Bir Çağın Sonu- Extermination #5 İnceleme


Extermination eventi büyük sonuna gedi. Her şey burada bitiyor. All-New X-Men'i elime ilk alışımı hatırlıyorum. Ne ile ilgili olduğunu bile bilmiyordum. Böyle ilginç bir konsepti konu alması beni okurken çok mutlu etmişti. Bu maceranın yılları, X-Men Blue'yu geçip buralara geleceğini hiç tahmin etmemiştim. Bu bir dönemin sonu. Peki bu güzel bir son mu?

Ahab burada. Orijinal 5'liyi öldürmeye gelen Ahab ve köpeklerini durdurmak için X-Men son savaşını vermektedir. Beşlinin kaderi bu takımın elinde. Şimdi sizi aptala almayacağım hepimiz bu karakterlerin zamanına döneceğini biliyoruz. Asıl soru ise nasıl olacağı. Ed Brisson'ın tek görevi buydu bu sayıda. Beşliye düzgün ve mantıklı bir son vermek.Sayı yapması gereken her şeyi yeterince yapıyor. Bize bolca aksiyon sunarkan bir yandan bolca olay yaşatıyor. Kesinlikle sıkmıyor ve akıyor. Hikaye anlamında kesinlikle bir sorunum yok. Her karaktere ve olaya güzel bir son getirildiğini ve sonunda baya şaşırtarak büyük bir hamle yaptığını düşünüyorum. Ana sorunum bu sayı hakkında çok şeyin üst üste birikmesi. Sayıda baya fazla açıklama var. Olay ardına olay yaşanıyor. Son sayıya biraz fazla şey kaldığını ve bazı olayların çok hızlı geçtiğini düşünüyorum.

Diğer bir küçük sorunum ise bazı olayların tahmin edilebilir olmasıydı ama dediğim gibi çok büyük bir sorun değil.


Sayıda ayrıca muhteşem karakter anları var. Herkesin parladığını düşünüyorum. Cyclops'tan tutun serinin başında tanıştığımız fransız çocuklar çok iyi kullanılmış. Cidden o çocukları başta hiç sevmemiştim ama bu sayıdaki kullanımlarını beğendim. Kid Cable'ı da çok sevdim ve daha sonra tekrardan görmeyi merakle bekliyorum. Ana düşman olan Ahab'i pek sevmedim dürüst olmak gerekirse ama seride ilginizin üzerinde olması gereken bir karakter değil. O sadece bir tehdit. Karakterlerimizin zamanına dönmesi için koyulmuş bir engel.


Pepe Larraz yeniden seriye dönüyor ve muhteşem bir iş çıkarmış. Bu yazıda çizerin çizimlerini yapabildiğim kadar koymaya çalıştım size göstermek için. Çizim olarak muhteşem bir iş çıkarılmış. Bir sürü karakterin bulunduğu aksiyon sahneleri göz yormaktansa parlatıyor. Bu serinin en sevdiğim taraflarından biri kesinlikle çizim oldu.

Dediğim gibi X-Men için bir dönemin sonuna geldik. Orijinal beşlinin maceralarını gerçekten özleyeceğim. Event bu maceralarının sonunu getirmenin yanında ayrıca rahat bir son getirdi. Son demişken o son sayfaya ne demeli ha? Okuyanlar şu an ekrana minik bir gülüş attı ve okumayanlar soru işaretleri ile bakıyor. En iyisi gidin bu hikayeyi okuyun. Son zamanlarda okuduğum en iyi X-Men eventi oldu kesinlikle.

Notum:  8.7
Seri Sonu Ortalama: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.