Korkuyu Tanı- Daredevil #1 İnceleme


Daredevil'ı aslında aşırı seven birisi değilim. All-New All-Different'ın başından beri karakteri takip ettim, dizisini severek izledim ama asla en sevdiğim karakterlerin arasına girmedi Daredevil. Yine de karakterin geleceğini hep merakla takip ettim. Hazırsanız Daredevil'ın yepisyeni serisinin incelemesine başlayalım.

Charles Soule neredeyse 50 sayı süren serisini Matt Murdock'a otobüs çarptırarak ve çoğu yarasının açılması ile seriden ayrılmıştı. Man Without Fear serisinde ise Matt'in hem fiziksel olarak sıkıntılarını okuduk ve artık Daredevil olmak istememesi kararını vermesini gördük. Pek uzun sürmedi değil mi? Şimdi ise Matt tam olarak kendine gelememiş, sadece ağrı kesici alarak ve yatağa atacak kızlar arayarak geçiriyor. Geceleri ise en iyi fiziksel halinde olmasa da suça karşı savaşıyor. Tabi bir yanlış yapana kadar. Ayrıca şehirde Daredevil'ın peşinde yeni bir dedektif karşımıza çıkıyor.


Serinin yazarı Chip Zdarsky sosyal medyada daha çok komik ve alaycı bir şekilde konuşan birisi. Spectacular Spider-Man'de de bu komedisini görmüştük ama ayrıca o seride Zdarsky'nin ciddi konuları eline nasıl aldığını ve gerçekten vurucu şekilde kullandığını görmüştük. Aynısı Two-In One serisinde de yapmıştı. Bu seride o yüzden ciddiyeti güzelce kullanacağını düşünüyordum ki güzelce başarmış. Ciddiyet ve karaknlık atmosfer bakımından baya yüksek. Daredevil serisine yakışmış.

Sayının karakterleri de baya iyi. Daredevil/Matt Murdock her zamankinden daha depresif ve acılarını dindirmek için her şeyi yapan birisi. Korkusuyla her zamankinden daha zor başa çıkmalıdır. Sayıda karakterin geçmişinden de kısımlar görüyoruz ve bazı anlar baya kaliteliydi ama bazı anlar da doldurma hissettiriyor. Bunların yanında dediğim gibi yeni bir dedektif karakteri var ve baya ilgimi çekti. Seride nasıl kullanılacağını merak ediyorum.


Sayının aksiyonundan pek bir şey beklemeyin. Daredevil başlangıçta dediğim üzere baya bir zarar aldı ve o yüzden dövüşlerde eskisi kadar yumruk atamıyor hatta yumruk yiyor. Yine de güzel anlar yaşanıyor. Hikaye olarak aslında çok fazla beklentimi karşılayamadı dürüst olmak gerekirse. Evet flashbackler güzeldi ama onlar yerine belki Daredevil ile daha fazla zaman geçirebilirdik. Yine de serinin geleceğini merak ediyorum.

Ayrıca sayıda birkaç sayfalık bir hikaye daha var. Chip Zdarsky hem yazıyor hem de çiziyor. Hikaye olarak aslında çok büyük değil ama biraz tatlı. Daredevil'ın küçük bir kızı kullanması. Burada parlayan kısım Zdarsky'nin çizimi. Gerçekten güzel gözüküyor. Kendisinin tam bir sayıyı çizmesini istiyorum şu anda.

Gelelim sayının asıl çizimlerine. Daha önce Old Man Hawkeye serisini çizmiş ve çizimini çok beğendiğim Marco Checchetto bu seriyi de çiziyor ve yeniden muhteşem bir iş çıkarmış. Daredevil'ın haraketleri çok akıcı ve güzel yapılmış. O klasik kostümü de yeniden muhteşem göstermeyi başarmış. Renklendirme de çok güzel olmuş. Kırmızı ve siyah renkler güzel öne çıkmış.


Sonuca gelirsek Daredevil'ın yeni serisi biraz beklentimin altında bir başlangıç yaptı ama kesinlikle kötü bir sayı değildi hatta yeterince güzeldir. Sonraki sayılarda olacakları kesinlikle merak ediyorum. Kesinlikle okumaya devam edeceğim.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.