Yılın Oyunu Olur Mu?- Celeste İncelemeCeleste, aslında önceki aya kadar atladığım bir oyundu. Super Meat Boy ile başlayan zor platform oyunlarının yeni bir tanesi olarak görmüştüm, ta ki yılın oyunlarına aday olana kadar. Ben de bir bakayım bu oyun nasıl Red Dead Redemption ve God of War gibi oyunların yanına çıkabilmiş diye aldım ve birkaç gün içinde bitirdim. Gerçekten yılın oyunu adayı olmayı hak ediyor mu?

Herkesin tırmandığı bir dağı vardır. Bu gerçek de olabilir mecazen de. Celeste'de ikisi de var. Madeline adlı bir kızı oynadığınız oyunda, Celeste adlı bir dağı tırmanmaya çalışıyoruz. Bu dağ tabi ki bolca tehlike ile dolu. Kendimiz de dahil. Dağı tırmanmamız yanında oyunda yalnızlık ve depresyonumuz ile savaşıyoruz. Hatta bu kavramların hayat bulmuş hali "Parçam"ız ile. Kendisi aslında hepimizin içinde bulunan birisi.Bana göre Celeste burada diğer baz aldığı oyunlardan ayrılıyor. Önem verdiği bolca samimi karakteri bulunuyor. Karşılaştığınız karakterler akılda kalıcı ve güzel hazırlanmış. Bunun yanında güzel bir mesaj da veriyor. Bu dağa çıkma amaçlı zorlu yolculuğumuzda asla pes etmememiz gerektiğini anlatıyor. Her zaman ulaşılabilir.

İşte burada oynanışa bağlanıyor. Celeste bir 2D Platformer. Aynı baz aldığı çoğu oyun gibi 4 mekanik üzerine kurulu. Koşma, zıplama, çift zıplama ve savrulma. Oyun bu basit mekanikleri güzel bölüm dizaynı ile ile birleştirerek akıcı, heyecanlı anlar yaşatıyor.Bölüm dizaynı aşırı yaratıcı olmuş. 6 bölümden oluşan oyunda önünüze hep ilerleyişinizi değiştiren şeyler ekleniyor. Bunlar dikenden başlayıp, sizi uçuracak balonlardan, sinir edecek rüzgarlara kadar ilerliyor. Tabii ki bolca öleceksiniz. O kadar öleceksiniz ki sinirleneceksiniz ama bırakamayacaksınız. Çünkü oyun sizi kendisine bağlamayı başarıyor. O sahnede yaptığınız hatalardan ders çıkararak daha çok ilerleyeceksiniz ve oyundan daha çok zevk alacaksınız.

Oyunda ayrıca toplanabilir ögeler bulunmakta. Oynadığınız bölümün birazcık daha zor halini açan kasetler var ilk olarak. Normal bölümü 1 saatte bitirebiliyorsanız bu bölümlerde inanılmaz fazla sinirleneceksiniz. Bunun yanında kalpler bulunuyor. Bunlar oyun sonunda ek bir bölüm açıyor ki oraya kadar kalplerin oyunda olduğunu fark etmemiştim. Son olarak ise çilekler var. Bunlar sadece var. Hiçbir işe yaramıyor, üzücü çünkü daha iyi kullanılabilirdi. O ek bölüm çilekler ile açılsa daha rahatlatıcı olurdu.Grafiklerden aslında çok bahsedebileceğimi düşünmüyorum. Klasik bir bit stiline sahip ama diyalog sahnelerinde tatlı çizimler görüyoruz. Ayrıca görsellik ve ışıklandırma muhteşem. Oyun size çok güzel bir atmosfer sunuyor ve bazen elinizdekini bırakıp ekrana bakmak istiyorsunuz. Müzikler ise çok güzel olmuş. Bazen sakin, bazense hızlı ilerleyen müzik sizin oyunu oynama zevkinizi arttıracak.

Sonuca gelirsek Celeste kesinlikle yılın oyunu olmaya aday bir oyun. Alacağını düşünmüyorum çünkü yanındaki adaylar çok tanınıyor. O yüzden alabileceğini düşünmüyorum ama o aday listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Eğer orada bu oyunun ne işi var ya diye düşünenlerdenseniz gidin ve bir bakın. Sevmeme ihtimaliniz, bırakma ihtimaliniz var ama benim gibi bağlanıp çok sevme ihtimaliniz daha yüksek gibi...

Notum: 9.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.