38. İstanbul Film Festivali Başlıyor!


Film Festivali Heyecanı 38. Kez İstanbul'da!

İlk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında "Sanatlar ve Sinema" teması ile 6 filmin gösterildiği  bir "film haftası"dır. İlerleyen yıllarda daha fazla film ve yarışmayı bünyesine alan etkinlik, Türkiye'de sinemanın gelişimini teşvik etmeyi ve uluslararası alanda tanıtımda katkıda bulunmaya hizmet etmektedir. Türkiye'nin en köklü uluslararası sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali, Eczacıbaşı Topluluğu'nun desteği ile 1984 yılından bu yana nisan aylarının vazgeçilmez bir şöleni olmuştur. Geçtiğimiz 36 yılda 109 ülkeden 5.128 filmi İstanbul ve sevdalıları ile buluşturarak 3.842.000 izleyiciye ulaşmayı başarmıştır. Bu sene 38. yılını kutlayacak olan İstanbul Film Festivali, 5-16 Nisan aylarında tekrar sanatseverleri ile 8 ayrı salonda gerçekleştirilecek.

45 ülkeden, 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmi bünyesinde sunacak olan İstanbul Film Festivali, bu sene Stanley Kubrick'in ölümünün 20. yıl dönümü olması sebebi ile TBWA/İstanbul ve Berlinli Sanatçı Sebastian Bieniek'in elinden çıkan A Clockwork Orange filmine gönderme yaparak kendisini anıyor. Program kapsamında daha da ileriye gidilerek Stanley Kubrick'in kült filmleri için ayrılmış ayrı bir bölüm de seyirciler ile sunuluyor olacak.

Etkinlik Fransız tiyatrosunun yeteneği Alexis Michalik'in son filmi Edmond ile açılacak ve Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı City's, Zorlu ve Rexx salonları olmak üzere 8 ayrı salonda farklı programlar ile karşımıza gelecek.

38. İstanbul Film Festivali bu sene Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusak Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışmaları ile karşımıza çıkıyor ve çeşitli galalara ön ayak oluyor. Yarışmaları gözden geçirelim ve programı sizler için paylaşalım.


Uluslararası Yarışma

Filmler bu kategoride "Sinemaya yeni bakışlar" teması ile festivalin büyük ödülü Altın Lale için yarışıyor. 13 filmin yarıştığı kategoride jüriliği başkanlığını, ödüllü filmlerin yönetmenliğini yapan Lynne Ramsay ve kendisine diğer üyelerimiz Phillippe Lesage, Damla Sönmez, Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol eşlik ediyor.

Uluslararası Yarışma Bünyesinde Yer Alan Filmler:

Sınır / Gräns / Border / Ali Abbasi (İsveç, Danimarka)
Nebula / Tarık Aktaş (Türkiye)
Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari (Sudan, Fransa, Çad)
Yem / Bait / Mark Jenkin (İngiltere)
Diane / Kent Jones (ABD)
Sinek Kuşu / Bolsae / House of Hummingbird / Bora Kim (Güney Kore)
Kırmızı / Rojo / Benjamin Naishtat (Arjantin, Belçika, Brezilya, Almanya, Fransa, İsviçre)
Dünyanın Sınırında / Les Confins du Monde / To The Ends of the World / Guillaume Nicloux (Fransa, Belçika)
Lanetli Kumaş / In Fabric / Peter Strickland (İngiltere)
Canım / Delband / Beloved / Yaser Talebi (İran)
Aether / Rûken Tekeş (Türkiye, İtalya)
Gözü Kara / Podbrosy / Jumpman / Ivan I. Tverdovsky (Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa)



Sinemada İnsan Hakları Yarışması

Sinemada İnsan Hakları Yarışması jüriliğini "Islık Çalmak İstersem, Çalarım" filmi ile Berlin'de Juri Büyük Ödülü ve FIPRESCI Ödülü'nün sahibi olan Florin Şerban yer alırken kendisine oyuncu ve yönetmen Nihal Koldaş ile Adrian Figueroa eşlik ediyor.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması Bünyesinde Yer Alan Filmler:

