Green Arrow Cilt 1 İnceleme | Rebirth

Green Arrow rebirth vol. 1 ile ilgili görsel sonucu

Otoritenin bizzat kendisiyken... Otoriteyle nasıl savaşabilirsin ki?

Çizgi Düşler'in dilimize kazandırdığı Green Arrow Rebirth serisinin ilk cildi bir süre önce elimize ulaştı. Okuduk, sindirdik ve incelemeyle karşınızdayız. Kendilerine tekrardan bu cildi kaliteden ödün vermeyerek bastıkları ve bize gönderdikleri için teşekkür ederiz. Buraya tıklayarak yine Çizgi Düşler'in basmış olduğu Darth Vader Cilt 1 incelememize ulaşabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi baskı kalitesiyle başlayalım.

Baskı Kalitesi

Çizgi Düşler ortalama bir basım kalitesiyle, sorunsuz bir şekilde sunuyor bize kitabı. Tek kapak olarak basılan cildin hiçbir baskı sorunu yok. Daha önce yaşanan eksik sayfa, boş balon vb. sorunlar bulunmuyor. 144 sayfadan oluşan kitabın ana kapağı gayet şık. 

Green Arrow cilt 1 rebirth ile ilgili görsel sonucu

Yazar - Çizer Ekip

Yazdığı pek çok kitap bulunan Benjamin Percy, New 52 Green Arrow serisinde de yazar ekibine dahildi. İlk ciltte de Otto Schmidt ve Juan Ferreyra ile birlikte çalışıyor. Gelelim hikaye detaylarına.

Queen şirketinin içinde yapılanan şeytani organizasyonu fark eden Oliver, kendi şirketinin elinden alınacağını ve mirasının yerle bir olacağının farkına varınca çapkın ve zevzek kişiliğini bir kenara bırakarak Arrow kimliğine bürünür. Kitap karakterin orijin öyküsüne değinmemesine rağmen, ileride  önemli bir ilişkiye yol açacak olan Black Canary - Green Arrow ilişkisinin ilk adımlarını atarak okurları tanışmalarına tanık ediyor. 

Green Arrow rebirth vol. 1 ile ilgili görsel sonucu

Hikaye boyunca karakterler arasındaki diyaloglar iyi yazılmış, zevkli ve akıcı. Baştan sona hem karakter ilişkilerinin gelişimini sağlıyor hem de okuyucu içine çekiyor. Bu diyalogların en büyük katkısının ise kitapta bulunan aksiyon sahnelerine olduğunu düşünüyorum. Aksiyon sahneleri sırf aksiyona odaklanılan anlar olarak kalmıyor; önemli diyaloglar, tatlı atışmalar ve karakter ilişkilerinin gelişimiyle harmanlanarak sıkıcı bir aksiyon sahnesi olmaktan kurtuluyor. Aynı zamanda Oliver'ın günlük yaşamdaki sosyetik karakterinin en çok sorgulandığı ve eleştirildiği anlar da bu aksiyon sahneleri. Haliyle kitap okuru içine çekerek kopmamasını sağlıyor.

Oliver'ın suçlularla mücadele biçimi ise cilde büyük bir farklılık katmış. Diğer kahramanlardan biraz daha farklı bir yol izliyor. Daha önce kötülerle çalışmış olan polisi cezalandırmak yerine ona rüşvet vererek kendi tarafına çekiyor örneğin. Bu diğer karakterler arasında pek rastlanmayan ve karaktere tam oturan bir hareket. 

İlgili resim

Düşmanımız fantastik ögeler barındırsa da hiçbir zaman ipin ucu kaçmıyor ve yerli yerinde olaylar yaşanıyor. Keşke bunu böyle yapmasaydınız dediğim bir yer olmadı şahsen okurken. Her ne kadar hikaye basit bir yapıya sahip olsa da, okuyucuyu kendine çeken bir yapıya ve düzgün diyaloglara, iyi bir olay örgüsüne sahip olduğundan dolayı memnun bırakan bir cilt olmayı başarıyor. 

Özetle, Green Arrow serisinin ilk cildi karakterler arasındaki diyaloglarıyla, aksiyon sahneleriyle, karakterlerin kendilerine uyan davranışlarıyla okunmaya değer, pişman bırakmayacak bir kitap olmayı başarmış. Yeni bir seriye başlamak istiyorsanız bir şans vermenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda meraklandırıcı bir sonu var, ikinci cildi heyecanla bekliyoruz. Çizgi Düşler'in diğer kitaplarının incelemeleri gelmeye devam edecek. Görüşmek üzere!

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.