Venom #10 ve Venom Unleashed İnceleme


Venom serisi Marvel'ın en güçlü serilerinden biri olma yolunda devam ediyor. Bugün önceki yazıda yaptığımızın aynısını yapacağız. İlk olarak ana serideki hikayenin devamını ardından Web of Venom başlığı altında çıkan Venom Unleashed sayısını inceleyeceğiz.

Venom #10

Sayıda Eddie Brock'u üvey kardeşi ile olan ilişkisinin gelişimini ve aralarında olan konuşmaları okuyoruz. Ayrıca sayıda Eddie'nin babası ile niye arasının artık bozuk olduğunu öğreniyoruz ve inanamayacaksınız. Olaylar gerçekten sandığınızdan farklı. Serinin başından beri gördüğümüz araba kazasının arkasındaki olay sonunda açıklanıyor. Önceki sayıdaki gibi bunda da çok fazla aksiyon yok ve daha çok karakter draması üzerine yoğunlaşılıyor.


Sayı duygusal olarak çok güzel yazılmış. Eddie ve kardeşi arasında olan dinamik ve ilişkici çok güzel. Bu kadar hızlı kardeşe alışacağımı düşünmemiştim. Hele bu kadar yakın bir zamanda tanıtılınca hiç düşünmemiştim. Hem eğlenceli hem de üzüldüğüm bir karakter. Yine de Venom serisindeki bu aksiyon azlığı biraz beni yormaya başladı açıkcası. Eddie'yi de her sayı giderek acınası duruma düşmesi üzüyor.

Sayının çizeri yeniden Ryan Stegman ve önceki sayılarda da söylediğim gibi güzel bir iş çıkarmış. Aksiyon olmadığından daha çok karakter ifadelerine odaklanılmış. Korkmuş ve üzgün ifadeler çok güzel verilmiş. Sayıda karakterin sorgulama odasında bulunduğu muhteşem bir sahne var ve muhteşem çizilmiş. Flashback anları güzel renklendirilmiş.

Notum: 8.5


Web of Venom: Unleashed

Bu sayının özelliği yazarın ana serinin çizeri olan Ryan Stegman olması. Sorun şu ki ana sayıda çok fazla konuşma yok. Sayıdaki ana karakter Eddie'nin köpeği. Eddie'yi uyurken öldürmeye çalışan birkaç kişiyi durduran Ve-Dog (Bu ismi ben koydum) izleri takip eder ve yer altında çok daha büyük bir şey ile karşılaşır. Bundan sonra ise olaylar tamamen Carnage'a bağlanır. İkinci hikaye çok kısa ve aslında pek bahsetmek istemiyor. Tamamen Carnage konuşması.

Sayıyı çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Diyalog olarak çok fazla ilgi çekici şey yok. Ana hikayenin de vuran bir kısım veya çok önemli hissettiren bir yer yok. Tek Carnage'ın planının ne kadar ilerlediğini gördük. Tek vurucu an ise sonundaki Eddie'nin bulunduğu kısımdı. Yine çaresiz bir andı.


Sayının iki çizeri bulunuyor. İlki Kyle Holtz'un kısmı. Çok nadiren gözüme güzel gelen yerler oldu. Rahatsız edici yerleri çok güzel başarıyor ama onun dışında çok iyi bir iş çıkardığını söyleyemeyeceğim. Diğer bir çizer Juan Gedeon. Kısa ve güzel bir kısmı olduğunu düşünüyorum. O kısmın renklendirmesi de güzel uygulanmış ama bu çizim sayıda daha uzun olsa beğeneceğimi düşünmüyorum. Bu kadarı yeterliydi. Önceki Web of Venom sayılarına göre çizim olarak bir düşüş yaşanmış ciddi olmak gerekirse.

Sonuca gelirsek Venom #10 karakter anlamında çok iyi bir iş çıkaran bir sayı olmuş olsa da aksiyon olarak zayıf kalmış. Web of Venom ise Ryan Stegman yazdığı için heyecanlandığım bir sayıydı. Ne de olsa kendisi Renew Your Vows serisinde iyi bir iş çıkarmıştı ama burada senaryo ve çizim açısından ne yazık ki çok bir şey göremedim.

Notum: 6.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.