Oscar Dosyaları #5 Black Panther | Wakanda Forever?Oscar Dosyaları Yazı Serisi Nedir?

Her ne kadar adayların büyük bir kısmını daha önce sitemizde vizyona girdikleri zaman, adaylar açıklanmadan önce incelemiş olsak da; bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız.


Ülkemizde 16 Şubat 2018'de vizyona girmiş MCU'nun 18. filmi Black Panther, 'En İyi Film' dahil 7 dalda Oscar adaylığına sahip oldu. Ryan Coogler'ın yönettiği film Oscarlarda ilk en iyi filme aday olan ilk süper kahraman filmi oldu. Çoğunuzun bu olay hakkında bir sürü düşüncesi olduğunu düşünüyorum benim gibi. O zaman bu düşünceleri ilk filmin konusundan bahsederek biraz dışarıya çıkartalım.

Civil War'daki olaylardan sonra evine yani tüm dünyadan üstün teknolojisini saklayan Afrika ülkesi Wakanda'ya dönen Prens T'Challa, hem bir kral olmanın sorumluluğunu taşımalıdır hem de ülkesini tehlikeye sokacak tehditleri durdurmalıdır. Ana karakterimiz T'Challa'yı Chadwick Boseman oynarken yanına Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Letitia Wright ve daha birçok tecrübeli oyuncu eşlik ediyor. Filmle ilgili bahsedeceğim önemli detaylardan önce biraz kendi yorumumu söylemek istiyorum. Film çoğunlukla tahmin edilebilir, akıcılığını her zaman koruyamayan ve tempoyu sabitleyemeyen bir hikayeye sahip. Yine de güçlü bir başlangıca ve akılda kalıcı karakterlere sahip. Ayrıca çoğunlukla akıcı ve heyecanlı aksiyon sahneleri var. Teknik açıdan bakarsak ise arada güzel çekilmiş sahneler bulunuyor ve tasarımlar hoş. Filmin hem orijinal hem de kullanılan müziklerini beğendim. Yine de efektler konusunda çoğunlukla sıkıntılı ve sonlara doğru hiç göze hoş gelmeyen anlar var.

Film Oscar'a aday olduğunda doğan en büyük tartışmalar filmin ödülü almayı hak edip etmediği hakkında değil, o adaylıkta olmayı hak edip etmediği tartışıldı. Bazıları The Dark Knight gibi bir filmin aday olmadığı kategoriye Black Panther'ın aday olması hakkında argümanlar söyledi, bazıları ise filmin yılın en iyi süper kahraman filmi değilken en iyi film kategorisine aday olmaması gerektiği hakkında olan meramını dile getirdi. Evet, belki de Black Panther en iyi süper kahraman filmlerinden veya bu yıl çıkan süper kahraman filmlerinden en iyisi değildir ama kesinlikle en çok değişim yapan filmlerdendi. Amerika'da birçok konuşmaya, projeye sebep oldu. Bunun nedenini ise karakterlerine bağlıyorum.

Karakterler bir filmin en önemli parçalarından biridir. İyi yazılmamış karakterler her şeyi mahvedebilir. Bu filmde ise neredeyse tüm önemli karakterler güzel yazılmış. Güçlü kadın karakterlere ve sadece siyahilerin değil ama çoğu kişinin en sevdiği MCU düşmanlarından biri olan Killmonger'a sahip. Karakterlerin motivasyonları anlaşılabilir. Burada cidden öne çıkan Killmonger.

Beni atalarımın öldüğü okyanusa gömün. Çünkü onlar esarettense ölümü tercih etmişti.

Bu söz sanırım geçen yıl, bir çizgi roman karakterinin ağzından çıkmış en önemli sözlerden biri olabilir. Karakteri ve ilkelerini çok iyi şekilde özetliyor. Ne yazık ki aynısını ana karakterimiz için söylemekte zorlanıyorum. Bu bir Black Panther filmi ama ana karakter dışındaki herkes ilgi çekici ve güçlü olabilmiş. T'Challa düz, sıkıcı ve doğrusal bir karakter. Oysaki kendisi Civil War'ın en havalı karakterlerindendi. Evet film boyunca karakterin düşünceleri değişiyor ve gelişiyor ama karakter tamamen düşman tarafından gölge altında bırakılıyor.

Ä°lgili resim

Bu filmin Oscar kazanması hakkında diğer bolca duyduğum yorum ise kadrosunun siyahilerden oluşması. Evet, kadrosu siyahilerden oluşuyor ama bu onun güzel bir film olmasına etken değil. Önemli olan bu siyahi karakterler ve onları nasıl kullandığı. Mesela Moonlight, 2016'ın "En İyi filmi", filminin de bir siyahi kadrosu vardı ama filmde öne çıkan karakterleri, draması ve olay örgüsüydü. O yüzden kesinlikle "En İyi Film"i hak ediyordu. Black Panther ne kadar siyahi kadroya sahip olsa da Moonlight'ın kazanmasına sebep olan nedenlere yeterince sahip değil.

Aday Olmasını Sağlayan Unsurlar

Buna sanırım Production ve Costume Design diyeceğim. Yeni bir ülke yaratmak olsun, Afrika kültürü üzerinde oynayarak yeni bir kültür yaratmak olsun bu filmi çok güçlü yapıyor. Bunun yanında müzik ve ses olarak da güzel bir yapım. Ne yazık ki hikaye olarak olması gereken yere gelemiyor ve sadece sevilen bazı karakterleri ile hatırlanıyor. Ayrıca önceden de dediğim gibi efekt olarak çok büyük sıkıntıları var. Hele son kısımlarda gerçekten göze batıyor.

Kazanır mı?

Black Panther, Oscar'da tam 7 kategoride aday ve buna "En İyi Film", "En İyi Orijinal Müzik", "En İyi Kostüm Dizaynı" dahil. En iyi film kategorisinde başarılı olacağını düşünmüyorum aslında. Bu kadar bahsettiğim şeylerin üzerine yine de o kategoride yeri olmaması gerektiğini düşünüyorum. Aday olması bile bence yeterince önemli ve yeterli. Yine de en iyi beste, kostüm dizaynı gibi ödüllerde kazanma şansının muhtemel olduğunu düşündüğüm bir film. En az 1 tane ödül kazanacağına yürekten inanıyorum çünkü Akademi bu filmi en iyi film gibi bir kategoriye koyup, sonra hiçbir şey vermemesi mantıksız olur. Küçük bir ödül olsa bile bu hem Black Panther hem de Marvel için önemli bir başarı olur. Bu kadar adaylığın ise başka süper kahraman filmlerine ilham vereceğini düşünüyorum.Oscar Dosyalar'ında bir dosyayı daha kapadık. Tüm bahsetmek istediğim noktalardan bahsettiğimi düşünüyorum. Black Panther ne kadar bazı özellikleri ile öne çıksa da yanlışları yüzünden aşağıya çekiliyor. Ödül gecesi yaklaşırken heyecan artıyor ve filmlerimiz de azalıyor. Sonraki filmlerde görüşmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.