Aralık’ta / Diciembres / Decembers / Enrique Castro Ríos (Panama, Kolombiya)
Damien Dünyayı Değiştirmek İstiyor / Damien veut changer le monde / Adopt A Daddy / Xavier De  Choudens (Fransa)
Hayattan Bir Gün Daha / Another Day of Life / Raúl De La Fuente & Damian Nenow (Polonya, İspanya, Almanya, Macaristan)
Melekler Işıktan Yaratılmıştır / Angels Are Made of Light / James Longley (ABD, Danimarka, Norveç)
#DİŞİL HAZ / #FEMALE PLEASURE / Barbara Miller (İsviçre, Almanya)
Dünya Yanarken Ne Yapacaksın? / What You Gonna Do When the World’s on Fire? / Roberto Minervini (İtalya, ABD, Fransa)
Marighella / Wagner Moura (Brezilya)
Joy / Sudabeh Mortezai (Avusturya)
Angelo / Markus Schleinzer (Avusturya, Lüksemburg)
Saf / Ali Vatansever (Türkiye, Almanya, Romanya)



Ulusal Yarışma

En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere 9 ayrı dalda ödül verilecek olan bölümde Ümit Ünal, Andreas Sinanos, Derya Alabora, Alican Yücesoy ve Gaye Boralıoğlu jüri koltuğunda oturacak.

Ulusal Yarışma Bünyesinde Yer Alan Filmler:

Nebula / Tarık Aktaş
Kız Kardeşler / Emin Alper
Aden / Barış Atay
Kardeşler / Ömür Atay
Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan
Görülmüştür / Serhat Karaaslan
İçerdekiler / Hüseyin Karabey
Saf / Ali Vatansever
Yuva / Emre Yeksan

Yarışma Dışı Kalan Filmler:

Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı
Arada / Ali Kemal Çınar
Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe
Son Çıkış / Ramin Matin



Ulusal Belgesel Yarışması

11 yapımın yarıştığı bölümde jüride yönetmenlerimiz Melek Ulagay Taylan, Diana Nacke ve Didem Pekün yer alıyor.

Ulusal Belgesel Yarışması Bünyesinde Yer Alan Filmler:

Meleklerin Koruyucusu / Ensar Altay
Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Rena Lusin Bitmez
Şehitler / Köken Ergun
Yaz Kış Demeden / Zeynep Güzel
Köpek Filmi / Cem Hakverdi
Bulutlar / Osman Nuri İyem
Kâzım / Dilek Kaya
Gulyabani / Gürcan Keltek
Baştan Başa / Aylin Kuryel, Fırat Yücel
Vargit Zamanı / Orhan Tekeoğlu
Aether / Rûken Tekeş

Yarışma Dışı Kalan Belgesel:

Amina / Kıvılcım Akay



Ulusal Kısa Film Yarışması

11 kısa filmin yarıştığı bölümde jüride Umut Subaşı, Esme Madra ve Halil Babür yer alıyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması Bünyesinde Yer Alan Filmler:

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme
Sonsuz / Murat Çetinkaya
Gümüş / Deniz Telek
Avarya / Gökalp Gönen
Giderayak / Özgür Cem Aksoy
Durgun Suyun Sayhası / Yusuf Elbaşı
Kuyruk / Yiğit Hepsev
Pantolon / Pantor / Tahsin Özmen
Sevinç Vesaire / Kurtcebe Turgul
Görüşme / Vehbi Bozdağ
Amca / Senem Bay

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

2012 senesinde vefat eden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısında verilecek olan ödül, Berlin Film Festivali'nde yönetici olarak bildiğimiz Anna Hoffman, Banu Sıvacı ve Elit İşcan'ın değerlendirmeleri üzerine verilecek.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Bünyesinde Yarışan Filmler:

Nebula / Tarık Aktaş
Kardeşler / Ömür Atay
Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan
Görülmüştür / Serhat Karaaslan
Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı
Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe


FIPRESCI - Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birlikleri Federasyonu Ödülü

FIPRESCI, Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Filme Yarışması'nda birer filme verilecek. Ödül için juri başkanlığını Rusya'dan Victoriia Smirnova yaparken Brezilya'dan Elaine Guerini, İspanya'dan Margarita Chapatte, Fransa'dan Nada Azhari Gillon, Romanya'dan Angelo Mitchievici, Türkiye'den Okan Arpaç ve Roggero Calich jüride yer alacak.

