Çizgi Roman Filmlerinin Oscar Geçmişi

2019 Oscarlar'ını da atlattık.Peki son yıllarda tüm Dünya tarafından sinema gişelerini alt üst eden çizgi roman filmlerinin Oscar ödüllerindeki geçmişi nedir?

Bu sene Black Panther MCU evreni için bir ilki başarıp 6 aday olduğu kategoriden 3'ünü kazandı.Ancak çizgi roman filmlerinin Oscarla ilgili hikayesi aslında çok eskiye dayanıyor.

                                                   Superman(1941) Max Fleischer'ın ilk etkili çizgi filmlerimden olan ve Batman: The Animated Series'e ilham kaynağı olan Superman çizgi dizisi, çizgi romandan uyarlama olup ilk Oscar Ödüllerine aday gösterilen yapıt olmuşur. En iyi kısa animasyon filminde aday gösterilen film, ödülü Mickey Mouse'un Lend a Paw filmine kaptırmıştır.

Superman (1978)


37 yıl sonra Oscar' a geri dönüş yapan Superman, bu sefer "En iyi ses", "En iyi film editi" ve "En iyi orijinal skor" dallarında aday olup, 3 dalda da ödülü kaybetmiştir. En iyi edit, en iyi ses ödüllerini The Deer Hunter'a, en iyi orijinal skoru Midnight Express'e kaybetmiştir ancak toplum tarafından bir insanın uçabileceğine inandırıcı bir görsel efekte sahip olduğu için saygı kazanmıştır.

Batman (1989)


İlk adaya hak gösterilen çizgi roman karakteri Superman olsa da, ilk Oscar kazanan çizgi roman karakteri Batman olmuştur. Tim Burton'un klasikleşmiş filmlerinden olan Batman, aday olduğu tek dal olan "En iyi yapım tasarımı" ödülünü almıştır.

Dick Tracy ( 1990)

Warren Beatty 'nin uyarlamasında Dick Tracy, "En iyi yapım tasarımı", "En iyi makyaj" ve "En iyi orijinal müzik" ödülünü alıp yan dal ödüllerin hepsinde aday olan ilk çizgi roman uyarlaması olmuştur. Al Pacino "En iyi yardımcı aktör" dalında aday olup Goodfellas filminden Joe Pesci'ye kaptırmıştır. Dick Tracy aynı zamanda "En iyi sinematografi", "En iyi kostüm tasarımı" ve "En iyi ses" dallarında da aday olmuştur.

Batman Returns (1992)

Tim Burton'un çekip, ilk Batman filminin devamı olan ve "En iyi makyaj" ve "En iyi görsel efekt" dallarında aday gösterilen film, iki dalda da ödül kazanamamıştır. "En iyi makyaj" ödülünü Dracula filmi alırken "En iyi görsel efekt" ödülünü Death Becomes Her filmine kaptırmıştır.

The Mask (1994)


 Dark Horse çizgi romanlarından uyarlama olan ve başrolünde Jim Carrey'nin oynadığı The Mask filmi, aday olduğu tek dal olan "En iyi görsel efekt" kategorisini Forrest Gump kazanmıştır.

Batman Forever (1995)


Joel Schumacher'in ilk çektiği Batman filmidir. Aday olduğu 3 dalda da kazanamayan Batman Forever; " En iyi ses" ödülünü Apollo 13'e , "En iyi sinematografi" ve "En iyi ses editi" ödüllerini Bravehearth' a kaptırmıştır.

Men in Black (1997)


1994'te Marvel tarafından çıkarılan Men in Black çizgi romanı, beyaz perdeye uyarlaması ile ''En iyi makyaj'', ''En iyi yapım tasarımı'' ve ''Müzikal veya komedi için en iyi orijinal skor'' da aday olmuştur. Bu adaylıklarla birlikte ilk defa bir Marvel filmi Oscar'a aday gösterilmiştir.

Ghost World (2001)

En iyi uyarlama senaryo ödülüne aday gösterilen ilk çizgi roman filmi olan Ghost World, çizgi romanının yazarı tarafından (Daniel Clowes) yazılmıştır. Aday olduğu tek kategoride Oscar'ı A Beatiful Mind'a kaybetmiştir.

