Spider-Man: Into The Spider-Verse Easter Egg'leri


Selam, bugün sizlere güzel ama her film gibi hataları olan bir Spider-Man filminin yani Spider-Man: Into The Spider-Verse filminin easter egg'lerini yazdım.

Dikkat! Filmi izlemediyseniz bazı spoilerlar yiyebilirsiniz.

Leopardon 

1970'lerde çıkan Japon Spider-Man dizisinde kahramanımızı Leopardon adında büyük bir robotu vardı. Bu robotu film de Miles'ın defterinde görüyoruz.

Ses Efektleri 

Çizgi romanlarda olduğu gibi filmde buna benzer ses efektleri var.

Tobey Maguire Göndermeleri 

Spider-Man'de olan baş aşağı öpüşme sahnesi, Spider-Man 2'de olan tren ve Doctor Octopus'un taksi fırlatma sahnesi ve Spider-Man 3'te olan herkesin o favori dans sahnesi :))

Sarışın Peter


Miles'ın evreninde ölen Peter sarışındı. Çizgi romanlarda Ben Reilly, Peter Parker'ın klonu, saçlarını bir süre sonra sarıya boyamıştı. Ayrıca karakteri filmde Star Trek'te Captain Kirk'ü oynayan Chris Pine seslendiriyor.

Comic Code Authority 

Marvel logosundan sonra  "Approved by the Comics Code Authority" adlı bir damga görüyoruz. Bu damga Marvel'ın bir süre sonra 2001'e kadar olan çizgi romanlarında bulunuyor. Comics Code Authority (CCA) karmaşık devlet yönetmeliğinden kaçınmanın bir yolu olarak çizgi roman yayıncıları tarafından yapılan bir damga idi.  Psikolog Frederic Wertham, çizgi romanların çocuklara zararlı olduğunu savunuyordu ve daha sonra Senato bunu duyar ve çizgi roman endüstrisini buna taşır.

Çizgi Romanlar

Amazing Spider-Man #186, #40, #7 ve Amazing Fantasy #15 sayılarını film de görüyoruz. Yani Miles'ın evreninde de çizgi romanlar var.

Mısır Gevreği

Spider-Man film de mısır gevreğinin olduğunu söylemişti, eh yanlış değil. Spider-Man: The Animated Series'in olduğu zamanlara ait Spider-Man mısır gevreği bulunuyordu. Şekerli gevrek pirinç tahılı. Ayrıca Marshmallow'dan Peter Parker'ın kamerası, Kingpin, Hobgoblin'in balkabağı bombaları ve Örümcek şekilleri vardır.

Buzlu Şeker 


Spider-Man'in buzlu şekeri eskiden dondurma arabalarında satılırmış. Spider-Man'in lensleri ise cikletmiş. Hatta bu buzlu şekeri Jessica Jones'un ilk sezonunun bir bölümünde arkada görüyoruz.

Alchemax 

Oscorp, Spider-Man evreninde olan tek şeytani şirket sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Alchemax şirketini ilk kez Spider-Man 2099 #1'de görüyoruz. Temelde Amazon'a benziyor ama başka bir seviye, her bir tüketici ihtiyacına yönelik ürünler üretiyor.

DC Hayranı Miles?

Miles'ın odasında Superman'in pelerinini ve botlarını görüyoruz. Ayrıca bir kağıtta da Batman var.

Lady Octopus 


Olivia “Liv” Octavius, aslında tamamen yeni bir karakter değil. Carolyn Trainer, Otto Octavius öldükten sonra Otto'nun dokungaçlarını alıp Lady Octopus oldu.

What If...


Olivia Octavius'la ilk tanıştığımızda, çeşitli multiverses'lerle ilgili tüm detayları Kingpin'e anlatırken her birini “What If” (Eğer) senaryoları olarak anlatıyor, klasik What If? Marvel çizgi roman serisine gönderme.

