Oscar Dosyaları #4 Vice | Amerika Gerçeklerine Özeleştiri!
Oscar Dosyaları Yazı Serisi Nedir?

Her ne kadar adayların büyük bir kısmını daha önce sitemizde vizyona girdikleri zaman, adaylar açıklanmadan önce incelemiş olsak da; bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız.

Altın Küre'de 6 adaylık alarak bu yılın en çok adaylığına sahip olan Adam McKay imzalı yapım Vice, hiç süphesiz Oscar'da da 8 dalda aday. Biyografik türde olan film, başkan yardımcısı olmasına rağmen dünyanın en güçlü isimlerinden olan Dick Cheney'nin bu güce ulaşırken yaşadıklarını konu alıyor. Vice'daki performansı ile Christian Bale, Altın Küre'de 'En İyi Aktör' ödülünü de almış bulunuyor.

Film kadrosu itibari ise Oscar'dan çıkma. Göze çarpan oyuncuların neredeyse hepsinin Oscar ödüllü oluşu bir hayli dikkat çekici. Dick Cheney'i canlandıracak olan Christian Bale'nin fit formundan uzaklaştığı filmde Christian Bale'e  Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell ve Jesse Plemons gibi isimler eşlik ediyor. The Big Short ( Büyük Açık ) filminin yönetmeni olan McKay, uzun süre sonra tekrar Bale ile çalışarak Vice'ın da yönetmenliğini üstleniyor. Yapımcıları arasında Brad Pitt'in de bulunduğu yapım 11 Aralık 2018 itibari ile vizyona girmişti.


Asıl adı 'Backseat' olan Vice, yapımı sebebi ile Cheney kadar ilginçliklere sahip.Tarihte ilk kez bir başkan yardımcısının hayatı beyaz perdeye taşınmış durumda. Christian Bale'nin Cheney ile aynı doğum gününü ( 30 Ocak)  paylaşıyor olması da dikkat çekici. Bale'in kilosunun hepimiz farkındayız ancak Christian Bale, rol alacağı kiloya erişebilmek için hayatında ilk kez bir diyetetik uzmanı ile çalışarak sağlıklı bir şekilde kilo almış. Çok sayıda turta ve boyun kalınlaştıma egzersizleri ile 45 kilo alan Bale, saçlarını kazıyıp sakalını keserek bambaşka bir sıfata büründü. Filmde Cheney'nin kalp krizi problemi sebebi ile de pratik yapan Bale,  bu durumu perdeye yansıtabilmek için ciddi araştırma yaparak role girdi. McKay'in Bale'in The Big Short'taki performansından sonra hem psikolojik hem de yeteneği itibari ile rolü Bale'e veren McKay'e Bale, Altın Küre'de aldığı ödül sonrası şu şakacı sözleri ile de teşekkürlerini esirgemedi.

Şeytana bu rolün nasıl oynanılacağını bana gösterdiği için teşekkür ederim.
Müzikal olarak çekilen fakat McKay'in düzenlemeleri sonrası ciddi bir tona bürünen filmde aynı zamanda Sam Rockwell, George W. Bush'ın meşhur ileriye dönük dudak hareketleri sebebi ile protez burnun yanında protez dudak kullanarak fiziksel benzerlik sorununu ortadan kaldırmış oldu.


Yapımı hakkındaki ilginçlere son olarak Trump'ın bakışını da eklemek isterim. ABD Başkanı Donald Trump, kızı Ivanka Trump ve eşi Jared Kushner ile birlikte katıldıkları Vice'ın gösterimine katıldı. Filmin yarısında salondan ayrılan Trump ve ailesi, ayrılma sebepleri hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Siyasi anekdotlarının yersizliği ile gündemde olan Başkan Trump'ın, ABD tarihine dair sadece bir başkan yardımcısının gözünden yapılan eleştirel ve siyasi olan bu filmi neden yarıda bırakıp gittiğini açıkcası ben de merak ediyorum.

