Oscar Dosyaları #7 Green Book | Sanki Bunu Daha Önce İzledik

green book ile ilgili görsel sonucu

Oscar Dosyaları Yazı Serisi Nedir?

Her ne kadar adayların büyük bir kısmını daha önce sitemizde vizyona girdikleri zaman, adaylar açıklanmadan önce incelemiş olsak da; bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız. 

3 Golden Globe ve 1 BAFTA ödülü de dahil olmak üzere çeşitli festivallerde toplam 47 ödüle layık görülen Green Book aynı zamanda 5 dalda Oscar'a aday. Bu gece yarısı gerçekleşecek olan törenden önce, tıpkı diğer 6 filmde yaptığımız gibi sizlerle Green Book'tan bahsetmek istiyoruz. Buradan diğer tüm Oscar yazılarımıza ulaşabilirsiniz. 

Kim ne derse desin, Oscar matematiği gerçekten var. Son yılların en iyi film oscarı kazanan tüm filmlerine baktığınızda, hepsinde ortak olan özelliklerin hemen hemen hepsi Green Book'ta bulunmakta. İzlerken çok açık ve bundan rahatsızlık duymadan film, Oscar'a göstere göstere 'Ben buradayım ve senin istediğin her şeyi yaptım' diyor adeta. Bu kesinlikle filmi sıradanlaştıran, kendini izleyiciden soğutan bir durum. Elinden geldiğince Oscar'a göz kırpmasının aynı zamanda ödülü alma ihtimalini de düşürdüğünü düşünüyorum. Evet, ödülü almak için hoşlarına giden birkaç unsuru filme eklemelisiniz fakat bu kadar açık ve sık bir şekilde yapılınca bundan hoşlanmadıkları da bir diğer gerçek. 

Yaşanmış bir hikayeden uyarlanan filmin sıradan ve haliyle tahmin edilebilir ilerleyişinin az da olsa kapatılmasını sağlayan unsuru bence kesinlikle karakterleri. İki ana karakterin gelişimi, ikili diyalogları ve alt metinleri sağlam ve başarılı. Yüzeysel karakterler olsalar bile olay örgüsünün basitliğini karakterler toparlıyor. Özellikle bir türlü kendi yolunu bulamayan, ırkçılık olayları yüzünden hem beyazlar tarafından dışlanan, hem de siyahi geleneklere hakim olmadığı için siyahiler tarafından dışlanan Don Shirley karakterinin gelişimini izlemek son derece zevkli. Karakter ilk sahnesinden beri adım adım tırmanıyor ve tam da uygun anda patlamasını yaparak ilgi çekici hikayesini izleyicilere sunuyor. Ana karakterimiz olan Tony Lip ise bence filmin esas karakteri olmasına rağmen Shirley'in altında kalmış ve beklenildiği kadar büyük bir gelişime, patlamaya sahip değil.

Karakterleriyle beraber kendini izlenebilir kılan Green Book, yine de başarılı bir film değil. Her saniye gözümüze sokulmaya çalışan bir birinin kopyası olan ırkçılık olayları, tahmin edilebilir ilerleyiş, gereksiz sahneler ve ortalama senaryoya sahip olan bir filmi maalesef iyi oyunculuklar ve iyi karakterlerle toparlamanız mümkün değil. Mahershala Ali ve Viggo Mortensen iyi bir iş çıkarmış. İkisi de izlemesi zevkli ve karakterlerle birebir uyumlu oyunculuklar sergilemiş. 

Aday Olmasını Sağlayan Unsurlar

Yazının en başından beri söylediğim gibi, Green Book düpedüz Oscar için çekilen bir film. En iyi filme bu yüzden aday olduğunu düşünüyorum, yoksa bu düzeyde ve basitlikte her yıl sayamayacağınız kadar çok film çıkıyor. Basit ve gerçek hayattan uyarlanan bir senaryoya sahip iken nasıl En İyi Orijinal Senaryo dalında nasıl aday oldu hiçbir fikrim yok, çok yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Mahershala ve Viggo'nun performansları ise zaten adaylığı hak ediyordu.Kazanır Mı?

En iyi filmi pas geçelim bir kere. Kesinlikle kazanacağını düşünmüyorum, olur da kazanırsa Oscar'ların insanların gözünde artık hiçbir manası kalmaz. Oyuncular kısmında ise Mahershala Ali'nin Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alacağını düşünüyorum. Viggo Mortensen ise her ne kadar iyi bir iş çıkarsa da diğer adaylar dolayısıyla törenden eli boş dönecektir. En İyi Özgün Senaryo'yu hak ettiğini hiç mi hiç düşünmüyorum ama yine de kesin konuşmak istemiyorum, çünkü kazanma ihtimali de ihmal edilecek kadar az değil. Muhtemelen kazanamaz ancak yine de güçlü adaylardan biri. Kısacası ben Green Book aday olduğu 5 daldan sadece 1'ini alabilecek ve zaten sadece birini hak ediyor: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu.

Oscar Dosyaları serimizin final yazısını da tamamlamış olduk. Bu gece ödüller sahiplerini bulacak ve bizler oldukça heyecanlıyız. 7 yazılık serüvenimizin sonuna geldik ve biz yazıları hazırlarken çok büyük keyif aldık, umarız sizler de bir o kadar memnun kalmışsınızdır. Bir sonraki yazı serimizde görüşmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.