Babalar ve Oğullar-Thor #10 İnceleme


Diyarların Savaşı yaklaşırken parçalar tek tek yerine oturmaya başlıyor. Jason Aaron bu uzun süre planladığı hikayeye yönelme yolunda bahsetmek istediği ama çok da büyük olmayan olaylara yoğunlaşmaya başlıyor. Bu sayı yine bunu görüyoruz ve sayının yıldızı babalar ve oğulları arasındaki ilişki olarak Thor ve Odin oluyor.

Sayıdan kısaca bahsetmek gerekirse yalnız başına kalan Odin'in etrafında geçiyor. Oğlu için çekiç yapmak ve içki içmekten başka bir şey yapmayan Odin ile Diyarların Savaşına hazırlanan Thor arasında artık olaylar kızışır ve kavga etmeye başlarlar. Sayının çoğu bu iki karakterin acımasız kavgası üzerine ama bunun yanında Loki ve buz devi babası Laufey arasında da minik olaylar okuyoruz.


Sayı babalar ve oğullar arasındaki ilişkiyi tek kelime ile muhteşem yansıtmış. Tüm hayatı boyunca babasının onla gurur duymasını isteyen Thor'un acısını ve artık yalnız olan Odin'in sefilliğini çok güzel yansıtmış. Thor'un dünden bugüne babası ile arasındaki gurur meselesi enteresan gösterilmiş ve Odin'in tek gurur duyacağı anın oğlu tarafından merhametsiz bir şekilde öldürülmesi olması çok can alıcı. Loki ile babasının arasındaki mesela kısa olduğu için çok ilgimi çekemedi ve kesinlikle sayının ana noktası değildi ama ana hikaye ile paralelliği ilginç olmuş.

Sayının sanırım bir diğer sevdiğim kısmı aksiyonuydu. Gerçekten acımasız ve yumrukların arkada kalmadığı bir dövüştü. Karakterlerin acısı çok iyi yansıtılmıştı ve yüzlerine her çekiç yediğinde verilen his muhteşemdi. Artık bu tek sayılardan sıkılan biri olarak sanırım bu sayı en iyisiydi aralarından.


Del Mundo seriyi yorulmadan çizmeye devam ediyor ve bu sayı ayrı bir emek harcamış. Etrafa yayılan çekiç parçaları olsun, karakterlerin suratlarındaki yaralar olsun gerçekten detaya önem verilmiş. Ayrıca çok ilginç seçilmiş panel şekilleri var. Bir sayfadaki paneller tamamen Odin'in yüzüne yediği çekicin içindeydi ve o sayfadaki tasarımı görünce çok şaşırdım. Keşke bu yaratıcı şekilleri seride daha çok görsek.

Sonuca gelirsek Thor #10 bu mini hikayeler arasında en duygusal ve en güçlü sayı olabilir. Karakterler arasındaki ilişki gerçekten güzeldi ve bu olayların bir gün yeniden ortaya çıkmasını görmeyi çok isterim. Gelecek sayıda ise biraz daha anne ve oğul arasındaki ilişkiyi göreceğiz gibi.

Notum: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.