Bölümler



Galalar

Her sene olduğu gibi bu sene de sevilen ve beklenen popüler filmler, 38. İstanbul Film Festivali'nde Türkiye prömiyerlerini yaparak kitlelere seslenecek. İşte prömiyer yapacak olan o filmler:

Hepsi Gerçek / All Is True - Kenneth Branagh
High Life - Claire Denis
Beyaz Karga / The White Crow - Ralph Fiennes
Sokağın Dili Olsa / If Beale Street Could Talk - Barry Jenkins
Greta - Neil Jordan
Destroyer - Karyn Kusama
Gloria Bell - Sebastian Lelio
Edmond - Alexis Michalik
Yüzleşme / Grace A Dieu / By The Grace Of God - François Ozon
Yabancıların Nezaketi / The Kindess Of Strangers - Lone Scherfig
Adaletsiz / Dragged Across Concrete - S. Craig Zahler
Hakan : Muhafız (Sezon 2 Bölüm 1-2) / The Protector (S02 E01-02) - Umut Aral


Dünya Festivallerinden

Bu bölümde Festival, uluslararası film festivallerinde öne çıkan, ödüllü ve sinema akımlarını yansıtan dünyaca başarılı en yeni yapıtları bir araya getiriyor.

Irmak / Ozen / The River - Emir Baigazin
Yuli - Iciar Bollain
1968 - Tassos Boulmetis
İmkânsız Aşk / Un Amour Impossible / An Impossible Love - Catherine Corsini
Durgun Nehir / Akinito Potami / Still River - Angelos Frantzis
Piranhalar / La Paranza Dei Bambini / Piranhas - Claudio Giovannesi
Amanda / Mikhael Hers
Bay Jones / Mr. Jones - Agnieszka Holland
Odamda / In My Room - Ulrich Köhler
Yola Devam / Contiuner / Keep Going - Joachim Lafosse
Eşanlamlılar / Synonymes / Synonyms - Nadav Lapid
Peterloo - Mike Leigh
Başlangıçta / Genese / Genesis - Philippe Lesage
İlahi Aşk / Divinio Amor / Divine Love - Gabriel Mascaro
Alfa / Alpha , The Right To Kill - Brillante t Ma Mendoza


Bir Melek / Un Ange Angel - Koen Mortier
Hangi Kadın / Celle Que Vous Croyez / Who You Think I Am - Safy Nebbou
Melek / El Angel - Luis Ortega
Petra - Jaime Rosales
On Dört / Foulten - Da Sallitt
Nehir Kıyısındaki Otel / Gangbyun Hotel / Hotel By The River - Hong Sand-soo
Evdeydim, Ama / Ich War Zuhause, Aber / I Was At Home, But - Angela Schanelec
Joel - Carlos Sorin
Aşk 1: Köpek / Dragoste 1. Câine / Love 1. Dog - Florin Şerban
Elveda Oğlum / Di Jiu Tian Chang / So Long, My Son - Wang Xiaoshuai
Shadow / Ying - Zhang Yimou


Genç Ustalar

Genç Ustalar bölümünde Festival, NESCAFE Gold sponsorluğunda, festivallerde dikkat çeken genç ve başarılı yönetmenlerin yapımlarını bünyesinde sunuyor. Geleceğin klasikleri olmaya aday gen yetenekleri seyirciyle buluşturuyor.