Filmin konusuna ve kısa bir özetine gelirsek; George W. Bush'ın yardımcılığını yapan Dick Cheney'nin sessizce bütün gücü nasıl elinde topladığını ve dünyayı bu alçakgönüllü güç ile nasıl yeniden şekillendirdiğini ortaya seriyor. Yapım, Afganistan-Irak Savaşı gazisi olan Kurt tarafından anlatılmaktadır. Cheney yan hakem olarak Yale'de görev yapmaktadır.Alkol sorunları sebebi ile işinden olarak 1963'te Wyoming'e geri dönmek zorunda kalır. Eşi Lenny, Cheney'e ayağa kalkması için yardım eder ve Cheney, kendini geliştirerek ABD tarihindeki en genç Özel Kalem Müdürü olur. Daha sonra kongre ve seçimleri kazanarak yükselmeye devam eden Cheney, George W. Bush hükümetinde Savunma Bakanlığı görevini yapar. 2000'li yıllara doğru dev bir petrol şirketinin Ceo'su olarak da görev yapan Cheney, politikaya atılır ve ABD başkanlık seçimlerini kazanarak Başkan Yardımcısı olarak görev yapar. Vice, George W. Bush'ın adeta filmde gösterildiği şekli ile sağdıcı olarak görev yapan Cheney'nin uyguladığı politikalar ve 9 Eylül saldırısı sonrasındaki süreci başarılı ve eleştirel bir şekilde ele almaktadır.

Vice'da genel itibari ile müzikalden dönme, dram üzerine kurulu, yerli yersiz yapılan şakalar ile oldukça komik ve olay örgülerinin birbirine bağlanışı sebebi ile de oldukça başarılı bir biyografik film izliyoruz. İlk başlarda tarihe ve olaylara hakim olmadığım için çok sıkıldığımı belirtmek istiyorum fakat bu Vice'ın sıkıcı bir film olduğu anlamına gelmiyor. Heryerden anlamadığınız bir anda şakalar çıkıyor. Konuyu bilmiyor olsanız da yapılan espriyi anlayarak kahkahaya boğuluyorsunuz. Bu da yapımın siyasi ve biyografik işleyişinden uzaklaşmasını sağlayarak sıralı olayları sıkılmadan izlemenize sebep oluyor. Cheney'nin ailesine olan bağlılığı ve kızı Mary ile olan mevzusu biraz daha iyi yansıtılabilirdi belki ama genel olarak karakterleri gerçekçi yansıtmak için çok uğraş verilmiş. İnce detaylara odaklanılmış - Sam Rockwell'in protez olayı gibi - Müzikalite iyi ki de çıkarılmış. Ciddiyet filme gerektiği gibi çok daha fazla yakışmış. Christian Bale'in karakteri adeta yaşıyor olması ise kesinlikle taktiri hak ediyor. Bunun yanında Sam Rockwell'i de unutmamak gerek. Ara sahnelerde, Naomi Watts ve Alfred Molina gibi sanatçıları görmekte bana kalırsa tam bir şölendi.


Aday Olmasını Sağlayan Unsurlar

Kesinlikle Christian Bale'ın performansı. Göz ardı edilemez bir başarıyla karakterin hakkını vermiş. Oyuncu kadrosunun fazlasıyla başarılı olması da var tabiki. McKay oyuncuları seçerken bilerek mi yoksa uygun oldukları için mi seçti bilemem fakat biraz adaylıklara oynanılmış gibi. Kurguda ve biyografik işleyişte hatalar var fakat olay örgüsünün dinamikliği, bu hataları anlaşılmayacak kadar iyi bir şekilde kapattığını söylemeliyim.

Kazanır mı?

Vice Oscar'da tam 8 kategoriye aday. Bu adaylıklar arasında 'En İyi Film', 'En İyi Erkek Oyuncu', 'En İyi Yönetmen' kategorileri de var. Açık konuşmak gerekirse 'En İyi Film'  içerisinde ödülü kapması en muhtemel yapımlardan. Christian Bale'in performansı da 'En İyi Erkek Oyuncu' kategorisi içerisinde alma ihtimalini bir hayli yükseltiyor. Senaryo ödülünü, kurgu ve işleyiş itibari ile yapılan hatalar sebebi ile alabileceğini düşünmüyorum. McKay oldukça başarılı bir şekilde Cheney'i perdeye yansıtmış fakat bu yarışta diğerleri gibi çok fazla barınabileceğini zannetmiyorum. Bu yarışta en büyük yüzdeyi 'En İyi Erkek Oyuncu' kategorisine veriyorum.


Vice ile ilgili Oscar dosyamızı şimdilik burada kapatmış bulunuyoruz. Siyaseti, dramı, gülünçlüğü ve biyografisi sebebi ile başarılı bir film izlediğimi düşünüyorum. Her ne kadar bazı eleştirmenlerce "akıllara zarar" denilerek övülse de "siyasi nefretin kötü bir senaryosu" olarak da yerilmekte. Hem yerilen hem övülen Vice'ın 91. Akademi Ödülleri'nde nelere şahit olacağını hep beraber göreceğiz. Başka bir 'Oscar Dosyaları' yazımızıda görüşmek dileğiyle...


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.