Tom Holland Spider-Man'inin Detaylı Karakter Gelişimi!


Captain America: Civil War'da ilk defa karşımıza çıkan yeni biricik Spider-Man'imiz aramıza katılalı iki buçuk-üç yıl olacak. Bugün ben de Spider-Man'in Mcu'da ki gelişiminden konuşmaya geldim.


 Captain America: Civil War'da Peter, Spider-Man olalı ve Ben'i kaybedeli daha aylar olmuştu, filmde hayatından biraz sıkkın ve Amazing Fantasy #15'de olduğu gibi pişman gözüküyordu. Tony ile yaptığı konuşma buna işaretti. Bu filme kadar sokak seviyesi kötüler ile kapıştı ve Çizgi romanların ilk zamanlarında Peter sokak seviyesi kötülerden sıkılıp artık daha büyük kötü adamlarla savaşmak istiyordu. Bu filmde onu az gördüğümüz için pek bir şey diyemeyeceğim. Gelin Homecoming'e geçelim.

Benim için Spider-Man Homecoming dürüstçe Stan Lee ve Steve Ditko'nun ruhunu çok iyi yansıtan bir Spider-Man filmidir. Çizgi romanda Ben Amca ölünce Peter sorumluluğu alıp Spider-Man oluyor ama çoğu zaman sıkıcı hayatından ve okuldakilerden kaçmak içinde Spider-Man'lik yapıyordu, sıklıkla sorun arıyordu. Filmde ise Peter Parker hayatından kaçmak için Spider-Man oluyordu ve okulu arkasında bırakıp Avenger olmak istiyordu çünkü bununla yaşamak istiyor. Çizgi romanlardan tanıdık gelmesi lazım. Gelmedi mi? Spider-Man ilk sayısında Fantastic Four'un yanına iş için gitmedi mi zaten? Evet gitti. Ayrıca ilk sayıda Fantastic Four'un olması bir pazarlama aracı tıpkı, filmin posterlerinde sürekli Iron Man olması gibi.


 Homecoming anlayacağınız şekilde Peter'ın rahat zamanını anlatıyor filmde. Çizgi romanda bu rahatlık "If This Be My Destiny" hikâyesi ile son buluyor, Peter üniversiteye başlıyor ve Peter için ikinci şans doğuyor. Bununla birlikte, zihni Spider-Man ile bulutlanmış olması,  kibirli olarak gördüğü şeylerin farkında olmamasına neden oluyordu ama Spider-Man olmak artık eğlenceli değil sorumluluk, yük ve zorunluluk haline geliyor. Doctor Octopus'un üstüne devirdiği yeri kaldırması sorumluluğu kabul etmesi demek.


 Filmde Peter aynı şeyi Liz üzerinden yaşıyor, Adrian onu tehdit ediyor. Liz ile takılamıyor, Liz ile ayrılmak zorunda kalıyor, Homecoming gecesini mahvediyor ve Liz ile şansını kaybediyor çünkü babasını yakalıyor. Aynı zamanda bir şekilde sevdiği kızın ailesini de mahvediyor. Burada kimse kazanmıyor; Peter kaybediyor, Liz babasını hapishaneye görmeye gidiyor. Peter sorumluluğunu tamamen kabul ediyor ve herkesin mutlu olması hayatı toz pembe olarak görmesi yerine doğru olanı yapıp herkesin mutluluğunu feda ediyor. Film bize bunları "If This Be My Destiny" sahnesini aktararak Spider-Man'in ne olduğunu kabul ediyor. Filmin sonunda gerçekten Spider-Man oluyor ve sorumluluğu alıyor, Iron Spider'ı kabul etmiyor. Sokak seviyesinde kalmak istiyor.


Infinity War'da ise biraz daha olgunlaşmış bir Peter görüyoruz. Homecoming ve Infinity War arasında karakterin pek ne yaşadıklarını bilmiyoruz. Peter Ebony Maw'un gemisini görünce hemen sorumluluğu üstlenip servisten ayrılıyor. Tony ile karşılaşıyor ve Tony orada ona bir sorumluluk veriyor. Doctor Strange'ı almasını. Spider-Man peşini bırakmıyor ve gemiye yapışıyor Tony'nin onu göndermesine rağmen kalıyor çünkü dediği gibi mahallede kimse kalmadıysa mahallenin dost canlısı Örümcek Adam olmaya gerek kalmıyor. Daha sonra Tony bu yolculukta onu Avenger yapıyor ve Peter'ın çok sevinip gülümsediğini görüyoruz ama daha sonra surat ifadesi değişiyor çünkü orada Avenger olmanın getireceği sorumluluklar aklına geliyor.

Kısacası Homecoming gelişimde büyük katkı sağladı ve Far From Home bunu devam ettiriyor. Fragmanda gördüğümüz gibi Peter yaşadığı olaylardan sonra Spider-Man olmaya ara vermek istiyor.


İleride umarım Tom Holland'ı Spider-Man ve Peter Parker olarak daha çok görmek umudu ile. Daha çok yaşayacağı macera olacak ve bir Spider-Man delisi olarak bunun için çok heyecanlıyım umarım Sony ve Disney bir şekilde anlaşırlar...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.