Daha Ne Kadar Hak Yiyeceksiniz? | Oscar 2019

İlgili resim

Oscar'ını almak için sahneye giderken merdivenin azizliğine uğrayan Jennifer Lawrence,

Henüz adayları açıklamamışken dobra dobra En İyi Film Ödülü'nün kazananını (Amadeus)* duyuran Laurence Olivier,

Openly Gay (gay olduğunu açıkça söyleyen) olup da Oscar alan ilk kişi olduğu gibi kuvvetli ama tamamen kolpa bir beyanda bulunan Sam Smith,

En İyi Film Ödülü'nü kazanan (ardından Moonlight'a kaybeden) La La Land.

(Başlıklara tıklayarak o anların videolarını açabilirsiniz.)

Yukarıda sayılmış olanların hepsi, her ne kadar bazıları kabul edilemez olsa da, tamamen "insanlık hali" çerçevesinde değerlendirebileceğimiz; sadece bir kişinin bir anlık açık vermesidir. Bu bakımdan sunucuların sahne heyecanı ile sorun yaşamalarıyla Akademi'ye herhangi bir şikayette bulunamayız.

Tabii söz konusu yüzlerce kişinin oylaması sonucu Best Motion Picture ödülüne Green Book'un aday gösterilmesiyse, Namık Kemal'in bir lafı vardır Akademi...

Bariz bir şekilde bellidir ki zaman zaman Akademi'nin uyguladığı kendi çaplarında mazlumun hakkını koruma(!) gibi saçma sapan bir politikası var. Şöyle ki; bazı (çoğu) seçmenlerin belki vicdanlarını rahatlatma belki başka bir şey, filmin ana teması sıkıntı içindeki bir kişi veya kişileri işliyor ve onları savunuyor, veya filmde 3-5 sosyal mesaj veriliyorsa hoop-- buyrun efenim oskarınız. (Örn.: Braveheart, Forrest Gump, Shakespeare in Love vs.). Açık konuşacağım, bazen ödül töreni mi izliyorum hümanist faaliyet mi şaşırıyorum artık ben.

Ha bir de işin "The Academy Award for Outstanding Achievement in Popular Film" boyutu var. Bu konseptte çok ciddi terslik var abi, reformist kitleye mi oynuyorsun? Eğer o kitleye oynuyorsan niye bu kadar rüşvet kokan alternatif ödül dalı girişimlerinde bulunuyorsun? E baya şımarık çocuğa dönmüşsün sen. Hakikaten şu "En Popüler Film" ödülünün biraz daha derinine ineyim mi ben: Black Panther. Tamamen Black Panther.

"Hala sokakta her 5 zenciden 4'ü vahşice doğranıp bozkurtlara yem ediliyor, tabii ki şansımız yaver gitse ABD'de en çok izlenen 3. film olmasına rağmen onlar için yeni dalda adaylık açacaktık. Bir de en iyi filme aday yapalım, 4 akademi üyesinden 2'si de bu filmi seçsin! Yetmedi, Oscar ödülünü altın sarısından kömür siyahına çeviriyoruz!" dermişçesine hareketler sergilenmesi bir benim mi hoşuma gitmiyor? Baktın film tuttu, sağda solda NBA basketçisi birbirine Wakanda Forever selamı çakıyor, e demek ki bu film devrim yapmış, hadi adaylık verelim hehe.

Anlam verilememiş, muhtemelen asla verilemeyecek seçimler...

oscar 2019 highlights ile ilgili görsel sonucu

  Geçen sene Moonlight En İyi Film Ödülü'nü aldığında ben çoktan o senenin seremonisinden istediğimi bulmuş olmamdan mışıl uyuyordum. Bu sene de sırf Rami Malek'in En İyi Aktör Ödülü'nü alışını izlemek için arkadaşıma vakti geldiğinde beni uyandırmasını tembihledim, izleyeceğimi izleyip geri yattım. Hiç de pişman değilim. Niye mi? Gelin bi' şeye daha göz atalım sizle.

Bohemian Rhapsody,

Şimdi işler biraz çirkinleşiyor. Bakın ben hardcore Queen fanıyımdır, ne zaman Show Must Go On veya We Are The Champions, Love of My Life duysam gözlerim yaşarır. Ama bu filmin senaryosu hakikaten Wikipedia sayfası gibi bir şey. Hatta yanlış Wikipedia sayfası. Filmin çekimleri henüz devam ederken birtakım absürd sebepler yüzünden kovulan ismimiz Bryan Singer tarafından "yönetilmiş" filmin bazı(!) hataları var, içindeki tarihi sapmaları geçiyorum belgesel yapmıyoruz sonuçta, içinde 77 saniyede 50'den fazla açı değişimi içeren bir sahne bulunduruyor. Doğal olarak da aynı sahneyi 30 farklı mekanda çekmişler gibi bir izlenim çıkıyor. Arkadaşlar bu film tam bir kurgu faciası. Ama bilin bakalım ne oldu?


Evet.

Adaylık aldığı yetmezmiş gibi bir de BEST MOVIE EDITING ÖDÜLÜNÜ ALDI FİLM.

Bu yapılan hareketin bir ismi var: "Seyirciye oynamak". İki türlü gerçekleştirilir bu eylem, ya yukarıda bahsettiğim gibi "mazlumun hakkı korunur". Ya da "film gişe mi yaptı abi? sonunda ağlattı mı milleti?" gibi soruların cevabı evet ise (bu arada ben de ağladım hüngür hüngür son sahnede) bunun üzerine kesinlikle değinilir bir türlü. Genel olarak "mazluma oynayan" Oscar da bu sene Bohemian Rhapsody'le "seyirciye" oynamayı tercih etti.

oscar 2019 highlights ile ilgili görsel sonucu


Hani yazının başında demiştim Namık Kemal'in bir lafı vardır diye. Bu yılın Akademi ödüllerinin özeti arkadaşlar: 
"At yalanı, s*keyim inananı."
Daha konuşulacak çok, anlatılacak daha da çok şey var ama benden bu kadar. Seneye de bu olay devam ederse 10.000 kelimelik Lugat gelir.

Ha canlı performanslar iyiydi bu sene de ona lafım yok. Adam Lambert falan fena değildi.
Bradley'le Gaga hariç tabii.

Neydi lan o Shallow öyle, söyleyin şunlara bi' daha söylemesinler şu şarkıyı. 

* Amadeus demişken, en sevdiğim film olabilir belki kendisi. Şiddetle öneririm izlemenizi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.