Oscar Dosyaları #2 A Star Is Born | Parlayan Yıldız Kim?


Oscar Dosyaları Yazı Serisi Nedir?

Her ne kadar adayların büyük bir kısmını daha önce sitemizde vizyona girdikleri zaman, adaylar açıklanmadan önce incelemiş olsak da; bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız.

Grammy, Hollywood ve Golden Globe gibi ödüllere aday olan yapım A Star Is Born, Oscar'da tam 8 kategoriye aday gösterildi. Bradley Cooper'ın hem yönetmenlik hem de başrol olarak yer aldığı film de aynı zamanda yıldız şarkıcı Lady Gaga'da yer alıyor. Cooper ve Gaga'ya filmde Sam Elliot, Anthony  Ramos ve Rafi Gavron eşlik ediyor.

31 Ağustos 2018 Venedik Film Festivali'nde gösteriminin ardından baş roller Lady Gaga ve Bradley Cooper  tam 8 dakika sahnede alkışlanmıştı. Bu yapım için Bradley Cooper vokal dersleri almış, Lady Gaga ise oyunculuğa soyunmuştu. Bazı sahneleri Lady Gaga'nın ilk kez headliner olduğu 2017 yılında Coachella Festivalinde çekildi. Hatta festival müdavimleri sahneleri görebilmek için 10 dolar bile ödedi.

Bradley Cooper'ın yönetmenliğini yaptığı yapım, A Star Is Born'un 4. yeniden çekimi. 1937 yılında orijinal yapımının ardından 1954'te müzikale çevrilmiş, 1976'da Barbra Streisand'ın yer aldığı rock müzikaline de evrilen yapım 2013'te Bollywood'a transfer olması ile birlikte en güncel versiyonu ile yine bir müzikal olarak karşımızda. Aynı zamanda filmin, sessiz sinema döneminin ünlü oyuncusu olan ve 1923 tarihinde aşırı dozdan hayatını kaybeden Wallace Reid'in yaşam öyküsünden alıntı olduğu söyleniyor.

2011'de yapılması planlanan ve önce yönetmenlik koltuğu için Clint Eastwood'un düşünüldüğü müzikalde 2016 yılında hem yönetmen hem de başrol olarak Bradley Cooper kesinleşene dek, Cooper yerine Christian Bale, Leonardo Dicaprio, Tom Cruise ve Tom Smith gibi isimler düşünülmüş. Lady Gaga yerine ise Selena Gomez, Beyonce, Rihanna ve hatta Shakira bile düşünülerek daha yapılmadan karışıklıklara sebep olmuş. Ne şans, iyi ki de Cooper & Gaga ikilisini izledik.


Hikayeye gelirsek, dünyaca ünlü bir müzisyen olan Jackson Maine ( Bradley Cooper), tesadüfen genç bir kadınla tanışır. Bu kadının sesine ve yazdığı sözlere hayran kalan Jackson, şöhret yolculuğuna Ally (Lady Gaga) ile devam edecek ve yeni bir yıldızın doğuşuna sebep olacaktır. Alkol bağımlısı olan Jackson, yine kalabalık bir konser çıkışı kendisini tesadüfen drag-bar'a atıyor. Aynı gece etkileyici bir performans ile alkışları karşılayan Ally gecenin devamında vaktini Jackson ile geçirir. Tüm gece boyunca yakınlaşan ikili, ertesi gün bambaşka bir ikili olarak müzikseverlerin karşısına çıkar. Ally için her şey bir rüya olsa da Jackson kendini bu yolculuğa fazla kaptırarak ilginç sahnelere sebep olacaktır.

Öz eleştirime gelirsek zaten hali hazırda büyük bir yıldız olan Lady Gaga'yı parlayacak bir ışık olarak göstermek yapımın doğasını ve izlenebilirliğini kaçırmakta. Her ne kadar kendisini süslü sahnelerin dışında görsek de yeniden doğacak bir yıldız olarak göstermek pek iyi olmamış. Bradley Cooper ilk yönetmenlik deneyimi olmasına rağmen başarılı bir iş çıkartmış, üstüne de yapımda yer alan şarkıların dördünün yazımı, beşinin prodüktörlüğünü ve onunu da solo ya da düet olarak seslendirmiş. Lady Gaga'dan fazlasıyla rol çalarak gerektiği gibi başarılı olduğunu söylemeyelim.

Bunun dışında müzikal olarak karşımıza çıkan filmde toplam 19 şarkı yer alıyor. Müzikal olmasına karşın her replikte bir anda şarkı ile söze girip dans etmiyor oluşları filmin bütünlüğü açısından taktir edilmesi gereken bir nokta. Filmde yer alan neredeyse tüm şarkılar çekim esnasında yazılmış ve hemen hemen hepsinde de Cooper & Gaga ve Lukas Nelson imzası bulunmakta.


Aday Olmasını Sağlayan Unsurlar

A Star Is Born, Bradley Cooper imzasını taşısa da basit bir hikayeye sahip olan göz alıcı bir film. 4. kez önümüze sunulmuş olmasına rağmen samimiyet ve sıcaklık ile tek bağları müzik olan bir çifti gözler önüne seriyor. Cooper, Lady Gaga'nın deneyimlerinden fazlasıyla yararlanmış. Basit bir hikaye türü sebebi ile - sıkıcı olmayan bir müzikalite ile- izlerken gönülleri şenlendiriyor. Cooper'ın ilk deneyimi olması dışında, sanat dünyasını da belki ucundan eleştiriyor olması aday olmasına sebep olan unsurlardan. En iyi film, kadın oyuncu, erkek oyuncu ve 5 dala daha aday olan yapımın tekrar uyarlanması ve Lady Gaga'nın varlığı sebebi ile kategorilere yerleştiğini düşünüyorum.

Kazanır mı?

Lady Gaga'nın oluşu, Cooper'ın deneyimi ve müzikalitesini de katarsak ben yine de en iyi film kategorisinde bu yarışın galibi olacağını düşünmüyorum. Diğer adaylarla yarışabilecek vurgulu bir hikayesi olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında Akademi, bir skandala başvurarak en iyi oyunculuk ödülünü Lady Gaga'ya verebilir. Popülistliğe fazlasıyla önem veren Akademi'nin 'En iyi kadın oyuncu' kategorisinde ödülü haksızca vereceği kanısındayım. Bana kalırsa A Star Is Born, sadece şansının yüksek olduğu  'En iyi ses' ve 'En iyi uyarlama senaryo' kategorilerinde ödül alacaktır.


A Star Is Born ile ilgili olan Oscar dosyamızı kapatmış bulunuyoruz. Müzikalite açısından doyurulduğumuz hoş bir film olduğunu düşünüyorum. Umarım kendilerinden beklenen başarıyı elde edebileceklerdir. Bir başka Oscar Dosyaları yazımızda görüşmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.