Oscar Dosyaları #3 Roma | İnsanlığın Akılalmaz Portresi!Oscar Dosyaları Yazı Serisi Nedir?

Her ne kadar adayların büyük bir kısmını daha önce sitemizde vizyona girdikleri zaman, adaylar açıklanmadan önce incelemiş olsak da; bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız. Roma hakkındaki Oscar değerlendirmemize geçmeden önce daha önce yapım hakkında yaptığımız incelemeye Buradan ulaşabilirsiniz.

Altın Aslan ödülüne layık görülen ve Altın Kürede 'En İyi Yönetmen' 'En İyi Yabancı Film' kategorilerinde ödüle layık görülen Roma, Oscar'da 10 kategoriye aday! Alfanso Cuaron'un insanlık portresi adıyla anılan yapım, 14 Aralık 2018'de beyaz perde de yerini almıştı.

Başrolünde ilk kez kamera karşısına geçmesine rağmen Altın Küre, Oscar ve geçerliliğe sahip bir çok ödüle aday gösterilen Yalitza Aparicio bulunurken Aparicio'ya Marine de Tavira, Veronica Garcia ve Jorge Antonio Guerrero eşlik ediyor. Yönetmenliğini ise 'Children of Men' ve 'Gravity' yapımlarından tanıdığımız Alfanso Cuarron yapıyor.

Kariyerinin en kendine has ve en duygusal yapımlarına Roma ile imza atan Cuarron, izleyiciler ile kendi benliğini ve çocukluğunu paylaşmıştır. Hikaye Alfanso Cuarron'un geçmişinden yola çıkılarak hizmetçisi Libo'ya ithaf edilmiştir. Cuarron Libo'ya duyduğu aşk ve bağlılık sebebi ile yapımın adını ispanyolca 'Amor' kelimesinin tersi olan 'Roma'yı koymuştur. 


Senaryoyu çekim boyunca kimse ile paylaşmayan Cuarron, replikleri sahnelerden önce oyuncularla paylaşarak her şeyi itinayla gizlemeyi başarmıştır. Film içerisinde kullanılan objelerin hepsi Alfanso ve ailesine ait olması yapımı kişiselliğinde ötesinde taşıyor.

Netflix için çekilen ve sınırlı sayıda ülkede izleyiciler ile buluşan film, kendine has formatı ve ses kurgusu itibari ile şahsen tam bir şölen. Özel bir format ile çekilen yapım Alfaso Cuaron'un 2001 yapımlı Y Tu Mama Tabien'den sonra anadilinde çekmiş olduğu ilk film. Hali hazırda dikkat ederseniz film içerisinde yerli ve ispanyolca dışında hiçbir dil çevrilmemiştir. Bu da Alfanso'nun bu konuya dikkat çekmek istemesinden gerçekleşmektedir.

Roma, Meksika'da yaşayan farklı ekonomik sınıflara mensup iki kadının hayatını ve yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Ekonomik ve sosyal yapıları sebebi ile birbirinden farklı olan kadınlar ortak paydada buluşmak zorunda kalacaklardır. Hizmetçi konumundaki Cleo, hanımı Sofia'nın ailesine ve 4 çocuğuna bakmaktadır. Siyasi bir karmaşanın da içinde kalan Cleo, yaşadığı travmalar ile hayata daha sıkı tutunacaktır.


Alfanso Cuaron'un Roma için yaptığı özet niteliğindeki açıklama;
Tarihte, toplumları ve insanları bireyselleştiren zaman dilimleri vardır. Zaman ve mekan kavramı bizi kısıtlamaktadır fakat aynı zamanda kim olduğumuzu da tanımlayarak bizimle birlikte olan insanlarla aramızdaki bağları da ortaya koyar. Roma, aynı zaman ve aynı mekan içerisinde neredeyse 50 yıl önce yaşadığım olayların hatırasını tekrar tekrar yakalamak üzere konu aldığım bir yapımdır. Meksika'nın sınıf ve etnik kökeninin bu tarihe kadar ve daha öncesinde birbiri ile iç içe geçtiği toplumsal hiyerarşinin keşfidir. Bunların hepsi, beni geçmişti sevgi ile besleyen, hafızamda yer eden ve beni büyüleyen gizem dolu iki kadının samimi bir portresidir.
Film hakkındaki eleştirimize ise gelirsek; sanat açısından izlerken inanılmaz doyum duyduğum nadir yapımlardan Roma. Çok fazla olay, aksiyon beklemeden yavaş yavaş izlemek gerekiyor. Görüntülerin birbiri ile uyumu ve sahneler ile olan bağlantısı izlerken size şölen sunuyor. Karakterlerin kitap okurcasına betimleniyor olması, yukarıda da ifade ettiğim gibi insanlığın en saf halini portre olarak sizlere sunuyor. Cleo'nun yaşadığı tramvanın kusursuzca aktarılması, sahnelerin ve karakterlerin nesneler ile uyumu gerçekten inanılmaz.


Aday Olmasını Sağalayan Unsurlar

Alfanso'nun kendine has aktardığı görüntü ve ses kullanımı, aday olmasını sağlayan başlıca sebeplerden. Sahneler içerisinde kişisellikte zirve yaparak, kendisine ve ailesine ait objeler kullanması görüntü ve kurgu olarak yapımı zirveye taşıyor. Bu sebeplerdendir ki yapım, 'En İyi Görüntü' ve 'En İyi Ses' kategorilerinde aday. Bunun dışında ilk deneyimi olmasına rağmen iyi iş çıkan Yalitza Aparicio, 'En İyi Kadın Oyuncu' kategorisinde rakipleri ile çekişmeli bir mücadele içerisinde. Daha önce Altın Küre'de 'En İyi Yabancı Film' kategorisinde ödül alan Roma, Oscar'da da tabiki en iyilerler yarışmakta.

Kazanır mı?

Alfanso Cuarron'nun Roma ile en az 2 ödül alacağına eminim. Ses ve görüntü kategorilerinde mutlaka ödülü elde edecektir. Bunun yanında 'En İyi Yönetmen' ödülünün de sahibi büyük olasılıkla kendisi olacaktır. 'En İyi Film' ve 'En İyi Yabancı Dildeki Film' kategorileri arasından mutlaka birinden de ödül ile ayrılacağını düşünüyorum. 10 dalda aday olan başarılı yapım Roma'nın törenden ödülsüz dönmesi imkansız.Roma'ya dair Oscar dosyamızı kapatmış bulunuyoruz. Alfanso'nun Roma'sının Sanat açısından fazlasıyla doyum ve haz alınabilecek olan bir yapım olduğunu düşünüyorum.10 dalda aday olarak The Favourite ile çekişmeli yarışta olan bu yapım ödülsüz dönmeyecektir. Bir başka Oscar Dosyaları yazımızda görüşmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.