karşı savaşamayacaklarını ve tek umutlarının Godzilla olduğunu gösteriyor bu sahne.

FEDAKARLIK

Burada yenik bir Godzilla görüyoruz. Muhtemelen King Ghidorah'ya karşı ilk veya ikinci dövüşünde yenilgiye uğrayacak. Bundan sonra ise yeniden ayağa kaldırılmak için güçlenmesi, koca bir radyasyona maruz kalması gerekecek. Ancak böyle son savaştaki güçlendirilmiş haline dönüşebilir. Peki bu kişi kim Godzilla'ya yaklaşan? Ya Madison ya da Serizawa olabileceğini düşünüyorum ama bu muhtemel bir fedakarlık sahnesi olacağından şansımı Serizawa tarafından kullanacağım.

DÜŞÜŞ

Bu sahne yine baya ilgimi çekti fragmanda. Bu Rodan'ın yüksekten düşüşü olabilir son savaşta ama pek etkileyici gelmedi bana öyle. O yüzden  daha mantıklı bulduğum teorimden bahsedeyim. Bu Ghidorah'nın Dünya adlı gezegene inişi. Toho filmlerinde Ghidorah uzaydan gelen bir canavar. Belki burada da bir Titan olarak tanıtılır ama daha sonra eskisi gibi uzaydan geldiği öğrenilir.

İLK KAPIŞMA

İşte fragmanın en heyecan verici sahnesi. Şu büyüklük karşılaştırmasına bakın. Bu muhtemelen Antartika'da Ghidorah ve Godzilla'nın ilk karşılaşması. Arkada ise bu canavarların üstünlük için kapıştığından bahsediliyor. Bu üstünlük muhtemelen "Kral" rütbesi. Kral olan Alpha olacak gibi yani. Kim kralsa diğer Titanlar onu takip edecek.

MOTHRA

Bu sahne ise Mothra'yı en detaylı ve yakın şekilde görüşümüz. Mothra filmde ayrıca "Canavarların Kraliçesi" olarak da anılacak. Ayrıca kendisi daha çok iyi tarafta bulunan birisi. Filmdeki tam noktasını bilemesek de King Ghidorah ve Rodan'a karşı çok fazla durabileceğini düşünmüyorum.. Karakter hakkında daha çok bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

ALTIN SAHNE

Yazıya bu son savaş sahnesi ile son verelim. Çok nadiren görebileceğimiz bir şey olan Godzilla'nın koşuşunu görmemiz yanında ne kadar muhteşem bir dövüş izleyeceğimizin habercisini görüyoruz. Ayrıca son anda Godzilla'nın minik elleri ile Ghidorah'nın iki kafasını tutması muhteşem bir an. Peki siz fragmanı nasıl buldunuz? Film hakkında düşünceleriniz neler? Aşağıda bahsedebilirsiniz. Sonraki Monarch dosyasında uzun zamadır yapmayı planladığım ve bu fragmanda baya göze çarpan Ghidorah'yı tanıtacağız.

1 yorum:

  1. sen bu sinemayı izlememişsin o düşen godzilla godzillayı ghidorah tepelere uçurup atıyor bebe

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.