Naomi #1 İnceleme


Bendis geçtiğimiz ay uzun süredir hazırladığı Wonder Comics başlığını Young Justice ile başlattı. Wonder Comics bilöeyenler için daha çok gençlere yönelik çıkan çizgi romanlar ama hem önemli olaylar içeriyor hem de güncel DC evrenindeki süreklilik içinde geçiyor. Peki Brian Michael Bendis'in yazdığı ikinci Wonder Comics serisi Naomi nasıl olmuş?

Serinin hikayesi küçük bir Amerikan kasabasında geçiyor. Bir gün Superman ve Mongul 15 saniyeliğinde kasabada dövüşür ve tüm halk çıldırır, herkes sevinir. Nedeni ise böyle olaylar bu kasabada asla gerçekleşmemiz. En azından Naomi'ye öyle deniyor. Naomi (soyadı belli değil) ise bu olaylardan süphelenmeye başlıyor ve araştırmaya başlıyor. Gerçekten kasabasında hiç olağanüstü bir olay yaşanmadı mı?


Naomi çok Bendis'imsi bir seri. Sanki DC Bendis'in klişelerini Superman serisinde istememiş ve Bendis tüm klişelerini bu seriye doldurmuş. İlk olarak bu bir gizem serisi. Bendis'in asla vazgeçmeyeceği bir şey ve bence biraz tahmin edilebilir ama ilginç bir gizem var. Eğer düşünmediğim çıkarsa çok mutlu olurum. Bunun yanında diğer bir Bendis klişesi adını bilmediğimiz karakterlerin sadece bir panelde olayla ilgili tepkilerini okumamız. Bunu da daha önce Bendis işlerinde gördük.

Naomi karakteri de aslında biraz Bendis klişesi. Biraz Riri Williams görünüşü ve zekası, biraz da Jessica Jones'un dedektifliği ve duyguları. Aslında ilgi çekici ve DC'ye katıldığı için mutlu olduğum bir karakter. Peki neden ben bu klişeleri söyledim? Eğer Bendis'i ve işlerini seviyorsanız bunu da seveceğinizi söylemek için. Adamın serilerinin en özel noktaları birbirine güzelce bağlanmış. Ne kadar yazar kısmında David F. Walker da yer alsa da kendisinin gerçek bir katkısını göremiyorum.


Sayının hikayesi hakkında aslında hiçbir sorunum yok. Evet yavaş bir başlangıç ve sayının ortasından sonra biraz sıkılabilirsiniz ama güzel bir gizem hazırlanmış ve gelecek sayıları merak ettirmeyi başarıyor. Ayrıca sayıda hiçbir aksiyon anı yok. İki sayfalığına sadece kısa bir Mongul ve Superman dövüşü görüyoruz. Eğer aksiyon arıyorsanız sizi Young Justice'a yönlendiriyeyim.

Gelelim çizimlere. Sayının çizimleri ve renklendirmesi tamamen Jamal Campbell'a ait. Kendisinin çizimlerini Power Rangers'da çok sevmiştim ve burada da çok iyi bir iş çıkarmış. Karakterler muhteşem gözüküyor ve renkler çok canlı kullanılmış. Jamal Campbell gerçekten muhteşem bir iş başarmış.


Sonuca gelirsek Noami, DC evrenine güzel ve kaliteli bir eklenti. Gizemi ve karakteri olsun ilgi çekici. Çizimi de bir o kadar güzel. Bazı yanlışları olsa da aranızdaki Bendis severlere kesinlikle öneriyorum. Ön yargııya çok kapılmamanız gerektiğini söylemek isterim. Daha sonrasını inceleyeceğimi düşünmüyorum ama cildi çıkınca almayı unutmayacağım.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.