Community 


Tasm serisi daha yeni yeni açıklandıktan sonra ve Peter'ı oynayacak oyuncu belli olmadan önce Donald Glover sosyal medya da #Donald4Spiderman adlı kampanya başlatmıştı. Glover daha sonra bununla eğlenmeye başladı. Başrollerinden birini oynadığı Community dizisinin bir bölümünde yataktan kalkarken üstünde Spider-Man kostümü olduğunu görüyoruz. Bu sahneyi Into The Spider-Verse filminde Aaron Davis yani Miles'ın Amcasının apartmanın da Televizyonda görüyoruz. Ayrıca Spider-Man: Homecoming'te Donald Glover'ın Aaron Davis'i canlandırdığını unutmamak gerek.

"42"


Film de, çizgi romanda olduğu gibi Miles'ı ısıran örümceğin üstünde "42" yazmaktadır.

Ganke 


Ganke, çizgi romanlarda Miles'ın en yakın arkadaşı ve sandalyedeki adamı. Homecoming'teki Ned Leeds'in katakterizasyonu orijinal Ned Leeds yerine bu karakterden esinlenerek yazılmıştır. Çizgi romanlarda da Miles ve Ganke oda arkadaşıdır. Ayrıca elinde olan çizgi romana dikkat edin. Bu evrende What If... Imagine That olmuş ve sayının arkasına bakarsak Energized Spider-Man yazdığını görürüz. Böyle birşey gerçekten var. Remco 1979'da büyük bir Spider-Man oyuncağı çıkarmıştı. Ayrıca oyuncağın Spider-Copter'ı da vardı.

Brooklyn Visions Academy 


Brooklyn Visions Academy, Ultimate Marvel evreninde kurgusal, seçkin bir okuldur. Miles, bir çekilişi kazandıktan sonra, dünya standartlarında bir eğitim almak için okula gitme şansı yakalar. Miles için bu, ebeveynlerinden uzakta olacağı için belirli bir özgürlük derecesi anlamına gelir, aynı zamanda Akademi'nin katı bir sokağa çıkma yasağı, oda arkadaşı ve toleranssız bir politikası vardır. Çizgi romanda okulu pek filmde olduğu gibi fazla görmeyiz ama film de Miles'ın ayak uydurmaya çalıştığını görüyoruz.

Kişiler 


Miles telefonunu açtığında iletişim kurduğu birkaç kişiyi görüyoruz. En belirgin olan ikisi  “B. Bendis” ve “Sara Pichelli”. Evet ikiside Miles'ın yaratıcısı. Miles'ın babasının da  “S. Ditko” adlı kişiyle iletişim kurduğunu görüyoruz. Bu kişi tabiki Steve Ditko.

"Benim Gibisin"


Filmde Peter, Miles'ın Spider-Sense'ini hissedince "Benim gibisin" demişti. Çizgi romanlarda bu cümlenin yeri farklı. Ultimate Comics: Spider-Man #12'de Miles ve Aaron kavga ederler ve Aaron'ın ölmesiyle sonuçlanır. Aaron ölmeden önce Miles'a bir şey demiştir, "Benim gibisin". Bu söz Miles'ın peşini hiç bırakmayacak çünkü seri boyunca kim ve nasıl biri olduğunu çözmeye çalışmış ve suçlu babası ve amcasının hayatından daha farklı bir hayat yaşamak için gayret etmiştir.

Peter’ın Cenazesi 


Ultimate Fallout çizgi romanında Peter'ın cenazesi Tony Stark tarafından finanse edilmiştir. Filmde ve çizgi romanda da aynı yerde yani St. Patrick’in Cathedral'ında tören düzenlenmiştir.

Spider-Buggy


Filmde Spider-Buggy'yi Pine'ın Spider-Man'inin mağrasın da görüyoruz. The Amazing Spider-Man 141. sayısında Human Torch ve Spidey üzerinde çalışmayı bitirirler ve Spidey ilk kez Spider-Buggy'yi sürer.

Spider-Cycle


Bunu da mağarada görüyoruz ama çizgi romanlarda Peter böyle bir şey sürmüyor. Parker Endüstirlerin de Spider-Cycle yapmıştı ama buna benzer değildi. Filmde olanın tasarımı daha çok çizgi dizi için yapılan oyuncak Spider-Cycle'a benziyor.

