Pokemon Let's Go: Pikachu İncelemePokemon Let's Go, Switch'e gelen ilk büyük Pokemon oyunu. Pokemon Yellow'un yeniden yapımı gibi gözüken oyun aynı zamanda tanıdık mekanikler ekleyerek bir yenilik yaratıyor. Pokemon'un koca kitlesindeki eski fanları nostalji ile çeken oyun aynı zamanda bu kitleye Pokemon Go ile katılmış kişileri de içini alıyor.

Hikaye Pokemon Red/Blue/Yellow oynayanlar için baya tanıdık. Karakterimiz starter pokemonunu (Bu oyunda Eeevee veya Pikachu, hangi versiyonu aldığınıza bağlı) seçtikten sonra şehir şehir dolaşarak 8 gym rozetini alıp Elite Four'u yenmeli ve bunun yanında arkada dönen Roket takımının planlarını durdurmalıdır. Dediğim gibi eski oyunu oynayanlar için tanıdık. Eğlenceli ve 15-20 saat süren bir hikaye. Tabi bir aradan sonra biraz sıkabiliyor.

Pokemon Let's Go Screenshot

Oyundaki en büyük değişiklik mekaniklerde. Eskiden Pokemon yakalarken ilk çimenliklerde çıkana kadar dolaşmalı, şansımıza istediğimiz Pokemon çıkmalı, sonra o Pokemonun canını indirip ve uyutup yakalamamız gerekirdi. Biraz uzun bir süreçti açıkcası. Şimdi ise karşımıza çimende gözükerek çıkıyorlar ve istersek es geçebiliriz. Pokemonları yakalamak ise tamamen Pokemon Go'daki gibi. Topu zamanında atmanız ve arada bir böğürtlen vermeniz yeterli. Baya kolaylaştırılmış anlayacağınız. Pokeball sıkıntısı da asla çekmiyorsunuz. Oyunun başında size direk 70'e yakın top veriliyor ve oyun ilerledikçe daha da artıyor. Bir bakmışsınız kullanmadığınız 200 Pokeball bulunuyor cebinizde.

Neyse ki Trainerlar arası dövüşlerde çok bir değişiklik yok. Aynı eğlenceyi alabilirsiniz.Oyunda en çok çektiğim sıkıntı kontrol kısıtlmaları oldu. Switch'i televizyona aktardığınızda elinizde iki joy con varken veya Switch kontrolcüsü ile oynayamıyorsunuz. Ya sağ ya sol joycon ya da switch elinizde oynayabiliyorsunuz. Tek joy con ile oynamak sizi arada zorluyor. Hele Pokemon yakalarken. Burada en rahatı Switch elinizde oynamak ama onda da televizyonda ilk kez Pokemon oynama keyfini alamıyorsunuz. Bu baya sinir bozucu oluyor. Bunun yanında ayrıca bir Pokeball ile oynayabilirsiniz ama o ayrı olarak satılıyor ve ben almadım. Ayrıca duyduğum kadarı ile o Pokeball ile haraket etmek zormuş.Sanırım farklılıklar bu kadardı. Geri kalan çoğu şey Pokemon Sun/Moon'dan gelen mekanikler. Şimdi minik ve beğendiğim şeylerden bahsedeceğim. İlk olarak yanınızda Pokemon dolaştırmak çok eğlenceli. Çok tatlı gözüküyorlar. Ayrıca bu şu ana kadarki en güzel gözüken Pokemon oyunu. Ne kadar basit gözükse de Pokemon oyunları arasında teknik anlamda en gelişmişi. Müzik olarak da yine muhteşem. Red/Blue/Yellow oynayanlara tanıdık gelecek ve çok seveceği müzikler yenilenmiş halde karşımıza çıkıyor. Buna Lavender Town müziği de dahil.

Sonuca gelirsek Pokemon Let's Go eski fanları nostalji ile mutlu edecek ama önceki oyunlaara göre bazı kısıtlamalar ve kolaylaştırmalar ile üzebilecek bir yapım ama kitleye yeni katılanlara bu dünyayı güzel tanıtan bir yapım olmuş. 2019'da Switch'e özel gelecek Pokemon RPG'si için şimdiden heyecanlı oludğumu belirteyim.

Notum: 7.6

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.