Sevgili Oğlum / Dear Son - Mohamed Ben Attia
Yanardağ / Volcano - Roman Bondarchuk
Gerçek Aşk / Real Life - Claire Burger
ORAY - Mehmet Akif Büyükatalay
Çiçekli Vadi / Blossom Valley - Laszlo Csuja
Oyunbozan / System Crasher - Nora Fingsheidt
Hasatçılar / The Harvesters - Etienne Kallos
Garson / The Weiter - Steve Krikris
Biz Çakallar / We The Coyotes - Hanna Ladoul & Marco La Via
Yolluk / The Truck - Sarah Marx
Herkesi Şaşırtan Adam / The Man Who Surprised Everyone - Natasha Merkulova & Aleksey Chupov
Canavarlar. / Monsters. - Marius Olteanu
Doktorlar / Breath Of Life - David Roux
Ölüler ve Diğerleri / The Dead and the Others - Joao Salaviza, Renee Nader Messora


Belgesel Kuşağı

Sanat, sosyoloji, adalet ve siyaset gibi farklı konuları elen alan belgesellerin bulunduğu bu bölümde, alışılmışın dışında bir tarz ile karşımızdalar.

Çağımız / Young and Alive - Matthieu Bareyre
Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld - Mads Brügger
Diğerlerinin Sessizliği / The Silence of Others - Almudena Carrecedo, Robert Bahar
Hayal-et / Dremaway - Marouan Omara, Johanna Domke
Garbaçov'la Görüşmek / Meeting Garbochev - Werner Herzog, Andre Singer
İsviçreli Chris / Chris The Swiss - Anja Kofmel
Aquarela - Viktör Kossakovsky
El Pep, Yüce Bir Yaşam / El Pepe Supreme Life -Emir Kusturica
Putin'in Tanıkları / Putin's Witnesses - Vitaly Mansky
Santiago, İtalya - Nanni Moretti
Yenigillerimiz / Our Defeats - Jean- Gabriel Periot
Banksy'i Çalan Adam / The Man who Stole Banksy - Marco Proserpio
Cirkus Rwanda - Michal Varga
Çalışma (1968-2018) / Don't Work (1968-2018) - Cesar Vayssie
Monrovia, Indiana - Frederick Wiseman


Mayınlı Bölge

Alışılmadık ve sivri tarzı barındıran aykırı yapıtlar zorlayıcı ve deneysel olmaları sebebi ile Mayınlı Bölge'de yer alıyor.

Dağ / The Mountain - Rick Alverson
Deniz Şeytanı / Manta Ray - Phuttiphong Aroonpheng
Mahvol, Mahluk, Mahvol / Murder Me, Monster - Alejandro Fadel
Okul Çıkışı / School's Out - Sebastien Marnier
Sonuçlar / Consequences - Darko Stante
Rüzgâr / The Winde - Emma Tammi
Kazı / The Dig - Andy & Ryan Tohill
Sargasso Denizi Mucizesi / The Miracle of the Sargasso Sea- Syllas Tzoumerkas
Büyü / Spell - Brendan Walter


Antidepresan

2010 yılından bu yana İstanbul Film Festivali'nin bir bölümü olan Antidepresan, eğlendiren ve hayatı hafife alan tarzı farklı yapıtları bir araya getiriyor.

Bakın Nasıl Kıvırıyoruz / Kiss & Tell - Michel Blanc
Karakol / Keep an Eye Out - Quentin Dupieux
Başyapıtım / My Masterpiece - Gaston Duprat
Sadık Bir Adam / A Faithful Man - Louis Garrel
Gözbebeğim / In Safe Hands - Jeanne Herry
Yeni Yılın Kutlu Olsun, Colin Burstead / Happy News Year Collin Burstead - Ben Wheatley
Tel Avivi Alev Alev / Tel Aviv on Fire - Sameh Zoabi


Musikişinas

Sinemaseverlerin ve müzik tutkunlarını Müsikişinas ile bir araya getiren bölümünde, dünyada farklı bölgelerin müziğe ve tarihine damga vurmuş ikonik isimlerin hayatına ve çarpıcı hikayelerine tanık olacağız.