Road to Perdation (2002)

Sam Mendes'in yönettiği ve uyarlamasını Road to Perdation grafik romanından yaptığı film 6 dalda aday olmuştur. ''En iyi yapım tasarımı'', ''En iyi ses'', ''En iyi ses editi'', ''En iyi orijinal skor'' ve ''En iyi yardımcı oyuncu'' dallarında ödülü kaybetmesine rağmen ''En iyi sinematografi'' dalında ödüle layık görülmüştür.

Spider-Man (2002)


Süper Kahraman filmlerinde yeni bir dönemin başlangıcı olan ve Sami Raimi tarafından yönetilen Spider-Man filmi, ''En iyi ses'' ve ''En iyi görsel efekt'' dallarında aday olmuştur. Ancak ''En iyi ses'' ödülünü Chicago, ''En iyi görsel efekt'' ödülünü ise The Lord of the Rings: Two Towers kazanmıştır.

American Splendor (2003)

Harvey Paker'ın hayat hikayesi olan ve otobiyografik çizgi romandan uyarlama olan film, ''En iyi uyarlama senaryo'' ödülüne layık görülmüş ama ödülü The Lord of the Rings: The Return of the King filmine kaptırmıştır.

Spider-Man 2 (2004)

Sam Raimi'nin yönettiği film ''En iyi görsel efekt'' ödülünü kazanmıştır ve ''En iyi ses miksajı'', ''En iyi ses editi'' dallarında aday olmuştur. ''En iyi ses miksajı'' ödülünü Ray filmine, ''En iyi ses editi'' ödülünü ise çizgi romandan esinlenip ama bir uyarlama olmayan animasyon filmi olan The Incredibles'a kaptırmıştır.

Batman Begins (2005)

Christopher Nolan üçlemesinin ilk filmi olan Batman Begins, sadece tek bir dalda aday olmuştur. ''En iyi sinematografi'' dalında aday olan film, ödülü Memories of a Geisha filmine kaptırmıştır.

A History of Violence (2005)

David Cronenberg'ün grafik romandan yaptığı uyarlama, ''En iyi uyarlama senaryo'' ve ''En iyi yardımcı aktör'' dallarında aday olmuş ama ödül alamamıştır. ''En iyi uyarlama senaryo'' ödülünü BrockBack Mountain kazanmıştır. ''En iyi yardımcı oyuncu'' ödülünü ise Syriana filminden George Clooney almıştır.

Superman Returns (2006)

Çok yükseliş yakalayamayan bir seri olsa da Oscar'a aday olmaya hak kazanan Superman Returns, aday olduğu ''En iyi görsel efekt'' dalını Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest kazanmıştır.

Persepolis (2007)

Marjane Satrapi'nin otobiyografisinden uyarlama olan Persepolis, ''En iyi animasyon film'' dalına aday olsa da kazanan Pixar filmi olan Ratatouille olmuştur.

The Dark Knight (2008)


Christopher Nolan'ın ikinci Batman filmi, Oscar ödüllerinde birçok dalda adaylığını göstermişti. ''En iyi yardımcı oyuncu'' ödülünü Joker karekterini canlandıran Heath Ledger almıştı. Bunun yanında ''En iyi ses'' ödülünü de kazanmıştı ve ''En iyi sinematografi'', ''En iyi edit'', ''En iyi yapım tasarımı'', ''En iyi makyaj'', ''En iyi ses miksajı'', ''En iyi görsel efekt'' dallarında da adaylığını göstermişti.

Hellboy II: The Golden Army (2008)

İkinci filmi ile Oscar'a aday olmaya hak kazanan Guillermo del Toro'nun filmi, aday olduğu tek dal olan ''En iyi makyaj'' ödülünü The Curious Case of Benjamin Button'a kaptırmıştır.

Iron Man (2008)

MCU'nun ilk filmi olan ve Marvel'ın klasik çizgi roman karekterlerinden biri olan Iron Man, Oscar ödüllerinde iki dalda aday olmuştur. ''En iyi ses editi'' ödülünü The Dark Knight'a kaptıran Iron man, aday olduğu diğer kategori olan ''En iyi görsel efekt'' ödülünü The Curious Case of Benjamin Button'a kaptırmıştır.

Wanted (2008)


Çizgi romandan uyarlama olan Wanted, ''En iyi ses miksajı'' ve ''En iyi ses editi'' dallarında aday olmuştur ama ''En iyi ses miksajı'' ödülünü Slumdog Millionaire, ''En iyi ses editi'' ödülünü ise The Dark Knight kazanmıştır.