Mary Janes


Spider-Gwen kendi hikâyesini anlatırken davul çaldığı sahnede Mary Janes pankartını rahatça görebiliyoruz.

Spider-Men


Miles diğer Peter ile tanıştıktan sonra “Can there be two Spider-Men?” ("İki tane Örümcek-Adam mı var?") demişti. Bu Spider-Men serisine gönderme. Ana evren Peter'ı ve Miles bu seri de ilk defa tanışmıştı.

Evren İsimleri 

Kingpin boyut açmak için makineyi çalıştırdığında birkaç evren görmüştük.

616 - Marvel'ın Ana Evreni.

90214 - Marvel Noir Evreni

1610 - Ultimate Marvel,Ultimate Peter Parker ve Miles Morales'in evreni.

14512 - Peni Parker, Sp//dr'ın evreni

8311 - Larval Evreni, Spider-Ham'ın olduğu evren 

Stan Lee


Belkide Stan Lee'nin en iyi sahnelerinden. Miles'ın kostümünü veren ilk kişi, Spider-Man herkes içindir demenin en güzel yolu.

İlk Kostüm  


Miles'ın ilk kostümünün hikâyesi Ultimate Fallout #4'te olan kostümle aynı. 

Örümcek Logosu 


Örümcek logosu her film de farklı ve kendine hastı ama bu filmde Mark Bagley'nin çizimini direk koymuşlar.

"Herkes Maskeyi Takabilir"

2014 yılında, yazar ve Miles Morales'in yaratıcılarından Brian Michael Bendis, çizgi roman endüstrisindeki çalışmaları hakkında bir TEDx konuşması yaptı. Konuşmasının en akılda kalıcı unsurlarından biri, Miles Morales'i nasıl yarattığıfikriydi, çünkü onun kostümünü giydiğinde cildini göremiyorsunuz. Bendis, bu yüzden “Herkesin maskeyi takabileceği” olduğunu söyler.

Peter’ın Yaşı 


Peter’ın cenazesine şahit olduğumuzda, film öldüğünde 26 yaşında olduğunu söyeldiler. Oysa mezarını gördüğümüzde “1991-2018” yazıyor. Bu, 2018'de doğum gününe henüz ulaşmamış olduğu anlamına geliyor çünkü cenazesi ilk sonbahar mevsiminde meydana geldi ve Miles mezarını ziyaret ettiğinde karla kaplıydı. Peter’ın çizgi romanlarda doğum günü 14 Ekim'dir.

MJ Çocuk İstiyor 


 Filmde babalığa hazır olmayan bir Peter Parker gördük. Spectacular Spider-Man #200'de yazarlar Mary Jane'in hamile olduğunu açıklamıştı. Peter emekli olmuş yerine Ben geçmişti. Okurlar bu fikri kötü buldular. Yazarlar daha sonra çocuğu öldürmekten başka çareleri olamadığını fark etti.

Marvel Zombies 


Miles, Peter'ı görünce "Sen bir Zombi misin?" diye soruyor. 

"65"


Spider-Gwen'in origin hikâyesi anlatılırken çizgi roman kapağında Spider-Gwen #65 yazmaktadır. Seri normalde 40 sayı sürmüştür. Spider-Gwen'in evreni Earth-65 diye geçmektedir ve ayrıca Gwen Stacy karakteri ilk defa 1965 yılında ortaya çıkmıştır.

Comic Con


Miles,"Daha kaç tane daha Spider-Man var?" diye sorduğunda Peter,"Comic Con'a sakla" demişti. 

Peter ve May


Bu buluşma aslında Spider-Men #3'de güzel işlenmişti filmde de daha fazlasını bekledim. Peter, Ultimate May'in yanına gider ve May 16 yaşında kaybettiği yeğeninin 28 yaşındaki halini görür... başka evrenden olsa da.

