CAPTAIN MARVEL | Spoiler'sız İnceleme


Kadın süper kahramanların geneli fark ettiyseniz aslı erkek olan halinin kadına devşirilmiş halidir. She-Hulk, Batwoman, Spider-Woman... Ama bu sefer Captain Marvel, değil mi?!

Ancak bu Carol Danvers aslında çizgi romanlarda ilk olarak Ms. Marvel adıyla boy gösteriyor. Gerçek Captain Marvel filmde bir bayan olarak lanse edilen Dr. Walter Lawson, gerçek adıyla: "Mar-Vell"

captain mar vell ile ilgili görsel sonucu

Tabii dediğim gibi filmde bir bayan olduğu için bu tip erkeksi, haşmet dolu pozlar göremiyoruz. Kendisi hafiften de yaşlıca bir kadındı zira. Asıl içeriğimiz olan filmin spoiler'sız incelemesine dönecek olursak;

İlk filmi Iron Man olan MCU, 11 yılın ardından kadın başrollü bir film çıkardı. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi muhtemelen karakteri ileri dönemler için saklamış olmaları olsa bile, yine de bu uzun bir süre. Çünkü ne yazık ki filmin hiçbir farklılığı yok, 11 yıllık bekleyiş sonrası gelen kadın başkarakterli film; aksiyonu olsun, ilerleyiş olsun gayet sıradan, hiçbir numarası olmayan bir süper kahraman filmi. Filmde öyle bir gidişat söz konusu ki, ilk 15 dakikayı izledikten sonra kalan 109 dakikada karşılaşacağımız kişinin ne tip bir karakter olacağı o kısa sürelik dilimde kafamıza işliyor. Bu kadarını demek istemezdim ama filmde Captain Marvell çok berbat işlenmiş. Senaryonun derinliksizliği Brie Larson'a oyunculuk yeteneklerini göstermesi için hiçbir şans vermemiş. Film boyunca somurttu durdu yavrucak.
captain marvel carol movie ile ilgili görsel sonucu

Sırf Carol da değil, film genel olarak aşırı yavan. Thor: Ragnarok'ta esprinin suyunu çıkarmak nedir görmüştük. Thor'un karizması yerle bir olsa da film komikti. Bu öyle bile değil, filmin bazı noktalarında öyle saçma komiklik arayışları var ki Marvel mizahı diye gülüp geçemiyoruz.

Filmin temel sorunu her şeyin inanılmaz sönük ve ehemmiyetsiz olması. Filmin ilk yarısı aynen dediğim gibi Carol'ın sağa sola bön bön narkozlu gibi bakmasıyla geçiyor. Diğer yarısında da ellerinden iki ışık çıkınca bir oraya bir buraya koşuştururken anlık saçma duygu/mimik değişimleriyle baş ediyor. Karakterin duygusal olarak gelişim görmesi gereken bir süreç olmalı orijin filmlerinde ve bu bizi etkilemeli. Açıkçası filmde beni etkileyen tek unsur genç Fury ve Goose isimli tatliş kedimizin mıncık mıncık oynaştığı, eğlenceli sahnelerdi. Onlar da olmasa (şu somurtma olayına çok takıldım biliyorum ama söylemeden edemeyeceğim) film boyunca aha herkes şu tiple bakıyor:

Yazmaya devam edersem ben de film gibi kendimi tekrarlamaya başlayacağım.

EKSİLER:
-Bir noktadan sonra bayıcı hale gelen, derinlik yoksunu senaryo
-Gereksiz cheesy diyaloglar
-Alakasız, bir harmoni içerisinde ilerlemeyen sekanslar
-İşlen(e)memiş karakterler

ARTILAR:
-Nick Fury ve Goose
-Savaş koreografisi güzeldi
-Film müzikleri Pınar Toprak isimli bir Türk tarafından bestelendi. Fazla özellikleri olmasa da sırf vatandaşım diye koyuyorum.

PUAN; 5,6/10

Güncel IMDb puanıyla aynı verdim. Fazlasıyla hak ediyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.