Iron Man 2 (2010)

İkinci Iron Man filmi de ''En iyi görsel efekt'' ödülüne layık görülmüş ancak ikinci adaylığında da kazanamamıştır. 2010 senesinde ''En iyi görsel efekt'' ödülünü Christopher Nolan filmi olan Inception kazanmıştır.

Avengers (2012)

MCU' nun ilk defa kadroyu bir araya toplamasıyla beyaz perde için büyük bir olay olan Avengers filmi, sadece bir dalda adaylık gösterebildi. ''En iyi görsel efekt'' dalında aday gösterilen Avengers, ödülü Life of Pi filmine kaptırdı.

Iron Man 3 (2013)


Üçüncü filmi ile de ''En iyi görsel efekt'' dalında aday olup seriyi bozmayan Iron Man, bu sene ise ödülü Gravity filmine kaptırıp seriyi Oscar alamadan tamamlamıştır.

The Wind Rises (2013)

Hayao Miyazaki'nin otobiyografik mangadan uyarlama olan film ''En iyi animasyon film'' dalına aday gösterilmiştir ancak ödülü Frozen kazanmıştır.

Big Hero 6 (2014)


Marvel çizgi romanından uyarlama olan Big Hero 6 filmi, aday olduğu ''En iyi animasyon filmi'' dalında ödülü alarak Marvel'ın o zamana kadar ki en önemli Oscar ödülünü almıştır.

Captain America: The Winter Soldier (2014)

İkinci filmi ile Oscara ''En iyi görsel efekt'' dalında aday gösterilmeye hak kazanan film, ödülü Christopher Nolan'ın filmi olan Interstellar'a kaybetmiştir.

Guardians of the Galaxy (2014)

Guardians of the Galaxy'nin ilk filmi Oscar'da 2 dalda aday gösterilmeye hak kazanmıştır. Aday gösterildiği ''En iyi görsel efekt'' ödülünü Captain America: The Winter Soldier gibi Interstellar'a kaptıran Guardians of the Galaxy, aday olduğu öbür kategori olan ''En iyi makyaj'' ödülünü The Grand Budapest Hotel'e kaptırmıştır.

X-Men: Days of Future Past (2014)

X-men serisinin en güzel filmlerinden biri olan ve ''En iyi görsel efekt'' dalında aday gösterilen film, Christopher Nolan'ın filmini geçemeyen süper kahraman filmleri arasındaki yerini almıştır.

Doctor Strange (2016)


Çoğu izleyici için süper kahraman filmlerinde görsel efekt olarak bambaşka bir noktaya giden film ''En iyi görsel efekt'' dalında aday olmuştur ama ödülü Disney'in live-action filmi olan The Jungle Book almıştır.

Suicide Squad (2016)


Kötü adamların birleşmesi ile beyaz perdede yerini alan Suicide Squad, Akademi Ödüllerinde ise ''En iyi makyaj'' ödülünü kazanmıştır. DC için ilk Oscar ödülü olmasa da DCEU için bu ödül bir ilk olmuştur. 

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)


İkinci Guardians of the Galaxy filmi, aday olduğu ''En iyi görsel efekt'' dalında o sene Blade Runner 2049, Kong: Skull Island, Star Wars: The Last Jedi and War for the Planet of the Apes filmleri ile yarışıyordu. Bu zorlu kategoriden ise ödülü alan film Blade Runner 2049 oldu.

Logan (2017)


Hugh Jackman'nın Wolverine sagasına son verdiği ve bir devri bitiren bir film olan Logan, tarihte bir ilke imza atarak ''En iyi uyarlama senaryo'' dalında aday olan ilk süper kahramandan uyarlama olan çizgi roman filmi olmuştur ama ödülü almaya yeterli olmamıştır. Ödülü Call Me by Your Name filmi kazanmıştır.

Black Panther (2018)


Çizgi roman filmlerinin ''En iyi film'' ödülüne aday gösterilmeme durumuna son veren, aynı zamanda da MCU için de bir ilke imza atmıştır. ''En iyi film'', ''En iyi ses miksajı'', ''En iyi orijinal skor'', ''En iyi ses editi'', ''En iyi kostüm tasarımı'', ''En iyi orijinal şarkı'' ve ''En iyi yapım tasarımı'' ödüllerine aday olmuştur.Aday olduğu  kategorilerden ''En iyi orijinal film müziği'', ''En iyi kostüm tasarımı'' ve  ''En iyi yapım tasarımı'' ödüllerini almıştır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.