Peter Parker'ın Dini


Peter Parker çizgi romanlarda Hristiyan olarak gözükmektedir. Mary Jane ile kilisede evlenmiş ve Hristiyan bayramları kutlamıştır ama bazen isteksiz şekilde dua etmektedir. Adam haklı sonuçta Şeytan ile anlaşma yapıp tanrılar ile dövüştü. Filmde ise Pine'ın Spider-Man'inin Katolik olduğunu (çünkü Katolik kilisesin de cenazesi) görüyoruz. Johnson'ın Peter'ı ise Yahudi töreninde  MJ ile evlenmiş olduğunu görüyoruz.

Harita 


Spider-Man'in mağrasın da bir harita görüyoruz. Peter, ölmeden önce suç örgütlerini çökertmeyi baya baya denemiş ya da deneyecekti. Haritada Fisk'ten sonra Hammerhead, Enforcers ekibi ve Rose'un da resimleri var. İlginç olan şudur ki Rose karakteri çizgi romanlarda, filmde öldüğünü gördüğümüz Richard Fisk yani Kingpin'in oğludur.

Romita Ramen 


Miles, New York sokaklarında koşarken, "Romita Ramen" adında bir yer görüyoruz. John Romita Sr. ve John Romita Jr., Spider-Man çizgi romanların da yıllardır çizerlik yapmış kişilerdir. Bu filmde yer alan karakterlerin büyük çoğunluğu, Kingpin de dahil olmak üzere John Romita Sr. tarafından yaratılmıştır.

Black Cat?

Maneki-Neko, Japon restoranlarında görebileceğiniz şans getirdiğine inanılan kedi figürüdür. Filmde Aaron'ın dairesinde vardır. 

Scorpion 

Ultimate evreninde iki tane Scorpion vardır. İlki Scorpion zırhı içinde olan Peter'ın klonu, ikincisi ise İspanyolca konuşan mafya babası Maximus Gargan. Çizgi romanlarda Max Gargan, Aaron'dan intikam almak için New York'a gelir. Filmde bu iki versiyonun karışık hali vardı. 

Madame Web 

Madame Web'i hepimiz tanırız. Filmde yoktu evet ama bu rolü filmde May üstlenmiş gibiydi. Hatta mağarada kısa bir sahne olsa da Madame Web'in destek ünitesine benzeyen bir sandalyeye oturuyor.

Miles ve Gwen 


Sitting In a Tree hikâyesi Miles ve Gwen'in öpüşmesi ile başlar ve oraya nasıl geldiklerini anlatır. Sonra Gwen'in yaşı saha büyük olduğu için arkadaş olarak kalmakta karar alırlar.

Spider-Yamyam?


Spider-Ham, creditlerde sosisli yiyordu. Bu onun yamyam olduğuna mı işaretti yoksa dediği gibi  (" Ben bir karikatürüm. Normal domuzu yeseydim yamyam olurdum." ) değil mi ? 


Memeler


Herkes masa başında olan 1967 çizgi dizindeki meme'ini bilir:)))


Bir başka meme olan bu dans Haziran 2001'de ortaya çıktı ve koreografisi, "Illusion" adlı şarkıları için C.L.E.O adlı Koreli pop grubuna dayanıyordu. Creditlerde yüzlerce Spider-Man'in bu dansı yaptığını görebiliriz.


Sahne Miguel'in A.I.'ı olarak bilinen Lyla ile açılıyor. Bu arada Miguel'i Oscar Isaac seslendiriyor. Miguel, 2099 yılındaki Latin Spider-Man'dir. Daha sonra Miguel her şeyin başladığı zamana yani 1967 çizgi dizisine gidiyor ve orada fotoğrafta gördüğümüz meme'i canlandırıyorlar. Sinemada bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. İzlediğim en iyi after credits olabilir.

Web-Man

Credit dans sahnesinde Web-Man'de görünüyor. Çizgi roman dünyasında ilk olarak karşımıza Spidey Super Stories #25'de çıkıyor karakter.

Kostümler 


Electro-Proof Suit

Advanced Suit

Iron Spider Zırhı

Secret War Suit

"The Spider" Suit

Web-Man

Stealth Suit (yeşil-mod)

MK II Suit

MK I Suit

Spidey Suit

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.