Super Smash Bros. Ultimate İnceleme


Super Smash Bros. Ultimate ile ilgili görsel sonucu

Switch'in son zamanlardaki en büyük oyunu olan Super Smash Bros. Ultimate'ı sonunda tamamladım. Bilmeyenler için Smash, birçok oyun karakterinin bir araya geldiği bir dövüş oyunu. Tabi karakterlerin, yerlerin ve eşyaların çoğu Nintendo oyunlarından. Eski karakterleri tutmanın yanında üstüne yeni karakterler de katılmış. Yani eski oyuncular için de yeni oyuncular için de baya yenilik var.

Oynanış olarak pek fazla değişiklik yok. Bulunduğunuz bölgedeki herkesi arena dışına atarak tek kalan olmaya çalışıyorsunuz hala ama bolca eklenen karakter ve yer sayesinde oynanış daha çeşitli olmuş. Oyunda 70'den fazla karakter var ve hepsinin kendi hareketleri, üstünlükleri ve zayıflıkları var. Oyun size bir ton karakter sunuyor ve her maç hangisini seçsem sorusunu sordurtuyor.Peki bu karakterleri nasıl açabiliriz? Hepsi bize baştan verilmiyor. Biraz emek harcamanız lazım. Bunu da spirits kısmından rahatça yapabilirsiniz. Spiritslar dövüşlerde size yardım eden minik karakterler. Onlara level atlatabilirsiniz ve geliştirebilirsiniz. Spirits Board adlı kısımda süreli şekilde spirits toplayabilir ve arada sürpriz ana karakterler kazanabilirsiniz. Tabi "World of Light" da bu spirits kısmının en önde gelen modu. Bu oyunun hikaye modu diyebileceğimiz kısımda Kirby (oyunun GOAT'u) ile başlıyorsunuz ve kocaman bir haritaya koyuluyorsunuz. Ana noktanıza gitmeye çalışırken hem spirits hem de yeni karakterler kazanıyorsunuz.Haritayı bitirmek yaklaşık 20 saatinizi alıyor. Oyuna başlamadan önce sıkılacağımı düşünmüştüm çünkü bu bir dövüş oyunu. Ne kadar şey sunabilir ki? Merak etmeyin oyun tekrara binmiyor. Her oyuna girerken acaba ne gibi bir şeyle karşılacağınızı soruyorsunuz. Bu karşılaşacağınız şeyler düşman sayısı, mekan değişikliği, bulunduğunuz durum veya oyunun değişen kuralları olabiliyor. Bir bakmışsınız arada kontroller tersine dönüyor ki bu da terkara binmemeyi ve çeşitliliği sağlıyor.

Diğer modlara göz atarsak ise çoğu aynı ama güzel bulduğum ve bahsetmek istediğim iki yeni eklenti var. İlki Squad Strike. Biraz Marvel vs Capcom'u andıran bu modda karakterinizi arada değiştirebiliyorsunuz. Diğeri ise Smashdown. Burada ise her round karakter seçiminiz azalıyor böylece yeni karakterler denemiş oluyorsunuz.Bu anlattıklarım tabi beğendiklerimdi. Şimdi gelelim biraz moralimi bozan şeye. İlk olarak bahsettiğim gibi oyun sizden karakterleri yavaş yavaş açmanızı istiyor. Bu önceki oyunlarda da vardı ama oyun başlangıçta size arkadaşlarınızla olaya girmek için yeteri kadar karakter veriyordu. Bu oyunda ise başlangıçta sadece 8 karakter veriyor. Bu da arkadaşlarınızla oynayacakken her iki sorudan birine cevabınız "Ya o bende daha yok" demenize neden oluyor. Yoksa tek başınıza oynarken gelişerek karakter listenizin nasıl büyüdüğünü görme hissi güzel.

Evet tek beğenmediğim şey buydu. Oyunun online kısmını denemediğimi söylemeliyim. O yüzden onla ilgili bir yorum yapmayacağım.Sonuca gelirsek Super Smash Bros. Ultimate son zamanlarda çıkmış en gelişmiş, en zengin ve en güzel dövüş oyunu olabilir. Her Switch kullanıcısının kesinlikle sahip olması gereken bir oyun. 2018'in sonunda çıktığı için çoğu kişinin en iyi oyunlar listesine giremese de benimkine kesinlikle yerleşti.

Notum: 9.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.