A Dog Called Money - Seamus Murphy
Piazzolla: Köpekbalığı Yılları / Piazzolla: The Years Of The Shark - Daniel Rosenfeld
Saz - The Key Of Trust - Stephan Talneau
Performance - Nicolas Rouge, Donald Cammell
Bir Zamanlar Normaldim / I Used To Be Normal: A Boyband Fangirl Story - Jessica Leski
Leyla Gencer: La Diva Turca - Selçuk Metin
Bugünün Senfonisi / Symphony Of Now - Johannes Schaff


Nerdesin Aşkım?

Aşkın anlamı ve belirli bir sınırının olmadığını ifade eden bölümünde aşkı bulmaya çıkan yolları ifade eden yapıtlar karşımıza çıkıyor.

Sarışın / Un Rubio / The Blonde One - Marco Berger
Sarsıntı / Temblores / Tremors - Jayro Bustamente
Jose - Li Cheng
Elisa & Marcela - Isabel Coixet
Yeşil Gezegenden Kısa Bir Hikâye / Breve historia del planeta verde / Brief Story from the Green Planet - Santiago Loza
Socrates - Alex Morattp
Vahşi / Sauvage - Camillie Vidal-Naquet


Çiçek İstemez

Selpak'ın katkıları ile beyazperdeye sunulan Çiçek İstemez bölümünde kadınları konu alan filmler bir araya geliyor. Hem gerçek hayatta hem de sinemada kendi ayakları üzerinde durabilmeyi başaran kadınlarımızı anlatacak olan kategoride 10 film bizler ile buluşuyor. Dünyanın köşelerinden kadın sesleri Çiçek İstemez ile yankılanıyor.

Oda Hizmetçisi / The Chambermaid - Lila Aviles
Sofia - Meryem Benm'Barek
Nefes / Breathe - Arturo Castro Godoy
Bu Her Şeyi Değiştirir / This Changes Everything - Tom Donahue
En Sevdiğim Kumaş / My Favourite Fabric - Gaya Jiji
Kaygan Zemin / The Ground Beneath My Feet - Marie Kreutzer
Üçüncü Eş / Nguoi Vo Ba / The Third Wife
Alice T.
Bir Gün / Egy Nap / One Day
Onun Adı Petrunia / Gospod Postoi, İmeto l'E Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunya


Cinemania

Yapıkredi'nin katkısı ile karşımıza çıkan Cinemania, sinema dünyasının en iyilerini, baş yapıtlarını ve klasiklerini barındırıyor. Bu bölümde karşımıza sinemanın yol göstericilerinin kayıp ve kült yapımları geliyor.

Elveda / Goodbye - Tunç Başaran
Konformist / II Conformista / The Conformist - Bernardo Bertolucci
Gece Bekçisi / II Portiere di Notte / The Night Porter - Liliana Cavani
Orson Welles'in Gözleri / The Eyes of Orson Welles - Mark Cousins
Halıcı Kız / The Carpetmaker Girl - Muhsin Ertuğrul
İş / II Posto - Ermanno Olmi
Memory / Memory: The Origins of Alien - Alexandre O. Philippe
Rosemary'nin Bebeği / Rosemary's Baby - Roman Polanski
Sıçan Avcısı / Ratcatcher - Lynne Ramsay
Şafak Bekçileri / Watchmen of Dawn - Halit Refiğ


Başyapıt Fabrikası: Kubrick

38. İstanbul Film Festivali, dünya sinemasına damga vurmuş yönetmenlerinden olan Stanley Kubrick'i 20. ölüm yıl dönümünde anarak kendisine özel bir bölüm armağan ediyor. Bu bölümde Kubrick'in filmografisine şahit oluyoruz.

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999)
Full Metal Jacket (1987)
The Shining / Cinnet (1980)
Barry Lyndon (1975)
A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971)
2001: A Space Odyssey / 2001: Uzay Macerası (1968)
Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb / Garipaşk (1964)
Lolita (1962)
Spartacus (1960)
Paths of Glory / Zafer Yolları (1957)
The Killing / Son Darbe (1956)
Killer's Kiss / Katilin Busesi (1955)
Fear and Desire (1953)

38. İstanbul Film Festivali 5-16 Nisan'da 8 ayrı salonda filmseverler ile buluşuyor. Detaylı programa https://film.iksv.org/tr/program adresinden ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.